Zahulíme, uvidíme 2 (2008)

Pokud jsem prvnímu dílu téhle blbárny dal tři body,tak u tohoto pokračování to musím zopakovat. Oproti jedničce zde celá zápletka vygradovala až do extrému, některé vtipy opět atakují hranici geniality, bohužel přibylo i prvoplánových nechutností. Každopádně však nutno říci, že komu se líbila jednička,ten nebude z dvojky zklamaný. Pokud tedy svět z nějakého důvodu potřebuje "bláznivé" komedie, tak ať prosím vypadají všechny alespoň takhle.

Farma zvířat (1954)

Asi zatím "nejhustší" animák, z dnešního pohledu takový kreslený film pro pamětníky. Celý snímek má jen něco přes 72 minut, ale přesto by šel určitě ještě zkrátit. Rozhodně to však není špatné a nebýt silně nepříjemné hudby tak by mi na tom nevadilo skroro nic:-).

Nejkrásnější hádanka (2008)

Zpočátku jsem si nebyl jist, zda postava kterou hraje Jan Dolanský má být místní blb či playboy (bé je správně) a opravdu dlouho mi chyběl motiv pro princeznino dávání hádanek svým nápadníkům (skutečně jsem si myslel že princezna trpí sadistickými sklony a baví ji řezat lidem uši či jiné části těla), stejně tak mi na věčně chlastajících loupežnících vadila až přílišná inspirace Smyczkovými postavami z Lotranda a Zubejdy.Tyto výtky,stejně jako mnoho dalších,ale cílovou skupinu Troškovy Nejkrásnější hádanky asi moc netrápí a trápit nebudou.V rámci "pohádkové logiky" má děj relativně slušný spád, samozřejmě to dobře skončí a ke cti panu režisérovi musím přičíst fakt, že se zde prakticky vůbec nevřeští a nepiští, jako je želbohu u současných pohádek smutným zvykem.Ale pro dospělého diváka je to celé docela velká sračka, která aspoň netrvá příliš dlouho.

Futurama: Fialový trpaslík (2009) (video kompilace)

Jako u všech předchozích filmů musím napsat totéž i zde: Futurama je skutečně geniální SERIÁL a tak to mělo i zůstat. 90 minutové filmy a v nich možná i méně vtipů než v obvyklé epizodě,která trva necelou třetinu?To ne...

Poprava (1998)

Zajímavě obsazené drama o jednom velkém morálním dilematu. Return to paradise je pro mě zapamatovatelný díky dvěma věcem: jednak mě přesvědčil o pravdivosti známého úsloví že "všude dobře,doma nejlíp" (čili ani nejkrásnější světové památky a čistá příroda mě nikdy nedostanou do takové země jako je Malajsie) a za druhé mě díky velmi sugestivnímu herectví Joaquina Phoenixe uvrhl do značné deprese, ze které se asi jen tak nedostanu. Zpočátku mě trošku srala ta "nepevná" kamera, navíc prvních cca 20 minut se všichni tři kluci chovali tak nesympaticky, že bych jim tu basu i docela přál, takže proto dávám o bod méně.Každopádně je skvělé vidět po dlouhé době film, o němž se dá přemýšlet i delší dobu po jeho skončení.

Mafiáni (1990)

Trošku mi tyhle gangsterky připadají na jedno brdo, tedy i zde vidíme vzestup (a následný pád) jednoho z těch, kteří se vzhlédli v perfektně padnoucích oblecích, namachrovanému výrazu ve tváři a moci peněz. Robert DeNiro v téhle roli opravdu nahání strach a společně s perfektními Joem Pescim a Rayem Liottou jsou asi největším kladem tohoto snímku. Přesto jsem však měl po většinu času pocit že sleduji někoho, kdo hraje nové pokračování hry Mafie a nechce mě k tomu pustit.

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Přetočení na začátek celé série Underworldu prospělo. Zatímco dvojka byla hodně špatná (ona "špatnost" je také to jediné co si z ní pamatuji), tak tenhle třetí díl má v sobě mnohem víc. Vzpoura Lycanů se odehrává někdy hodně dávno v minulosti, kdy vlastně celý konflikt mezi upíry a Lycany začal. Úroveň efektů odpovídá rozpočtu, který měli tvůrci k dispozici a celková "středověká" stylizace mi přišla docela dobře cool.Jedinou výtku bych měl k obsazení Michaela Sheena, který mi do této role vůbec nezapadá.Ale jinak celkově dávám slušné tři body,protože opravdu jsem to celé čekal mnohem horší.

Pochyby (2008)

Konverzační drama z církevního prostředí se odehrává v šedesátých letech minulého století v USA na katolické škole.Na této instituci probíhá střet mezi jakousi hlavní sestrou či jeptiškou (nebo co to je,nosí takový ten černý "Batmanovský" úbor),která je zastánkyní všech přísných křesťanských tradic a novátorsky založeným knězem,který má většinu těchto tradic silně na háku.Protože tohoto kněze hraje Philip Seymour Hoffman tak se zde následně objeví podezření ze zneužívání dětí a pak...no pak už je brzo konec.Herecky zde samozřejmě není nikomu co vytknout,tvůrcům filmu bych však rád vytkl závěr, který působí silně uspěchaným dojmem a docela mi zkazil jinak celkem slušný dojem z celého snímku.

Nouzový východ (2008)

Zřejmě díky trošku afektovanému herectví hlavních představitelů jsem měl chvílemi pocit, že sleduji spíše záznam divadelní hry nějakého současného dramatika než hollywoodský film.Nic to však nemění na faktu, že mi občas téměř běhal mráz po zádech, jak moc jsem hlavním hrdinům nezávidel jejich život. Srovnávat tohle s Americkou krásou je dost zcestné, kromě jména režiséra nemají oba filmy společného prakticky nic a kdybych to měl k něčemu přirovat, tak spíše k Válce Roseových (ale bez humoru a Dannyho DeVita).

Vyvolávač deště (1997)

FIlm je klasickým představitelem té skupiny snímků, kde David "soudně" porazí Goliáše. V tomto případě mladý,začínající právník (Matt Damon) doslova rozdrtí obrovskou pojišťovnu, která jeho klientům odmítla uznat pojistný nárok na léčbu mladíka s leukémií. Na celém snímku mě překvapily zejména dvě věci: menší "cool" role pro Mickey Rourkea, ve které se přímo vyžíval a místy dost drsný (černo)humorný nádech. Každopádně mohu vřele doporučit všem, kterým se líbila např. Erin Brockovich.