Dnes před 70 lety (2018) (pořad)

Opravdu velmi kvalitní pořad, v němž moderátor Jakub Železný ve spolupráci se svými kolegy připomněl divákům stěžejní okamžiky komunistického převratu, který znamenal pro naši vlast po více než čtyři dekády velmi chmurné časy. Zde se dá podle mého názoru úplně v klidu konstatovat, že tvůrci odvedli obrovský kus poctivé práce, kdy dobové materiály vhodně doplňovali vstupy historiků a jiných k tomu kompetentních osobností. Velmi se mi líbily např. postřehy vojenského historika Eduarda Stehlíka, který na podobných projektech spolupracuje s Českou televizí již dlouhodobě - viz např. pořad "Heydrich-konečná řešení" aj. Zaujal mě i příběh hraběte Zdeňka von Sternberga, který se v období komunistického převratu účastnil coby student Právnické fakulty UK pochodu na Pražský hrad, který však byl komunisty tvrdě potlačen. Nemám v souvislosti s tímto pořadem co vytknout, protože si myslím, že lépe a originálněji to koncipovat nešlo. Pokud tak budou vypadat i další pořady vztahující se k následujícím významným výročím naší historie - srpen 1968, září 1938 a říjen 1918 tak to bude bezesporu velmi důstojné připomenutí naší minulosti.

Rudí prezidenti - Sjednotitel ve strachu - Klement Gottwald (2018) (epizoda)

Opravdu velmi zdařilý životopisný dokument, mapující stěžejní okamžiky kariéry prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, od jejího počátku ve třicátých letech až po tragická padesátá léta, která se nesla ve znamení vykonstruovaných politických procesů, jímž padli za oběť i Klémovy nejbližší spolupracovníci. Velmi kladně hodnotím i ten fakt, že se po více než sedmsedáti letech podařilo dochovat velké množství archivních materiálů, o nichž se možná ani úplně nevědělo. Zaujala mě kupříkladu scéna z Gottwaldovy inaugurace, a záběr na Gottwaldovu maminku, poslouchající jeho projev z rádia, a takových obrazů tam bylo pochopitelně mnohem více. První díl byl opravdu velmi podařený a laťka je nastavena vskutku velmi vysoko, už nyní se těším na další díly.

Učitelka (2016)

Moc jsem se do shlédnutí tohoto snímku nehrnul, ačkoliv byl tento snímek jak diváky, tak kritikou přijat velmi pozitivně. Musím ovšem říct, že mě tento film velmi oslovil a musím opět konstatovat, že duo Hřebejk + Jarchovský jsou zkrátka mistry svého oboru, a znovu se zaskvěli vynikajícím počinem. Po celou dobu sledování tohoto dramatického příběhu se mi doslova tajil dech nad tím, jaké s prominutím bestie dokázal minulý režim vygenerovat, a čeho se byli schopni dopuštět na obyčejných, veskrze slušných lidech, kteří se proti tomu nemohli ani nikterak bránit. Výborný herecký výkon v roli této bezpáteřní učitelky skvěle zahrála Zuzana Mauréry, avšak mě velmi oslnil i výkon jejího oponenta, kterého výborně ztvárnil Martin Havelka, což byla v podstatě jediná charakterní postava, která se nebála jít proti proudu, přestože většina poslušně dělala vše, co paní učitelka nařídila. Vskutku výborný film, který zanechá v divákovi jak pozitivní, tak samozřejmě negativní emoce.

Labyrint: Vražedná léčba (2018)

Poměrně zdařilé završení trilogie o Labyrintu, avšak podle mého soudu by tomuto snímku určitě prospěla kratší stopáž (řekněme kolem max. 100 min.), protože místy to bylo velmi zdlouhavé až nekonečné.

Valmont (1989)

Tvorbu Miloše Formana mám moc rád, ale musím se přiznat, že tomuto snímku jsem bohužel moc na chuť nepřišel, přestože film patří bezeporu také k těm velmi kvalitním. V každém případě musím vyzdvihnout jako ostatně již několikrát výbornou kameru Miroslava Ondříčka, krásnou výpravu a samozřejmě také kostýmní práci z dílny Theodora Pištěka, který byl za svůj rukopis ověnčen Oscarem za snímek Amadeus, který natočil také Miloš Fornan.

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Výborná oddychovka nabitá skvělými českými herci a excelujícím Jakubem Kohákem v hlavní roli.

Prezidentský duel – finále (2018) (pořad)

Velmi zdařilá prezidentská debata, v němž hlavní hvězdou nebyl ani Miloš Zeman, ani Jiří Drahoš, nýbrž moderátorka pořadu Světlana Witowská. Ta byla na debatu velmi dobře připravená, nenadržovala jedné ani druhé straně. neskákala ani jednomu z kandidátů do řeči a ve srovnání s úterní debatou byla ta včerejší na mnohem vyšší úrovni. Bezesporu tomu napomohlo i komornější prostředí a především kultivovanost diváků, kteří se nechovali jako někde na fotbalovém stadionu, ale dokázali své emoce udržet zcela v mezích slušnosti, přestože to někdy muselo být i obtížné. Formát debaty byl rovněž velmi kvalitní, stávající se mj. z dotazů předsedů obou komor Parlamentu České republiky a samozřejmě i otázek, které se kandidáti vyměnili mezi sebou. Jak uspokojivě dokázali na svého oponenta reagovat, to již záleží na divácích samotných. Jediné, co se mi tedy vůbec nelíbilo, ale je to pouze názor již rozhodnutého voliče, že pan Drahoš neustále útočil na stávající hlavu státu a neutuchající výčitky a výpady si neodpustil ani v závěrečné řeči voličů, která opět byla ryze antizemanovská, ostatně jako předvolební kampaně všech prezidentských kandidátů. Věřme tomu, že se občané správně rozhodnou a nebudou své volby litovat. Hlavně je důležité k volbám vůbec přijít.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) (TV film)

Silný a z mého pohledu velmi působivý snímek z dílny režiséra Antonína Moskalyka. Je až neuvěřitelné, s jakou lehkostí a podlostí se nacisté dopouštěli vůči svým obětem zločinů proti lidskosti a jaké praktiky dokázali vymyslet za účelem získání peněz a dalších statků po svých obětech. Herecké obsazení nešlo podle mého soudu zvolit lépe, na jedné straně v roli důstojníka SS Brenskeho se představuje charismatický Jiří Adamíra, který se svými zajatci hraje velmi ošidnou partii, na jejímž konci čeká všechny stejný osud, tj. smrt. Na druhé straně oběti této klamné hry se představují Martin Růžek, Čestmír Řanda ml., Ilja Prachař, Vladimír Ráž nebo Felix le Breux, kteří ztvárňují role amerických Židů. Tento snímek hodnotím velmi kladně a myslím si, že je velmi dobře, že takové snímky vznikly a vznikají, protože na tato zvěrstva se v žádném případě nesmí zapomínat. A musíme si bezesporu vážit toho, že jsme nemuseli být svědky či dokonce přímými aktéry těchto tragických událostí.

Česko hledá prezidenta (2018) (pořad)

Myslím si, že snad ani nemůže být pochybnost o tom, kdo v této debatě měl nebo naopak neměl navrch. Ať prezident Zeman položil svému sokovi jakoukoliv otázku ať již v oblasti migrace, držení zbraní, církevních restitucí, možnosti ovlivnění voleb zahraničními rozvědkami a řadě jiných, nebyl pan prof. Drahoš vůbec schopen na většinou z otázek adekvátně odpovědět a bylo na něm mnohokrát zřetelně vidět, že pouze opakuje již několikrát omílané a naučené fráze, jimiž nás všichni kandidáti "krmili" po celou dobu prezidentské (!antizemanovské!) kampaně. Vůbec nepochybuji o tom, že je pan prof. Drahoš velmi vzdělaný člověk, který jistě rozumí svému oboru, a který má za sebou jistě velmi bohatou nejen profesní kariéru, ale domnívám se, že v tuto chvíli on není tím správným člověkem, který by měl stanout v čele naší vlasti. V čele země musí stát člověk, který má pevné a hlavně neměnné názory, člověk, který vehementně hájí české národní zájmy a jemuž skutečně nejde pouze o prospěch těch několika tzv. "Vyvolených", ale o zájmy těch dolních 10 miliónů. Je naprosto férové, že se občané naší země mohou svobodně rozhodnout, kterého kandidáta podpoří či nikoliv a po uzavření volebních místností už je to pouze "vis maior". Věřím tomu, že druhé kolo prezidentských voleb bude volbou zdravého rozumu, a že voliči jednoho či druhého tábora budou výsledek respektovat bez ohledu na to, jestli vyhraje Drahoš nebo Zeman. To je také jeden z mnoha principů skutečné demokracie.

Rudý kapitán (2016)

Asi jsem měl od tohoto snímku příliš velká očekávání, a proto ve mě nyní převládají spíš smíšené pocity. Tento snímek nás zavádí do počátku devadesátých let, která se nesla ve znamení celkové proměny společenské i ekonomické. Jak ovšem jsem měli možnost vidět, zločiny napáchané v minulém režimu neupadaly v zapomnění a byť byla policie propletená s celou řadou bývalých příslušníků Státní bezpečnosti (viz role Martina Fingera), tak v žádném případě od toho nedávala ruce pryč, což jí bezesporu slouží ke cti. Herecké obsazení bylo dobré, Maciej Stuhr byl v roli ctižádostivého detektiva Ríši Krauze velmi přesvědčivý a samozřejmě i plejáda dalších skvělých herců, kteří se představili v menších či větších rolích - Zuzana Krónerová, Ladislav Chudík, Michal Suchánek a další. Jen mě trochu překvapilo, že "Rudý kapitán", kterého ztvárnil Oldřich Kaiser, dostal na place tak málo prostoru, přestože pro další vývoj příběhu byla tato role přinejmenším nezanedbatelná.