• Pohádka

Belmondo (2015) (TV film)

Příjemné, dobré, nepochybně návod, jak jednoduše natočit slušný oslavný film, vzít herce po dávných místech natáčení a nechat jej tam v kavárnách odpovídat na vcelku jednoduché, ale přesné otázky. Jen místy mi to přišlo až příliš kouskovité a občas se ani zde tvůrci neubránili zbytečnému patetismu kolegů, jak je to bohužel v podobných dokumentech o filmařích obvyklé. Ale naštěstí žádné natáčení před černou apod. A tak se díky dokumentu tak trochu člověk vrátil do maloměstského kina v sedmdesátých letech ve východních Čechách, kde s ostatními kluky jsme belmondovky hltali. Připomněl si dnešní tváře známých franc.herců Rocheforta, Mariella, Brausseura,Hosseina a dalších, které znal jen podle obličejů, nakonec se dočkal i Delona (už jsem myslel, že se tam neobjeví) a v neposlední řadě vidí francouzská a italská letoviska tak, jak k nim tehdy vzhlížel, a ne tak jak vypadá tento svět nejspíš dnes. A šťastně byly vybrány taky ukázky z jednotlivých filmů a pro českého diváka byla určitě cenná kapitola o divadelní práci Belmonda i s ukázkami.

Jak básníci čekají na zázrak (2016)

Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Návštěvy kina jsem nelitoval, bál jsem se, aby šestý díl už nebyl úplný propadák plný přízemního humoru, naštěstí se tak nestalo a často jsem se zasmál. Ačkoliv samozřejmě do kouzla prvních tří dílů to má daleko, ale tvůrci i herci prostě zestárli. Víc si myslím zafungovalo životní kamarádství tří mužských, někdy i jejich dobré postřehy (jsem přibližně stejně starý), jejich nadšení a plánování profesorovy oslavy jako zřejmá obrana proti úleku z vlastního stárnutí, vcelku vtipně byly do příběhu zamontovány i staré známé figury (O.Navrátil, F.R.Čech, P.Zedníček, V.Svoboda) a snad i trojice hospodských dědků. U samotné milostné zápletky jsem čekal trochu větší nápaditost a moment překvapení než od první chvíle líbezná sousedka a i scény jako společné jízdy na kole apod. na mne působily trochu jako jen opakování, bez nové přidané hodnoty. Ale i tak to určitě není průšvih a rozmělnění dávné slávy. A v neposlední řadě znovu zapůsobily i animace, až je to k nevíře, když od prvních dílů je už víc než třicet let a všechno se změnilo.

V.I.P. vraždy (2016) (seriál)

Viděl jsem jen jeden díl, Patrik Děrgel působí jako zajímavý herec, ale jinak spíš zklamání. Ani komedie či nadsázka, o kterou se některé scény snaží, ani detektivka, prostě neujasnění žánru a ve výsledku je to nijaké. Do toho rušící reklamy, vrah jako podezřelý není vůbec pořádně představen a vlastně se s ním divák seznámí až při zatykání. detektivky prostě nelze točit jako ty jiné nekonečné studiové seriály, tam je zapotřebí dát si práci se žánrem. Škoda, že v titulcích jsou jako poradci uvedeni i skuteční kriminalisté.

Každý milion dobrý (2016) (TV film)

Příběh poněkud schematický (charakterní mládí, prohnaná snacha), místy i nevěrohodný či parodický (scény ve fabrice, zásah přepadovky, a mimochodem, jak by se o tu soukromou firmu mohl manžel s právníkem V.Preissem starat třicet let, když po revoluci je teprve šestadvacet let) a paní Bohdalové už je herecky taky prostě (byť obdivuhodných) pětaosmdesát a spíš by si možná k narozeninám zasloužila roli nějaké lidové babky, ale i tak to mělo pěkná herecká místa zásluhou O. Vetchého a dalších a šlo se na to prostě dívat se zájmem do konce.