Informátorka (2010)

This is just fucked up world po miliontýkrát. Všetky tie reklamné spoty/plagáty o human traffickingu sú vyhodené peniaze do vzduchu a pri tom by stačilo pustiť tým naším dospievajúcim holkám tento film a že namiesto práci v hoteli/modelingovej agentúre, ktoré im budú ponúkať neznámi a šarmantní idioti za vidinou ľahého zárobku...., môžu skončiť s trúbkou v zadku a že UN sa budú iba prizerať resp. dívať iným smerom, pretože musia riešiť iné problémy a nemôžu si dovliť žiadny väčší škandál. Film nie je dokonalý, ale na prvotinu Larysi Kondracki to nie je zlé a Oscarové téma tu podáva zrozumiteľne a netlačí vôbec na pilu, čo asi zapríčinilo, že tento snímok zostal pod radarom. Herecké výkony fajn a Rachel Wiesz tu doprovádzajú v pár scénach v tej dobe ešte zelenáči na európskej alebo svetovej scéne, B. Cumberbatch, Nikolaj Lie Kaas (ten týpek, čo hrá detektíva Carla Mocka vo filmovej sérii od Olsena), Pilou Asbæk(ktorý sa vo filme objaví na 3 sec. ) Rodney McKay zo SGA a ďalší. Ja idem túto nechuť, ktorú mám zaliať ďalšou sklenkou whiskey

Kód Enigmy (2014)

Chýba tomu, nejaký hlbší a nezabudnuteľný moment, ale aj tak je to remeselne skvelo zvládnutý film a od klasických ubulených Oscarových hitov to má pekelne ďaleko + s Cumberbatchom nemám absolútne žiadny problém. Plus si k tomu pripočítajte skvelú hudbu od Desplata a pod 8 proste ísť nemôžem. Vždy som mal slabosť pre matematikov.

Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě (2014)

Mám rád európsku kinematografiu a rôzne jej formy, ktoré nám prináša a preto vcelku obdivujem, tých ľudí, ktorí si tento snímok užili a vidia v ňom viac. Ja som pri ňom doslova trpel a zvažoval ako si vystrelím mozog. No nič budem musieť asi do toho ešte dorásť, nateraz v tom nič iné ako film pre ľudí s IQ pod 60 nič prevratné nevidím a jednu hviezdu dávam, za skvelú pesničku u Kulhavej Loty, ktorú len ťažko dostanete z vašej hlavy. https://www.youtube.com/watch?v=Ai0K_mmDwWI

Babycall (2011)

Mám rád filmy, ktoré ma nútia po jeho skončení premýšľať plus si, k tomu pripočítajte skvelú Noomi a vyjde vám z toho zaujímavá a solídna ducharina, ktorá je možno v niektorých pasážach nudná, ale na konci budete stáť ako obarený a budete sa snažiť poskladať toto puzzle dohromady, ktoré na prvý pohľad nebude možno dávať žiadny zmysel, ale režisér a scénarista Sletaune vo filme nechal dosť indícií ako sa s tým popasovať. Otázka je, či ste dávali počas filmu naozaj dobrý pozor alebo ste ho premárnili pozeraním na hodinky. 7/10

Sex, drogy a daně (2013)

Aj Dáni majú svojho Vlka z Wallstreet teda prepáčte Vlka Turizmu a volá sa Simon Spies. Kde Scorssese s DiCapriom kľžu po povrchu a ich snímku chýba nejaká hlbšia katarzia na konci, to Boevmu filmu nechýba a každá perverzná scéna filmu má svoju podstatu a zmysel. Naviac keď Spiesovi dochádza dych opraty príbehu prevezme "génius" Mongese a vrhne sa na boj proti štátnemu zriadeniu a snom každého klasického ekonóma o žiadnom zásahu štátu do života človeka a 0 daniam, čo preskúma priateľstvo medzi Simonom a Mongesem, priateľov, ktorí sú odlišní ako deň a noc, ale navzájom sa potrebujú. Dánsky film roka 2013. Veľmi mi to sadlo a Pilou Asbæk (Borgen) stúpa v mojom rebríčku obľúbenosti európskych hercov, už sa dnes teším na jeho Únos v podaní Lindholma. 8/10.

Vyšší moc (2014)

Tak toto mi zase úplne nesadlo, pretože Ostlund točil na moj vkus až moc psychologické drama o podstate mužškej a ženskej role, podtrhnuté dlhými záberami na tváre hlavným protagonistov, ktoré malo asi slúžiť na zachytenie menenie nálad v jednolivých kapitolách filmu (mňa to však nudilo). Film je rozdelený na 5 kapitol, kde jedna kapitola predstavuje jeden deň na dovolenke vo francúzskych Alpách jedenj rodiny, kde prvý deň sa pozeráme na normálny deň takej rodiny a v druhom dni rodinou prežije jeden lavínový incident, ktorý riadne zamáva vzťahom Ebbi a Tomasa a my sledujeme fázu - neviem, ako sa mám k tomu postaviť, fázu zapierania, fázu pochybovania, fazu priznania a výčitok a fázu rozkladu a obnovy. Osobne som si vychutnal asi strednú časť filmu, keď sa na scéne objavil Kristofer Hivju (Game of Thrones) a Ostlund sa začne zaoberať a spochybnňovať tradičnú úlohu chlapa a ženy vo vzťahu resp. rodine (čo je celkom aktuálna téma v dnešnom ponímaní niektorých ľudí o tradičnej rodine na Slovensku a chystaného zbytočného referenda). Je to v určitých fázach taký smiech cez slzy a podľa mňa si ho veľmi užijú páry, ktoré žijú vo vzťahu už dlhšie a hypotetická debata medzi Matsom a Finne jednoznačne vládne, pretože sme takú debatu zažili všetci 6/10.

Boj sněžného pluhu s mafií (2014)

Nils Dickman, (v nórskom preklade Čurák) je obyčajný vodič snežného pluhu, ktorý si spokojne žije na svojom dedinskom zapadákove so svojou ženou a miluje jazdu vo svojom snežnom pluhu, pretože je to proste miesto, ktoré potrebuje každý chlap, miesto kde žije a nemusí sa na nič hrať a pretvarovať a cíti svoju dominanciu nad prírodou a niekoľko metrovými nánosmy snehu a nejaká cena občana roka za záslužnú prácu za prepojenie jedného zapadákova so zbytkom nórskej civilizácie je mu úplne uprdele, teší sa z novej frézy ako malé dieťa a po skvelej jazde pluhu si oddýchne pri očisťovaní namrznutého snehu zo svojej niekoľkotonovej lásky. Všetko sa mení vo chvíli, keď im polícia oznamuje, že ich jediný syn sa predávkoval kokainom a celý prípad je pre nich uzavretý. Nils ako správny otec začne chlastať a vytiahne zo skrinky svoju polovnícku pušku, s ktorou chodí na nedeľný lov sobov a chce si to vpáliť do úst, lenže potom sa v poslednom momente niečo stane......a celý film sa z drámy o smrti syna mení na streštenú akčnú komédiu resp. paródiu všetkých gangsterských filmov, ktoré ste videli za posledných 40 rokoch, nechýba únos, pomsta syna, oko za oko, odrezávanie hlavy, mučenie, správne šibnutý šéf mafie v podaní skvelého Pål Sverre Valheim Hagen (Kon Tiki), najatie nájomného vraha, zbavovanie tiel, válka gangov a ešte milión ďalších vecí, ktoré si viete predstaviť v podobnej gangsterke. Moland avšak nezabúda, že celý dej sa odohráva v blahobyte prekypujúcom Nórsku a nebojí sa v správnej chvíli použiť pre pobavenie divákov resp. vyplniť miesta keď sa práve nezabíja zaujímavými vtipnými stereotypmi o Nóroch (luxusné a slušné väzenia v Nórsku, dodržiavanie sľubov medzi Nórmi, rozdiel v nórskej a dánskej výslovnosti, nórska politika atd). Ide proste o streštenú jazdu na čele so skvelým Stellanom Skarsgårdom s množstvo bodycountov, za ktoré by sa nehanbil ani Jason Bourne, ale Nils ide na to trošičku inak a filmu dokážete odpustiť aj už niektoré WTF momenty, ktoré su za čiarou a šialené chovanie postáv, nakoľko ide proste o zábavu a nič iné. Silných 8 resp. možno aj 9. (SFF 2015 Bratislava)

Lov lososů v Jemenu (2011)

Ničím nevyčnievajúca romantika, ktorá vám spríjemní jeden večer namiesto Búrlivého vína alebo Ordinácie v Ružovej záhrade resp. tým čo dneska večer v televízii beží. 6/10

Klub poslední naděje (2013)

Veľmi zaujímavo vyskladaný a natočený životopis o buranovi Ronovi Woodroofi, ktorému ostávalo 30 dni života, aby sa postupne stal nádejou pre tisícky ľudí. Jean-Marc Vallée netalčí na pilu a zameral sa čisto na postavy, ktoré rozprávajú tento príbeh a ide naozaj do hĺbky. A aj keď Woodroof bojuje proti FDA a štátnemu mechanizmu, táto časť ako aj iné sú tu skôr na to aby dokončili Ronovu katarziu a premenu ako ukázali prehnitý systém. McConaghey a Leto sú skvelí, najmä Letova Rayon je postava ktorej budete fandiť v závere a je jedno či ste heterosexuál, homosexuál alebo čokoľvek iné. Oscary v mužských roliach pre tento rok sú v správnych rukách. Welcome to the Dallas Buyers Club! 8/10

Kalvárie (2014)

Brendan Gleeson sa dostane do írskeho zapadákova do farnosti plných hriešnikov, ktorí majú problémy so sebou a nejaká viera je im u prdele a skôr ako kajanie sa za svoje hriechy ich baví pokúšať svojho pastiera a zistiť koľko toho znesie a či dokážu otriasť jeho vlastnou vierou, o ktorej tiež nie je úplne presvedčený a uvedomuje si nedostatky svojich chlebodarcov - cirkvi . McDonagh síce na začiatku vyskladá zápletku, o jednom zatrpklom farníkovi, ktorí má plné právo nenávidieť církev a rozhodne sa, že zabije nevinného kňaza za 7 dní, aby si vyrovnal svoje staré účty a učinil nejaké prehlásenie. Avšak toto je len vedľajším motívom, ktorý film pomaly ženie do finále. McDonagh počas týchto siedmych dní rozpráva príbehy, ktoré s vami a vašou vierou trošku zamávajú a vy sa pýtate kde, že to vlastne patríte resp. sa hrdo hlásite (ak ste veriaci) do spoločenstva, kde sa kryjú pedofilní kňazi, kde zomierajú nevinní ľudia, s vďakou sa prijímajú dary od finančných zlodejov, ktorí okradli milióni ľudí, kňazov bez integrity ale riešia sa aj iné zaujímavé veci zo spoločenského života ako je nevera, homosexuáli alebo samovraždy. Toto chodenie od dverí k dverám, môže byť pre niekoho odradzujúce a nudné, ale McDonaugh tu krásne ukazuje, prečo niektorí ľudia majú problém veriť v niečo viac a vy sa im ani moc nečudujete. Nemám potrebu to vidieť niekedy v nudúcnosti znova, ale toho času strávenom pri filme neľutujem 7/10....a má to veľmi dobrý cast aj keď Dylan Moran tam bol vážne ako päsť naoko a čakal som kedy dorazí Manny a Fran. :D