Území strachu (1986) (TV film)

Poměrně zdařilá a dobrá česká detektivka, v níž si zahrála celá řada předních českých herců. Rozhodně jeden z těch lepších kriminálních TV filmů, které byly v 70. a 80. letech natočeny.

Marie Terezie - Série 1 (2017) (série)

Podle mého soudu to v žádném případě nebylo špatné, i když co se týče historických projektů, tak Česká televize již zcela určitě natočila i lepší - jmenovitě kupříkladu Jan Hus. Tento projekt vznikl v koprodukci čtyř veřejnoprávních televizí - české, maďarské, rakouské a slovenské, a tudíž diváci mají příležitost vidět po boku českých hereckých hvězd i osobnosti šoubyznysu z jiných koutů světa - Karl Markovics (který ztvárnil mj. roli Josepha Goebellse ve snímku Filipa Renče "Lída Baarová"), Zuzana Mauréry a celá řada jiných. Možná by tomu neuškodila kratší stopáž, ale první část mě určitě nezklamala a se zaujetím se rád podívám i na tu druhou.

V zámku a podzámčí (1981) (TV film)

Moc krásný televizní film z dílny režiséra Ludvíka Rážy, zpracovaný na základě stejnojmenné knižní předlohy Boženy Němcové "V zámku a podzámčí". V mnohém tato inscenace připomíná dvoudílný TV film Antonína Moskalyka "Babička" z roku 1971. Ani zde totiž není nouze o velekvalitní herecké obsazení, přičemž každý z herců svou roli ztělesnil vskutku s bravurou. Přesto mě patrně nejvíc oslovila postava doktora Kiliána v podání Petra Haničince, a podle mého soudu je to jedna z nejlepších a současně nejkrásnějších rolí, které Haničinec ztvárnil. Tato postava totiž překypovala velkou životní moudrostí, čímž pochopitelně dokázala také změnit myšlení šlechtické "smetánky", která pohlížela na své poddané s nemalou dávkou despektu. Líbila se mi i postava malého chlapce Vojtěcha, který nejprve ztratil maminku, kterou mu vzala krutá nemoc, a který byl vskutku velmi vnímavým a citlivým chlapcem, který se statečně dokázal prát se svým osudem.

Bohouš (1968) (TV film)

Výborná mikrokomedie v režii Petra Schulhoffa, v níž účinkují skvělí čeští přední herci. I přes každoroční silvestrovské reprízy neztratila tato mikrokomedie nic na svém humoru a baví nás již takřka nepřetržitě 50 let.

Hordubal (1979)

Tento snímek na motivy stejnojmenné literární předlohy Karla Čapka mě bohužel příliš nezaujal, ale jako úplný propadák to rozhodně také nepovažuji a nehodnotím. Každopádně nutno říci, že podle knih tohoto autora bylo natočeno mnoho daleko úspěšnějších filmových a televizních inscenací a první filmové zpracování v režii Martina Friče z roku 1937 bylo rovněž daleko záživnější a daleko lépe zpracované, alespoň podle mého názoru.

Vražda v Orient expresu (1974)

Tohle je snad třetí nebo čtvrté filmové zpracování legendárního příběhu Agathy Christie "Vražda v Orient expresu", a musím opět říci, že i tohle zpracování se mi velmi líbilo a rozhodně jej spolu s televizním filmem, v němž hraje ústřední roli David Suchet, řadím na úplnou špičku. Herecké výkony jsou vskutku velmi dobré, zaujal mě především Albert Finney, jehož ztvárnění Hercula Poirota se mi vskutku velmi zamlouvalo a doslova mě nadchlo. Je velmi podobný tomu svému současníkovi (David Suchet). avšak se mi zdá, že tento dává daleko více průchod svým emocím, což je u detektivního žánru dle mého soudu velmi dobré. Rozhodně to byla opět výborná podívaná a myslím si, že hodnocení tomu odpovídá naprosto zaslouženě.

Velká filmová loupež (1986)

Filmová komedie režisérů Zdeňka Podskalského a Oldřicha Lipského s Oldřichem Kaiserem a Jirkou Lábusem v ústředních rolích. Snímek, který dle mého soudu ani nenadchne, ani neurazí, zkrátka takový "oddechový" film, který však zdaleka nepatří do těch top filmů, které spolu ústřední dvojice vytvořila. Každopádně z úcty k nim, protože jejich humor mám jinak velmi rád, dávám filmu dvě hvězdičky.

Walesa: člověk naděje (2013)

Je bezesporu chvályhodné, že se tvůrci v čele s polským režisérským géniem Andrzejem Wajdou odhodlali přenést na filmové plátno příběh patrně největšího polského velikána a národního hrdiny Lecha Walesy a podle mého soudu tento film celkově určitě nezklamal. Základní životní mezníky této významné persony zde zobrazeny jsou - zaměstnání v gdaňských loděnicích, stávky, hnutí Solidarita, výjimečný stav v Polsku, převzetí NC míru, vystoupení v americkém Kongresu, opakované propuštění z práce a soustavné pronásledování jeho samotného i rodiny, to všechno v tomto snímku je do puntíku vyobrazeno. Na druhou stranu jsem měl po celý film pocit, že snímek nevyvolává vůbec žádné emoce, ať už pozitivní nebo negativní, ale že je to svým způsobem pouze monotónní výklad historických milníků, které si každý divák může přečíst na Wikipedii nebo na jiném informačním webu. Tím ovšem v žádném případě nechci hanit práci realizačního týmu režiséra Andrzeje Wajdy, jehož tvorby si velmi vážím, protože zachycuje celou řadu významných historických událostí, na které se nesmí nikdy zapomínat. A velkou úctu chovám i vůči Lechu Walesowi, protože ten měl na rozdíl od Václava Havla početnou rodinu (8 dětí), jeho majetkové poměry byly rovněž bezesporu horší než ty Havlovy a i přes to všechno byl moc odvážný a nebál se komunistické zvůli vzepřít. I díky těmto atributům k němu chovám skutečně velký respekt.

Apartmá v hotelu Plaza (1971)

Ačkoliv je to velmi známé a populární dílo, které je rovněž koncipováno jako divadelní představení, musím bohužel konstatovat, že mě příliš nezaujalo. Snímek jsem viděl poprvé a troufám si v tuto chvíli říct, že podruhé se již na něj nepodívám, protože mě to zkrátka vůbec nezaujalo. Bylo to takové zdlouhavé, nudné a s výjimkou hlavního představitele mužské role- Waltera Matthaua, který ztvárnil ústřední roli ve všech třech povídkách mě žádný další pozitivní prvek nenapadá. Zkrátka, každému se líbí něco jiného a každý má trochu jiný vkus...

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Moc povedená a hezká pohádka z dílny režiséra Jiřího Stracha. Je až neuvěřitelné, jaké skvělé herecké obsazení se realizačnímu týmu podařilo poskládat dohromady a na výsledku a celkovém dojmu z tohoto díla je to pochopitelně znát.