Dny zrady I. (1973)

Nechci tady hodnotit nebo se ztotožňovat s názory, že se jedná pouze o obyčejnou komunistickou propagandu. Samozřejmě, bereme a musíme vzít v úvahu, že tento film, resp. všechny tyto filmy byly natočeny v určité době a v určitém politickém režimu, ale základní historické milnky zde jsou nastíněny správně a bez skrupulí - návštěva lorda Runcimana v československém pohraničí, jednání Hitlera s Chamberlainem v Godesbergu, setkání prezidenta Beneše se sovětským velvyslancem ve věci sovětské pomoci Československu, diskuze francouzské diplomacie o případné účasti na československém "problému", jednání nacistických pohlavárů ve věci Československa atd. Domnívám se, že kdyby tento film byl prachsprostou propagandou, tak by zde vůbec nebyly zobrazeny např. scény jednání Chamberlaina s Hitlerem v Godesberghu, nebo jednání prezidenta Beneše s britskými a francouzskými představiteli. Shrnulo by se to výhradně na SSSR a rekonstrukce jednání britské nebo francouzské reprezentace by zde vůbec zobrazena nebyla. V každém případě, jak již bylo řečeno, film v určitých fázích vyvolává pozitivní, ale i negativní emoce. Mně osobně velmi zaujalo nadšení českého národa, který odhodlaně přijal mobilisaci a byl připraven bránit svou vlast za každou cenu. Ať se již názory na tento snímek, resp. snímky různí, musíme si přiznat, že Otakar Vávra byl kromě jiného velmi schopným, talentovaným a úspěšným režisérem, který převedl na filmové plátno celou řadu filmů, které si získaly mnoho příznivců, ale současně i odpůrců. V každém případě zatím žádný tvůrce nepřišel s ničím novým a lépe řemeslně zvládnutým filmem, který by divákům poskytl lepší a realističtější pohled na období "Mnichovské dohody". Výjimkou je snad série Roberta Sedláčka "České století - konkrétně díl "Den po Mnichovu". A i v dnešní době si tvůrci upravují filmy podle vlastních představ, nebo podle nařízení shora, tudíž ani dnes se nemůžeme stoprocentně spolehnout na správnost a pravost prezentovaných informací.

Pravá a levá ruka ďábla (1970)

Tuto ústřední dvojici si snad ani nejde nezamilovat. Podle mého soudu je snímek "Pravá a levá ruka ďábla" společně s filmem "Jestli se rozzlobíme, budeme zlí" vůbec tím nejlepším počinem, který spolu Bud Spencer a Terence Hill natočili. Ve snímku se objevuje celá řada skvělých hlášek, vtipných dialogů a samozřejmě i závěrečná rvačka, která nechybí snad v žádném z filmů, ve kterých se tato legendární dvojice objevuje. Tyto typy filmů jsou obzvlášť vhodné ve chvílích nadbytečného stresu nebo deprese a divák si při nich jistě perfektně odpočine, odreaguje a možná se i zasměje. Ačkoliv tato dvojice spolu účinkovala v široké plejádě filmů, snímky ze 70. let jsou dle mého názoru obzvlášť povedené. Já tedy hodnotím plným počtem bodů.

Tenkrát na Západě (1968)

Všechno již bylo zopakováno několikrát, tak snad jen pár slov shrnutím. Z mého pohledu se jedná o vynikající snímek, který musí potěšit snad každého příznivce nejen žánru spaghetti western. Ve filmu nezaregistrujeme snad jediné hluché místo, herecké obsazení je skvělé, počínaje "Frankem" Henryho Fondy, dále pak nádhernou "Jill" v podání Claudie Cardinale, a samozřejmě i charismatičtí Jason Roberds a Charles Bronson v roli "Harmoniky". Snímku jednoznačně přidává na kvalitě i úžasná a pronikavá hudba skladatele par excellence Ennia Morriconeho, který svými skladbami dodal filmům Sergia Leoneho tu pravou nefašovanou atmosféru Divokého západu. Není tedy vůbec divu, že tento snímek milují, milovaly a milovat budou masy lidí, protože tento western je zkrátka již kultovní. Současně je i výborné, že čeští skladatelé tuto úžasnou melodii dokázali přenést i na scénu české pop music, kde ji skvostným způsobem nazpívala Věra Špinarová. Tento snímek snad ani nelze hodnotit jinak než stoprocentně.

Obecná škola (1991)

Myslím si, že snímek "Obecná škola" patří vůbec na špici svěrákovských filmů a že tento tvůrčí počin si zasloužil proměnit svou oscarovou nominaci daleko více, než Kolja. Tím v žádném případě však nesnižuji další práci dvojice Svěrákových, které byly neméně kvalitní a uznání si bezesporu zasloužily. Tento snímek vychází ze vzpomínek a zážitků Zdeňka Svěráka bezprostředně po druhé světové válce a kromě všedních i nevšedních situací zobrazuje období, kdy malý Zdeněk navštěvoval obecnou školu. Jak je již zvykem u svěrákovských filmů, nechybí zde inteligentní humor, výborné herecké výkony (zejména pak Jan Tříska v roli učitele Igora Hnízda) a samozřejmě celá řada filmových hlášek, které již dávno zlidověly a které si zamilovalo nespočet diváků. Nelze hodnotit jinak, než stoprocentně, protože tento film opravdu patří do zlatého fondu československé, potažmo české kinematografie.

Poslední samuraj (2003)

Opravdu vynikajícící snímek, na kterém pravděpodobně se nedají shledat žádné nedostatky nebo hluchá místa. Podle mého soudu se jedná o jeden z nejlepších, či dokonce nejlepší snímek, ve kterém se objevil v hl. roli Tom Cruise. Tvůrci si s tím opravdu velmi dobře pohráli, záběry zachycující nádhernou a zároveň tajuplnou japonskou krajinu a samurajský zůsob života jsou opravdu úchvatné a celý film je skvěle doprovázen hudbou Hanse Zimmera, který svou prací již doprovodil celou řadu úspěšných hollwoodských snímků. Vskutku byla to výborná podívaná a škoda, že se takových dobrých filmů netočí více.

Bony a klid 2 (2014)

V nejen českých končinách se již dávno stalo zvykem hodnotit film "odpadovým" hodnocením, aniž by ho divák vůbec viděl. Abych řekl pravdu, příliš tomu nerozumím, protože v případě snímku "Bony a klid 2" si myslím, že takové hodnocení není vůbec na místě. Samozřejmě, dalo se z toho možná vytěžit daleko více a mohlo to být třeba koncipováno jinak, ale podle mého soudu to v žádném případě nebyl takový propadák, jak to tady všichni líčí. Musíme vzít v úvahu skutečnost, že záměrem tvůrců nebylo přímo navázat na původní film "Bony a klid" z roku 1987, ale vytvořit volné pokračování a ukázat divákům, jak se ta situace kolem těch původních veksláků změnila. Koneckonců by ani jakákoliv návaznost nedávala smysl, když uvážíme, v jaké době byl natočen první a v jaké druhý film. Já v žádném případě neříkám, že je to bůhvíjaký filmový trhák, ale i zde určitě najdu pozitiva. Oceňuji např. skutečnost, že se tvůrcům podařilo celou tu veksláckou partu z původního filmu "Bony a klid" znovu poskládat takřka celou dohromady. Dále mohu vyzdvihnout opět vynikající výkon Romana Skameneho, který si natáčení filmu vyloženě užil a na plátně to bylo rozhodně vidět. Jako pozitivum hodnotím i skutečnost, jak tvůrci poukázali na nové formy "rychlého zbohatnutí" počínaje různými krádežemi, podvody, daňovými úniky, podvody s evropskými dotacemi na neexistující projekty atd. Zkrátka a dobře, tento film nebyl v žádném případě ani trhák, ani propadák, ale mě se líbil, jsem rád, že jsem tu veksláckou partu mohl ještě jednou vidět celou pohromadě a myslím si, že kromě četných a chronických stěžovatelů si tento film zcela jistě našel i své příznivce.

Bony a klid (1987)

Výborný snímek zachycující dobu 80. let v socialistickém Československu a reflektujícící zákulisí života veksláckého podsvětí. Tento film mě neskutečně bavil hned z několika důvodů. Především díky výbornému hereckému výkonu Romana Skameneho, jehož hlášky jsou prostě nezapomenutelné a které dávají celému filmu skvělý náboj. A další důvod, proč se mi tento film líbí, je to, že nenásilnou formou dokáže uvést celou řadu věcí na pravou míru. Ukazuje absurdnost bývalého režimu, v němž např. sice měli všichni povinnost pracovat, resp. mít potvrzení, že pracují, ale i s těmito "nástrahami" si tito veksláci dokázali bez větších obtíží poradit. Aby také ne, když jejich příjmy přesahovaly několikanásobek tehdejší průměrné mzdy. Obdivuhodné je i to, že tento snímek vznikl ještě v období komunistického režimu a i když byl z pochopitelných důvodů zakázán, tak stejně se našly cestičky, jak jej šlo právě prostřednictvím veksláků zprostředkovat běžným divákům. Za nadprůměrnou zábavu spojenou s pravou, nefalšovanou atmosférou socialistického Československa nelze hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček.

Ve stínu (2012)

Velmi kvalitní český film, který se naprosto po zásluze stal nejlepším filmem roku 2012 na tuzemské scéně. Snímek reflektuje období velmi napjaté politické i společenské situace 50. let, v níž si vůbec nikdo nemohl být ničím jistý a v níž si jen zlomek lidí dokázal zachovat lidskou tvář a důstojnost. Bylo zde velmi hezky zobrazeno, jak se na pozadí politické a společenské transformace mění lidské charaktery zcela k nepoznání. Bez skrupulí musím konstatovat, že herecké výkony Ivana Trojana a Sebastiana Kocha byly opravdu výborné a můžeme být hrdí na to, že herce formátu Ivana Trojana na české kulturní scéně máme a každoročně nás o svém nesporném talentu přesvědčuje. Tento film se mi moc líbil a věřím, že tento snímek, v němž je zachycen boj spravedlivého jednotlivce s "neporazitelnou" krakaticí si své příznivce našel a jistě další najde.

Nejistá sezóna (1987)

Velmi hezký a poučný film z dílny "Cimrmanovců", který líčí všední i nevšední zážitky hlavních protagonistů tohoto divadelního souboru. Ve snímku může divák sledovat, s jakými nástrahami a starostmi se museli herci v období minulého režimu potýkat, jak se museli vypořádávat s hloupostí různých schvalovacích komisí, které neustále do něčeho mluvily, aniž by čemukoliv rozuměly, jak probíhaly přípravy herců na představení v často i nevyhovujících podmínkách atd. Řekl bych, že je obdivuhodné, že i přes rúzné peripetie dokázal tento dnes již legendární soubor přežít a že i po více než padesáti letech stále funguje a nabízí divákům prostřednictvím svých her inteligentní a laskavý humor. A to samozřejmě platí i o všech filmech, které autorská dvojice Svěrák-Smoljak zrealizovala a oslovila tím širokou filmovou veřejnost.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Vynikající spaghetti western z dílny Sergia Leoneho, kterému v žádném případě neuškodila ani jeho dlouhá stopáž. Musím říci, že snímek se mi moc líbil a že se v něm dle mého soudu nevyskytlo nic, co by se mu dalo vytknout. Herecké výkony jsou velmi dobré, kromě Clinta Eastwooda v roli "Hodného" mě velmi zaujal zejména Eli Wallach, který v tomto snímku ztvárnil úlohu "Ošklivého" a jehož postava dodává filmu nejen mnoho vtipných hlášek a situací, ale i ten správný náboj a šťávu, který každý správný western bezpochyby potřebuje. Myslím si, že nebudu sám, když řeknu, že hudba Ennia Morriconeho je prostě úžasná a skvěle dokresluje ve filmu tu pravou, nefalšovanou a napínavou atmosféru na Divokém západě. Samozřejmě se ani zde nemůžeme vyhnout srovnávání s dalšími skvělými filmy Sergia Leoneho, protože každý přinesl divákům něco jiného a každý si své příznivce našel. Já tento western považuji za jeden z nejlepších, které vůbec vznikly a myslím si, že společně se snímkem "Tenkrát na Západě" je to vůbec nejlepší práce, která od Sergia Leoneho byla zrealizována. Nelze hodnotit jinak než plným počtem. Zkrátka klasika je prostě klasika.