• Krátkometrážní

Chappie (2015)

Postavy Ninju a Yolandi boli paradoxne uveriteľnejšie a ľudskejšie než Vincent nebo Deon. Najmä patologické jednanie Vincenta bolo úplne podriadené tomu, aby film mal vôbec nejakú akčnú zápletku. Ninja a Yolandi neprekvapili, ale aspoň ich herectvo fungovalo celkom presvedčivo. Postava robota Chappieho, ktorý nadobudol vedomie, sa podarila - bola spracovaná sviežo a originálne.↵  Naopak, vadila mi príliš akčná muzika Hansa Zimmera - na plátne sa nič nedeje (niekto sa niekam vyberie autom), a do toho hrá muzika, z ktorej tuhne krv v žilách.

Krev odvážných (2014)

Dosť sugestívny film najmä vďaka muzike a intenzívnej akcii, v podaní gangstrov navyše poněkud brutálnej. Je to čistokrvný thriller, prakticky každá scéna je postavená na napätí, ako dopadne, či čo sa stane ďalej. Taktiež pekne depresívna podívaná, garantujem, že počas celého filmu sa ani raz neusmejete, prídete o aspoň jednu ilúziu a pochopíte, že kto sa bojí o svoju rodinu, nech nechodí moc blízko k organizovanému zločinu.↵  Veľmi rád by som bol, keby vznikol podobne akčný film pre slovenské masy, ale miesto drogových gangstrov by sa nám na konci vysmiali do očí slovenskí oligarchovia, ktorí manipulujú s politikmi a úradníkmi podobne ako v tomto filme gangstri s policajtami.

Pravidla moštárny (1999)

Dojímavý film, ktorý plynie pozvoľne a nedejú sa v ňom veľké veci, no o to viac sa v ňom prejavuje životná múdrosť.

Saturnin (1994) (seriál)

Milý film, ale tento suchý až trápny humor ma neoslovuje.

Krtek a uhlí (1995)

Jedna hviezdička dole za bezduchú propagáciu ťažby a kúrenia uhlím.

Deník princezny 2: Královské povinnosti (2004)

Matracový úlet! Od 12 rokov neprístupné!↵  Princezná (absolventka VŠ) nezostarla o päť rokov, podľa chovania skôr omladla a osprostela. Pokiaľ som pri prvom dieli mal pochyby, či ide o tak stupídny scenár alebo o nepochopenú grotesknú paródiu, teraz už nemám. Odporúčam podávať konzumentom iba s cukrovou vatou v hlave.↵  Videné v slovenskom dabingu.

Deník princezny (2001)

Javí sa mi, že autorom scenára bol ten "pobuda", ktorý býval vedľa Thermopolisových a že jedinou odmenou, ktorú za scenár dostal, bola vedľajšia rola vo filme ako skrachovaný scenárista telenoviel (vo význame noviel pro tele).↵  Scenár bol totiž náhodnou zlátaninou klišéovitých hlášok, ktoré vôbec nekorešpondovali s charakterom postáv či elementárnou logikou a ktoré by v reáli nevypustila ani hlúpa osemročná blondína vychovaná len pozeraním Beverly Hills a horších telenoviel. Niežto 15-ročná bruneta vychovaná schopnou a nekonformnou slobodnou matkou.↵  Ak mal byť scenár grotesknou karikatúrou najhorších klišé, tak som nepostrehol moment, kedy sa na tom zasmiať. Vtedy, keď Mia zasadí spolužiačke ranu zmrzlinou a celá trieda sa jej vysmieva, že má fľak? (Rozosmialo ma len pomyslenie na reklamu na prací prostriedok s textom "Ó fľak, ó fľak, mňa trafí šľak!")↵  Jediná hviezdička ide komplet celá vodičovi Joeovi, ktorý ako jediný vypustil vtipnú hlášku a disponoval najlepším charakterom.↵  Patrí sa poznamenať, že som film videl so slovenským dabingom (ktorý občas filmu dosť ublíži, ale tu už nebolo kde).

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Bitva pěti armád žel šla od desíti k pěti. Nejlepší scény vystřílela hned na začátku a poté servírovala už jen bezduchý boj (trvající v kuse víc než třetinu filmu) a na konci povinnou jízdu. Začátek bez váhání přinesl nejgrotesknější scénu vytrhnutí vězeňských mříží pomocí "lana", které Bard chvíli předtím upletl z ručně natrhaných kusů svého oblečení. Následovala labutí, tedy dračí píseň, při níž Bard zaznamenal možná nejšťastnější "critical hit" v historii D&D. Pro veliký úspěch následovalo opakování nejpozoruhodnějšího střetu z minulého dílu, a to konfrontace se Sauronem v Dol Guldur. Pak ale došlo k poklesu zhruba na úroveň předvolební kampaně Smeru, když se na scénu vrátil Thorin Pavéza zjevně inspirovaný Ficem, kterého taky pohltila těžká dračí nemoc a i jeho největším strašákem jsou uprchlíci a dělení se s nimi o jeho (rozuměj státní) peníze. Tohle dno však bylo vzápětí proražené asi do hloubky Putinovho bunkru, protože po krátkých bezvýsledných jednáních vypukla masakrální bitva s tak primitivní taktikou, že i ruská invaze na Ukrajinu se proti ní jevila jako promyšleně naplánovaná operace. Třeba skřeti si mohli počkat a útočit až poté, co se navzájem pobijí trpaslíci a elfové; elfové se v boji se skřety vůbec nekoordinovali s trpaslíky, ale doslova si skákali přes hlavy; vrchní velitelé Thranduil a Dáin šli v prví linii jako ruští generálové v prvních dnech ofenzivy. V závěrečné povinné jízdě zanechal lepší dojem nečekaně lstivý Thorin proti Azogovi na ledu než Legolas pomáhající si zřejmě antigravitačními botami na padajících kamenech v souboji s Bolgem.

Grandhotel Budapešť (2014)

Originálne, vizuálne pôsobivé, ale bez hlbšieho príbehu či zmyslu a taktiež bez väčšieho komického efektu.

Newyorská romance (2013)

Keira i Mark to odohrali výborne, pesničky boli veľmi príjemné, akurát ten schématický hollywoodsky scenár mi to kazil (silený happyend, protežovanie dcéry apod.). Škoda! Bol v tom väčší potenciál.