Lída Baarová (2016)

Dlouho jsem váhal, jestli dát Lídě tři nebo čtyři hvězdy. Přece jenom se však jedná v našich končinách o nadprůměrný počin, který svou výpravou strčí do kapsy vše ostatní z poslední doby. Ale kam se podělo těch údajných 80 milionů, to je mi záhadou. Film rozhodně působí dobově, o tom žádná, ale některé prvky jsou jako pěst na oko. Tomu nejhoršímu určitě vévodí amatérsky otřesné vklíčování postav do záběrů ze starého Berlína. Tohle že spolklo tolik peněz? Ještě by bylo dobré dát některým postavám více prostoru na úkor možná až zbytečných záběrů ze současnosti. Jinak asi není nic moc co vytknout. Herecké výkony slušné až skvělé (Kříž ze začátku působí trochu směšně, ale nakonec je jeho výkon vlastně docela fajn), Táňa Pauhofová je rozhodně dáma se vší noblesou, kde díky všem těm dobovým kostýmkům a kožešinám stoupá její přitažlivost k výšinám. Hlavní "ďábel" je představen skvěle a tak, jak by se na ministra propagandy zrůdného režimu slušelo. A Simona Stašová je prostě stálice a o jejích kvalitách nemůže být řeč. Těžko soudit skutečnou Lídu Baarovou, ale ta filmová možná zaslouženě pikala za svou nerozvážnost a možná trochu záměrnou slepotu. A vrátilo se jí to dvojím metrem, kdy extrémistický režim nahradil sice opačný, ale stejně extrémistický jiný režim. Za mě spíš 3,5 hvězdy, ale přejme mu to, protože to byl pro Renče tak jako tak riskantní krok, který vlastně úplně špatně nedopadl. Nabízí totiž i spoustu skvělých nápadů, které zase jen tak v budoucnu v českých filmech nebudeme vídat.

Taková moderní rodinka (2009) (seriál)

Asi jsem tento druh humoru zcela nepochopil a nebo jdu nekonvenčně, a však oprávněně proti zdejšímu proudu. Jediná trochu pozitivní věc na naprosto otřesně humorném seriálu je starý dobrý Ed O'Neil. Naopak ten druhý fotr je všechno to, proč ten seriál je špatný. V hlavě mi uvízl díl, kdy si k narozeninám musel pořídit iPad a tím mě nadobro utvrdil v sračkovitých sitkomových scénách a žumpovitém humoru. Jedna hvězda z milosti.

Kamarád do deště (1988)

Rozhodně nadprůměr mezi českými filmy. Těžko v posledních letech hledat v české kinematografii snímek, který je celkově více funkční než právě Kamarád do deště. Ústřední dvojice je skvěle představena, zahrána, jejich vztahy jsou naprosto uvěřitelné, stejně tak ostatní charaktery, včetně skvělého Augusty v roli podlého Kadlece. Příběh, potažmo scénář, jsou chytře napsané a režie rozhodně dobře zvládnutá. Škoda, že je v dnešní době moderní nadávat na filmy režiséra Soukupa a v některých případech je zbytečně kritizovat.

Plný dům (1987) (seriál)

Hnusné děti, špatný humor. Před odpadem tento seriál zachránil fakt, že jsem viděl jen pár dílů a bylo by to nefér.

Univerzita pro příšerky (2013)

Druhý díl příšerek mě mile překvapil. V úvodu jsem se obával, že se bude jednat o nenápaditou peníze ždímající nudu, která se mizernými gegy bude táhnout od začátku až do konce. Opak je pravdou. Druhé Příšerky jsou rozhodně jednou z nejlepších pixarovek za posledních několik let. Je to vtipné, roztomilé, nápadité a barvité. Lehounce a šikovně pracuje s odkazy na první díl, ale příběh na nich samozřejmě nestaví a jde si svou cestou. Seznámení Mika a Sullyho je kouzelně natočené a vy s chutí sledujete jejich proměnu z rivalů v opravdové přátele. Skvělé!

Princ a Večernice (1978)

Jedna z nejkrásnějších českých pohádek. Trošku zvláštní a neobvyklá, s překrásnou hudbou a skvěle natočená. Herecké obsazení je dobré a sympatické, Mrakomor je určitě jeden z nejlepších záporáku, co se pohádek týče. Když běží v televizi, tak nikdy nevynechám. Vždycky radost pohledět!

Spectre (2015)

Spectre je určitě ze všech craigovských bondovek ta nejklasičtější. Celkem dobře a pečlivě staví na známých znacích série a znovu nám představuje staré známé záporáky, a však v modernějším podání. Christoph Waltz podává opět skvělý výkon a jeho role Blofelda je správně komorně vyšinutá a zároveň chladná. Najdeme tam vše, co je bondovské. Krásné ženy (Monica Belucci je prostě nesmírně sexy a půvadná, ať si kdo chce co chce říká s ohledem na její věk), ikonické postavy, vodku s martiny, krásná auta (ano, dojde i na to nejklasičtější), Bond, James Bonda, špionážní akci, úvod s průzorem hlavně a spoustu dalších věcí. Rozhodně musím vychválit hudbu, která je opravdu skvěle atmosférická, rytmická, dynamická a dojde i na klasické melodie. Stejně tak famózní je práce s kamerou a to především v úvodu filmu v Mexiku. Vlastně v nové bondovce není asi nic, na co bych si mohl stěžovat, a však přece jen mám pocit, že minule to bylo hlubší a trochu více vážnější. A Javier Bardem je možná přece jenom výraznější záporák. Nic však nemění na tom, že Spectre je velmi povedený film. Čtyři hvězdičky s plusem má zcela zaslouženě.

SuperStar 2015 (2015) (pořad)

V porotě drsňák Habera, kterej si v drsnosti nezadá se šmirgl papírem a nebo Clintem Eastwoodem. Moderuje Pyčo, kterému cenzura nedovoluje používat háček nad písmenem C. Produkce TV Hovna dává znát, že všechno je prostě jako úplně boží a že každý chce z celého srdce zcela dobrovolně spadnout do chřtánu tomu obřímu průjmu, který si řiká český šoubyznys. Mladí hřebečci a rajdičky se pořádně před těmi kamerami natřásajou a z esemesek svých 13letých obdivovatelů sbírají cenné ego, které se jim bude moc dobře hodit, až po nich za půl roku neštěkne ani pes. Čest a slávu výjimkám! Tuhle šarádu už dávno nesleduji. Nejlepší byla první česká řada. Na to jsme koukali všichni.

Lov lososů v Jemenu (2011)

Velmi příjemná romantická komedie o lásce a neokoukaném příběhu, který skončí jak jinak než dobře. Hezká hudba a dobré herecké obsazení hrají filmu do karet. Některé příběhové linky mohly být dotaženější (Fredova žena a především lososí teroristé).