• Krátkometrážní

Capelito mosqueado (2005)

Jan Čulík by zajisté napsal: Je to nepřesvědčivé. Že by houba měnila klobouček podle příležitosti a ani při tom nehla brvou? Je to pohádka!

Film about Us (2005) odpad!

Velice laciným a klišoidním způsobem ztvárněná problematika uniformity jedince v kapitalistickém systému.

For Sale (2005)

Sice filmu dominuje neoriginální ponaučení, že věřit teleshoppingu se nevyplácí, ale já jsem se nechala okouzlit roztomilým kosmonautíkem bydlícím v útulném domku na malé planetě se svým psíkem (že by malý princ povýšil?). Proto 4*. Za podlehnutí kýči.

Lady Terminator (1989)

Film mimo všechny mé kategorie . Příběh se odvíjí od sexuální frustrace neukojitelné královny Jižních moří: její stý manžel jí zabrání, aby ho zabila svou nenasytnou vagínou. Ona se cítí uražená a prokleje jeho rod s tím, že se za sto let pomstí jeho pravnučce. O zmíněných sto let později přijíždí do země americká studentka antropologie, do které se královna inkarnuje. Studentka se změní v robotické monstrum, které má za cíl zničit pravnučku královnina manžela, mladou „rockovou“ zpěvačku. Kromě toho občas svou vagínou zabije nějakého připitomělého chlapíka. Terminátora jsem neviděla, ale řekla bych, že spolu s ním jsou ve filmu zesměšňováni Američané a místy i muži vůbec. (Těžko ale říct, do jaké míry jsou "zesměšňováni", protože nepoznám, co ve filmu bylo či nebylo záměrné.) Mužské postavy jsou převážně blbečci nebo američtí poldové. I Lady Terminátor je sice vnadná a sexy, ale v jejích pohybech a jednání je cosi maskulinního. Ale nějakému ryze feministickému pohledu odporuje to, že ačkoli královnu urazil muž, pomsta dopadá na hlavu jeho pravnučky. Kromě toho buďme fér: ani ženské postavy tohoto filmu netrpí přehnanou genialitou. Tímto se snažím naznačit, že nějaké zpracování genderové problematiky se v tomto filmu přece jen najde, ale pošahaná forma brání divákovi, aby jakékoli myšlenky vyplývající z díla bral vážně. ___________________________________________________ Milovníky romantických milostných příběhů jistě potěší, že v Lady Terminátor se mezi častou palbou kulek a dementních hlášek najde prostor pro romantickou chvilku (ale ani v té divák není hlášek ušetřen). Intelektuálové a studenti si zase přijdou na své při scéně v knihovně a dětem se bude líbít zařivá červená barvička, která barví stěny interiérů, a směšné pohyby obětí zasažených střelbou. Zkrátka film pro celou rodinu.

Rabid (1977)

Santa to schytal.

Živoucí mrtvola (1967)

Takový film na motivy Draculy jsem ještě neviděla. Draculoviny jsou oproti tomu zápaďácky zaprděné. Herci se pohybují v Zinda Laash úžasně toporně, hází nepravděpodobné repliky a jejich mimika evokuje školní dramaťák, ale to není nic proti tanečním vložkám: mezi scénami, které příběh někam posunují se objevují docela nepochopitelné taneční a hudební vložky, které vytváří paradoxně docela odlehčenou atmosféru. Koho by napadlo, že ve filmu s upírskou tématikou se náhle roztančí pákistanské, prdelaté dívky na pláži, zpívající několik šílených minut o tom, že počasí je jako vymalované a že nastal čas mládí, skotačení a dovádění.

Krvežízniví milenci (1970)

Film oplývá všemi rekvizitami béčkového upírského filmu: papundeklové kulisy, vnadné dívky v bílých košilkách, muži s ostře řezanými rysy, kříže, česnek a trocha krve. Proto jsem trochu očekávala i jistou nadsázku, ale ono to nakonec bylo docela nudné a tuctové - nezajímavě poslepovaná klišé upírských filmů.

Co ta holka chce (2003)

Konečně jedna, co se nenechala definitivně změnit. Ale ty konce, ty konce...