Chceš pěstí? (2013)

Po Sweeney další příjemné akční překvapení z Velké Británie. Poctivá old-school akční krimi s parádním vizuálem. Scénář je sice předvídatelný, ale je to natočeno tak, že je to stále zajímavé a stále to má velice hutnou a drsnou atmosféru. To podtrhují velmi dobré akční scény. O hereckých výkonech se namá moc cenu bavit - již jmény naznačují, že zde problém nebude. A rozhodně není. Herci jsou všichni perfektní, ale opět ční Mark Strong.

Iron Man 3 (2013)

Veliká paráda. Neznám předlohový comics Extremis, takže se mi nápad s Mandarinem dost líbil. Shane Black natočil určitě nejvíc temný a zároveň nejvíc humorný díl série. Mělo to napínavý scény (útok na Starkův dům), hodně prostoru pro herce - včetně buddy-movie vložky (Stark + Rhodes na jeřábu), spoustu vtipů a velmi vydařenou akci - jak ironmanovou, tak Starkovu civilní. Snad jedinou výtkou je snaha mít ve filmu mnoho motivů, takže některé věci jsou trochu zkratkovité. To ale předpokládám napodruhé už nebude vadit. Tradičně skvělý Downey, dobří, i když upozadění, Paltrow a Cheandle, velmi dobrý Guy Pearce a naprosto vládnoucí Ben Kingsley. 9/10

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Zklamání. Špatný scénář plný dost hloupých věcí. Matná režie, protože akční scény nejsou moc zajímavé a celý film je celkem bez napětí a atmosféry. Nezachraňují to bohužel ani herci - Brolin mě dost zklamal, lepší už byl i Sean Penn, kterýho nemám jinak rád. Ze zbytku gangster squadu byl k něčemu snad jen Robert Patrick. Ale ani ten není důvodem, aby divák lovcům gangsterů fandil. Emma Stone je cute, ale poměrně zbytečná. JInak ale pěkná výprava a dobové prostředí. Asi by film byl spíš na tři hvězdy, ale dám pouze dvě, protože to ve schopnějších rukách z toho mohl vzniknout fajnový film. 5/10

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

G.I.Joe 2 se bere vážně. To je hlavní slabinou filmu. Jednička, kterou mám dost rád, bylo overthetop přehnaná, plná gadgetů a bylo v ní vše s humorným nadhledem. To dvojce bohužel chybí. Sice se snaží o humor, ale ten je v podstatě v pár Rockových a Bruceových hláškách, jinak, ač samozřejmě obsahuje přestřelené scény, si hraje na něco co by neměl být. Samozřejmě, že zábava to celkem je, ale oproti jedničce chybí lehkost. To samé lze říct o akčních scénách. Zvlášť zamrzí souboje jedne na jeden, které jsou šíleně sestřihané a nepřehledné, což zamrzí, když se bije Rock. Jinak je film ale každopádně koukatelný a rozhodně nenudí. Potěšila akce na lanech v horách, i když její konec bych si uměl představit lepší, cameo Willise a hlavně Rock, který je prostě výborný všude. 6/10 P.S. Ke vší úctě k Adrianne Palicki, tak na tandem Sienna Millera, Rachel Nichols, z prvního filmu, nemá. P.S. RZA se definitivně zbláznil.

Žena v černém (2012)

Velmi klasická, v některých momentech trochu hloupá, duchařina. Nadruhou stranu ale film má výbornou, až mrazivou, hororovou atmosféru, ktré přispívá výborně zvolená lokace, solidní hudba, ale hlavně výborná kamera, jejíž průlety domem a v jeho okolí jsou výtečné. Radcliffe je stále herecky prkenný, ale sem se to celkem hodí. Velmi mě potěšil, a celkem i překvapil, závěr na nádraží.7/10

Hořící keř (2013) (TV film)

Byl bych rád, kdyby se na příštích Lvech, ač je to tedy určeno pro televizi, na tuto minisérii nezapomnělo. Myslím, že nominace by neunikla snad v žádně kategorii a mnoho nominací by bylo i vítězných. Hořící keř patří asi k tomu nejzásadnějšímu, co se o totalitní době natočilo. Samozřejmostí je vše kolem upálení se Jana Palacha a bezprostřední události (1.díl), ale minisérie hlavně ukazuje fungování tehdejší zrudné moci a její ovlivňování života běžných lidí, které dohání až na samou hranici psychické a fyzické odolnosti (2. a 3.díl). Důležité je zde také poznání , že pokud čeští herci mají co hrát a mají kvalitní vedení (což je zde obojí samozřejmě splněno), tak dokážou předvést výborné výkony. Nemluvím teď o jistotách jako je Ivan Trojan (tomu bych přál,aby Quentin Tarantino točil film ze středoevropského prostoru a udělal z něj hvězdu jako z Christopha Waltze) či Martin Huba. Mám na mysli zejména výtečnou Jaroslavu Pokornou, překvapujícího Vojtu Kotka a další velmi dobré výkony Jastrabana, Budaře či Novotného. Samostatnou kapitolou je výtečná Táňa Pauhofová, pro kterou musela být role Dagmar Burešové jistě velkou výzvou, kterou zvládla bravurně. K tomu jak film vypadá lze je málo vytknout - kamera a výprava jsou skvělé. Co mi ale nesedlo, byla hudba. Skvělě se hodila k prvnímu velmi intenzivnímu dílu, ale k dvěma pokračováním, které byly komornější a civilnější, mi neseděla a přišla mi až rušivá. Poslední výtka k minisérii, jsou trochu nevyužité některé postavy, od kterých si při prvním kontaktu divák hodně slibuje. Mám na myslim zejména právníka, kterého hraje Ondřej Malý. Ten během krátkých výstupů v prvním díle naznačí zajímavou postavu, ale bohužel poté se již vůbec neobjeví. 9/10

Hvězdná pěchota 3: Skrytý nepřítel (2008)

První polovina je celkem solidní koukatelné bčko. Bohužel v půlce asi došel , již asi tak malý, rozpočet a jako zázrakem se zjevila nějaká křesťanská církev a poskytla peníze. To je moje teorie, protože jinak si neumím představit rozmluvy o víře a modlení. Jako mají scientologové Bojiště Země a Johna Travoltu, tak křesťané tuto Hvězdnou pěchotu a Caspera Van Diena. Jinak ale v rámci možností celkem koukatelné.

Čínský zvěrokruh (2012)

Čekal jsem to horší. Kdyby se zkrátila první užvaněná a gadgety protknutá hodina, tak by to byl důstojnější návrat ke klasice. Bohužel ale místo toho se utápí první část filmu někdy až bizardním humoru (v podstatě vše s piráty na ostrově - jeden z nich vypadající jako Jack Sparrow, včely...). Naopak druhá polovina je akčnější a ukazuje, že Jackie dokáže vymyslet a zrealizovat kvalitní humornou akční scénu - během části v padělatelské laboratoři zavanul nádech starých dobrých Jackieho dob.6/10

Nespoutaný Django (2012)

První hodinu jsem se jen usmíval a lebedil si v dokonalé filmařině, která skvěle vypadá a je zábavná. Neměl jsem co vytknout. Poté (příjezd na DiCapriovu usedlost) se tempo filmu zvolní a nastane čas na klasické tarantinovské konverzace, což není výtka (jen bych si to dokázal představit bez některých výstupů Jackson - DiCaprio), která vyústí v skoro až woovský bloodshed. Právě ta ztráta tempa by asi byla jediná výtka vůči filmu. Umím si ale představit, že další zhlédnutí to asi odstraní. Jinak vše výborné - příběh, scénář ( je zde humor, vážnost i napětí), hudba, výprava a bezchybní všichni herci, kterým vládne famozní Christoph Waltz.. Napodruhé jsem nenašel chybu. Prostě nehorázná pecka.

Atlas mraků (2012)

Máme šest nic moc zajímavých a nic moc originálních příběhů, ale je potřeba z nich udělat film, o kterém se mluví. Je jasné, že nevydělá, ale ať se ale spoň tváří jako filosofické etno. Takže jednotlivé příběhy prostřihneme a různě v nich budeme přeskakovat, jako že zde jsou souvislosti (ano, drobné jsou) a, že to vše má větší myšlenku, než je tisíckrát viděné ,,musíme si pomáhat". A protože máme kvalitní herce, tak je necháme hrát co nejvíce , ale aby to bylo více meta, tak je namaskujeme. A bude to pecka. NE, NEBUDE. Když se divák začne trochu orientovat v příběhu a na plátně se začne něco dít (cca po hodině filmu), tak začne vyzařovat ta neoriginalita a průměrnost jednotlivých příběhů, i těch co jsou velmi dobře technicky natočeny. Zářným příkladem je sci-fi z Neo Soulu, který vypadá výtečně, ale bohužel jsme již něco podobného od stejných autorů viděli (Matrix). A když se dokopeme to po téměř třech hodinách, přes všechny ty nepovedené a zbytečné předělávky herců (cca 3/4), opilé námořníky, homosexuální skladatele a zmatené důchodce, k závěru, v očekávání něčeho velikého, tak začnou titulky... Bohužel. Víc než zklamán, jsem spíš rozčílený, že během celého filmu se v podstatě nenašla ani jedna scéna, která by byla trochu emočně vypjatá nebo opravdu zajímavá. 4/10