Transformers 3 (2011)

Baye mám hodně rád, ale tady jsem měl už opravdu velký problém s orientací i v těch elementárních záležitostech - nevěděl jsem, který robot je hodný, který je zlý, celý děj mi přišel neuvěřitelně překombinovaný a zároveň samozřejmě předvídatelný až běda. Akční sekvence jsou dost nepřehledné a hrdinova nová přítelkyně není ani moc hezká...čili ty tři body jsou až až.

Nevinnost (2011)

Zřejmě nejvíc hardcore film Jana Hřebejka a navíc velmi dobře technicky zvládnutý po všech stránkách. Začínal jsem mít na hřebejkovské filmy již téměř averzi, ale Nevinnost mě přesvědčila o tom, že je třeba dát mu ještě čas. Až přestane točit pan režisér filmy každý rok a bude se pečlivěji věnovat každému snímku, určitě půjde kvalita nahoru.

Kung Fu Panda 2 (2011)

Tlusťoch z prvního dílu je tu již persona non granta, život celebrity si opravdu užívá. Zcela předvídatelný děj sem přivede opět nové zloduchy a hlavního hrdinu čeká znovu stejná cesta za sebepoznáním a zdokonalením svých schopností, aby v poslední chvíli zachránil svět (resp. Čínu). Zábava prakticky totožná s prvním dílem, ale proč ne....už jsem viděl mraky horších pokračování.

Útes smrti (2010)

Filmy o žralocích mám obecně rád a většinou jim přidávám jednu hvězdičku, v tomto případě nevidím důvod, proč by tomu mělo být jinak. Je to samozřejmě extrémně laciné béčko (které si na nic víc ani nehraje), přesto však se režisér a celý štáb nemusí za nic stydět. Herci nejsou příliš dobří a zřejmě díky tomu se na začátku vyhneme tradičnímu náčrtu psychologie postav (ono je vlastně jedno, jestli tam ta psychologie není nebo je,ale špatná a nudná). Celý snímek díky tomu uteče velice rychle a ačkoliv nezanechá žádný hluboký dojem, rozhodně Vám nezkazí den - a to je u béčka z mořského prostředí skoro zázrak.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Stále stejný scénář, jiný režisér a zčásti odlišné herecké obsazení = prakticky stále stejná zábava. Nic nového nečekejte, ale komu se předchozí díly líbily, užije si i nejnovější přírůstek do rodiny Pirátů. Oproti předchozím dílů možná ubylo zrad spojenců a dějových zvratů, takže já osobně jsem se lépe orientoval, kdo s kým a proč drží.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Vzhledem k tomu, že už u druhého dílu se celá série odepisovala, je kvalita "pětky" až k neuvěření vysoká. Z předchozích snímků si pamatuji jen hrubé obrysy jedničky (a to jsem viděl všechny), takže jsem si zpočátku kladl i otázky takové triviálnosti, že každý fanda série by si musel ťukat na čelo (např. jsem netušil, zda je Paul Walker stále členem policie, jaký mají vztah s Dieselem apod.), nicméně celý akční nářez jsem si užil i tak.Dějově je to samozřejmě klasické F&F (tedy značně debilní), nicméně výborná akce a oživení prověřené sestavy Dwaynem Johnsonem dají na všechny neduhy zapomenout. Velké překvapení!

Zrození Planety opic (2011)

Jediná chyba, kterou tento snímek snad má, je fakt, že první verze byla přelomovější (v kontrastu své doby). Jednoznačně se jedná o nejlepší film tohoto roku a nejsem si jistý, jestli ho někdo letos překoná. Vzhledem k verzi Tima Burtona z roku 2001 by se měla Rupertu Wyattovi postavit socha a určitě by se našlo dost takových, kteří by se k ní chodili modlit. Opice jsou jako živé a hlavní hrdina svou mimikou a hereckými výrazy překonává většinu lidských herců - jsme zřejmě svědky evolučního kroku cesty, na jejímž konci budou ve filmech hrát lidé s digitální tváří. Osobně jsem na tuto dobu velmi zvědav.

Láska nebeská (2003)

Ideální romantická komedie (nejen) pro cynika mého zrna. Není to přeslazené, není to kýčovité, není to nuceně vtipné a k tomu všemu je to navíc skvěle natočené a zahrané. Další body k dobru určitě přidávám za výborný soundtrack a perfektní cameo roličky známých osobností. Nezbývá než dodat: jen houšť a větší kapky.

Obřad (2011)

Atmosférický thriller, který hlavně zpočátku nabízí zajímavý vnější pohled na svět dnešní církve (já například vůbec netušil, že kněží komunikují po internetu a hrají střílečky na PS). Většina děje se pak točí okolo známého obřadu Vymýtání ďábla, o němž si sice můžu tisíckrát myslet, že je to hovadina (stejný názor má zpočátku i hlavní hrdina, mladý a velmi sketpický student teologie), ale nelze popřít, že na světě žijí možná miliony věřících, které tento problém trápí a obávají se ho. Bohužel, zhruba v poslední třetině se z nadějně rozjetého snímku stane standardní duchařský horror, kterých jsem viděl x a celá atmosféra jde docela do kopru.Takže nakonec za slušné tři body, ale kdybych hodnotil snímek bez posledních cca 20 minut,tak bych rozhodně neváhal dát o bod víc. Hopkins je jako vždycky dokonalý.

Rango (2011)

Animovaný western s prvky art-movie od Gore Verbinskiho. Rango je určitě jeden z těch lepších animáků, určený asi spíše pro dospělé publikum. Klasický příběh o příchodu do cizího prostředí, prosazení se z úplných sraček na vrchol, hledání sebe sama atd... Nic co bychom už neviděli x-krát jinde (a lépe), na animák dobré, ale hraný film bych určitě nehodnotil více než třemi body, proto nevidím důvod, proč by Rango být považován za něco výjmečného. Z kvalitní animace už se dnes asi nikdo neposere a i ostatní technické aspekty jsou na standardní, tj. slušné, úrovni.