Výměna (2008)

Clint si asi povedal, že jednen perfektný film nestačí, a tak natočil za jeden rok hned výnimočné hneď dva. Akadémia sa mu síce pri oboch nepochopiteľne otočila chrbtom, ale potrebuje ju on na ocenenie svojej práce ešte stále? Film ktorý v sebe spája LA Confidential a Green Mile a iné filmy a vytvára úžasnú atmosféru ktorá Vás pohltí. Výborný sprievodný hudobný motív ktorý dorevádza film by si zaslúžil osobitné uznanie. Skutočne filmu nie je čo vytknúť, žiadna zbytočná a rušivá scéna, výborné herecké výkony či už na strane Angeline alebo hlavých záporákov, scenár na 5*...tento rok je mimoriadne bohatý na filmové skvosty a Changeling je jedným z jeho výstavných kúskov...niet čo dodať, len snáď ostať v nemom úžase

Gran Torino (2008)

začnem od konca...film končí nie záverečnými titulkami ale až po nich a je priam povinnosťou nechať doznieť tento film v záverečnej piesni ktorá je dokonalou bodkou sumarizujúcou všetky pocity nadobudnuté počas filmu. Priznám sa je to moje prvé stretnutie so Eastwoodom čoby režisérom a to je silnejšie. Skutočne som nečakal, že ma niečo tak hlboko zasiahne len deň po tom čo som videl Slumdog millionaire. Clint Eastwood exceluje v tomto filme jednak ako režisér a jednak ako herec, ani v jedej z týchto polôh mu nie je absolútne čo vytknúť. V roli Walta Kowalskeho stelesňuje amerického tvrďáka, starú školu s možno skostnatenými názormi na nový svet okolo seba podfarbený neskrývaným rasizmom. Na režisérskom stolci ponúka svoj prerod svojej postavy ktorý je obraz od obrazu jasnejší. Prerod chlapa ktorý ostal sám na svojej vlastnej pôde, v prostredí ktore kedysi bolo jeho. Nie je to zmena cielená a dobrovoľná, ale nenápadná a postupná a natočená dosť dôveryhodne, aby ľudia mohli uveriť, že takto sa môže zemniť každý z nás. Dve kultúry, ktoré sú od seba tak odlišné, ľudia ktorý sú na prvý pohľad rozdielni sa pod vedením Eastwooda stávajú nerozluční a prepojení. Je to skutočne majstorvské dielo pohybujúce sa medzi tou najhlbšou drámou a filmami v štýle Juno ktoré Vám takisto vykúzlia počas deja úsmev na tvári, no dokonalé skĺbenie ponúka až Gran Torino...akadémia si môže opäť "zatlieskať", a my ostaní len žasnúť nad krásnym umením

Vicky Cristina Barcelona (2008)

podľa Woodyho sa netreba uspokojiť len s tým čo je fajn, ale treba ísť za dokonalosťou. Vicky Cristina Barcelona môže predstavovať obidva prípady, záleží od uhla pohľadu. Nič na filme nie je úplne odzbrojujúce, ale vďaka výbornej réžii a atomsfére si ma tento film dostal. je to možno tak na 9/10 no nedokážem nedať plné hodnotenie. v každom z nás je trocha z túžob a životných postojov hlavných hrdiniek a podanie Allena je výborné

Wrestler (2008)

Film na prvý pohľad ničím výnimočný, zdanlivo obyčajná dráma jedného človeka, ktorého osud nie je ničím výnimočný od iných ľudských trosiek vyhrievajúcich sa istý čas svojho života na olympe. Aronofskeho réžia nebola takisto nejako invenčná oproti jeho predošlým filmom a tak som celý čas lavíroval nad celkovým ohodnotením. No výborná hudba zvolená k tomuto filmu, herecké obsadenie(kde u mňa bodovali zrejme narozdiel od väčšiny ľudí skôr Marisa Tomei a Evan Rachel Wood) a veľmi dobre zvládnutý záver filmu ma nasmerovali k výslednej známke

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

tažko sa rozhodnúť nad výsledným hodnotením, celkovo je to tak na 4,5 ale vzhľadom na to, že som dlhú dobu nevidel nejaký podobne kvalitný film torška prilepším :) Úplne iný film na aký som od Finchera zvyknutý. Nie je tak mrazivý ako Se7en no to ani nemá v popise práce. Režisérovo dielo v štýle filmov od Zemeckisa a Burtona rovnako rozpráva o živote neobyčajného človeka jeho skúsenostiach, útrapách a radostiach. Príbeh Foresta Gumpa osud Benjamina Buttona síce nepredčí, no ten Edwarda Blooma už áno a to je viac než uspokojivá bilancia. Filmu by nezaškodila možno kratšia minutáž a trocha trvá kým sa rozbehne, Pitt v jeho prvotných podobách vyzerá trocha ako postavy v Beowulfovi a hlavná postava nie je možno až tak rozobratá do hĺbky a precítená(možno aj kvôli Pittovi) ako by sa patrilo ale tak to sú len chybičky krásy. zhruba posledná hodina a pol(snaď len na pár minút pred vyvrcholením) je nádherná a to najlepšie na tomto filme je Cate Blanchett ktorá je úplne dokonalá....PS:po zhliadnutí všetkých tohtoročných nominovaných filov, musím hodnotenie znížiť, po iné roky by to stačilo na 5* ale tohtoročná konkurencia v Slumdogovi, Changelingu ale hlavne Gran Torine bola silnejšia...aj napriek tomu skvelý počin

Uvnitř tančím (2004)

absolútny doják, ktorý Vás musí chytiť za srdce či už samotným príbehom 2+1, ale aj množstvom vtipných poznámok ktoré neznižujú vážnosť témy a deja, ale naopak dávajú mu širší rozmer. všetci traja herci v titulných úlohách sú rovako skvelý, samozrejme WCH dvojka hraje prím.

Okno do dvora (1954)

dory film na ktoreho pozeranie som nejako nemal naladu

Earth (2007) (TV film)

technicky úžasne natočené a naaranžované zábery(gepard a antilopa, vodopád), dokonale pripravené, s hlbokou myšlienkou reálne ukázanou na plátne no aj napriek tomu som sa nemohol zbaviť dojmu, že si pripadám ako by som sledoval niečo nereálne, alebo lepšie povedané, že sledujem niečo čo ma režisé núti sledovať a mne to príde neprirodzené. u mnohých prírodopisných dokupenov na animal planet alebo dicsovery síce necítiť tú umeleckú dokonalosť a prepracovanosť každého záberu no práve aj možno preto sa dokážem do toho viav vcítiť a nevnímať to ako niečo umelé ale ako to reálne, divoké a nestútané čo nás obklopuje a čím aj príroda vo svojej podstate je

Kung Fu Panda (2008)

perfektný animák a presne toho typu aký od tohto žánru očakávam tj. snúbenie sa zábavy, kvalitnej animácie a zaujímavého príbehu. tunajšie podceňovanie na csfd mi je v tomto prípade moji milí ukradnuté pretože plné hodnotenie si toto dielo určite zaslúži!

Suprhrdina (2008)

skvelé narážky na svet moderných technológií no aj totálne fekálne(prdiace) scény dávajú výsledné hodnotenie...