Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Nesúhlasím s tým, že ako pri Pánovi prsteňov, tak aj tu je 3-tí diel naj. Podľa mňa je najslabší zo všetkých 6-tich Tolkienoviek a dôvodov je viac. Trošku rozvláčny úvod po "quickdeath" draka a cesta dedinčanov k hore, vyjednávanie a také "doplnkové" no dejovo nekonzistentné vsuvky ako boj s 9-timi neviditeľnými. Potom sa to rozhýbe,no celý film mi prišiel ako jedna veľká bitka s rozvláčnym úvodom( ako som uviedol vyššie ) a podobne rozvláčnym záverom ( čo sa dalo čakať ).Potešil prepoj na Pána prsteňov,takže po nejakom čase si to môžeme pre osvieženie ságy pustiť od pondelka do nedele. Ani som nejako v tom chaose nezistil, kde boli tie 5 armády ( 1.škřeti, 2.trpaslíci ? ak to sa dá nazvať armáda, 3.elfovia, 4.dedinčania, no Tí boli s elfmi a 5. neviem, možno druhá časť trpaslíkov resp. kráľovho ľudu ). Takže trochu nesúrodé, násilné a bez nejakých veľmi pamätných momentov. Snáď niektoré kvalitné bojové scény, 2 mŕtvi "kladní hrdinovia" ( Tauriel bola fajn, no nemala veľa priestoru ), boj na ľade s hlavným megaprotivníkom. Takže 4stars, no kľudne z toho mohli byť 2 opracovanejšie diely ako 3. No také fantasy kulty tu nie sú každý deň, tak sa pokochajme prírodnými scenériami a trikmi.

NON-STOP (2014)

Pěkně natočen klaustrofóbní akčák za podpory několik zajímavých zvratu dějě a těžké pozice vyšetrovatele, kterému ( skoro ) nikdo nevěří a když jo, tak to opět záporák ( áci ) skomplikujou. Ne tak monstruózní těžkotonážný akce jako Únos Boeingu 777 či Air-Force One, nosní část je založena na Neesonovi a pár vedlejších postavách, takže ne zcela klišé ale "typická" Neesonovka po tom, jak přesedlal ( a celkem úspěšne ) na akčný žánr.

Špinavý trik (2013)

No, vzhledem k očekávaní jsem velice nespokojen. Herci OK, herečky-"feťačky životního stylu tehdejší doby", také OK, obě jsi to užily a jejich vyvádění ubralo jejím mužaským oponentum několik vlasu a let života v tomto nemoc povedeném politicko-krimi lehce nadpruměrném dramatu. A starostovi také, vždyť je chválihodný občan, který krade ( mysli bere úplatky) pro dobro jiných ( a samozřejmě sebe ). Běžnej život "vyšších kruhu" a v neposledním řade i celé Ameriky a světa. Mohlo to být ale mnohem lepší a takový DeNiro tam byl jenom kvuli ménu a ne hereckému výkonu,protože prostor na to neměl. 3,5 stars, ale díkybohu, neviděl v kině. Za to to nestojí.

Swordfish: Operace Hacker (2001)

Poněkud podcenené kvalitní filmové Béčko o tom, jak moderní technológie a doba ( a samozřejmě prachy především, ale to není nic nového, že? ) dokážou připravit komukoliv pořádné překvapení. V tomto případě policistum, no nejvíce šikovnému hackerovi, kterého tak či tak oblafli. K tomu schopní herci, Halle Berry v top formě ( možná větší jak v Bondovce ) s odpalem golfového míče, Hugha ale ten míč patrně nezaujal, na rozdíl od polohy odpalovačky. A Travolta jak záporák, ten je na to stvořenej a ne poprvé exceluje v takové roli. Začátek internetového či síťového "zneužívaní" světa a prachy pořád budou to nejduležitejší. Co dodat ?

Interstellar (2014)

Nolan opäť zaujal. Nie je to dokonalý komiks ako jeho Batman ( hlavne druhý diel ), ale vážnejšie, vyrovnanejšie a citovejšie dielo ako Počiatok. Niečo máličko tomu chýba k modernej Vesmírnej odysee ( tých kontextových prepojov a odkazov na ňu je niekoľko, ale uznávam, od majstrov režisérov sa treba poučiť). Ako priaznivec sci-fi som možno náročný,ale nejakých 10% tomu chýbalo. Aj tak to však je v tomto žánri nadlho nová méta, čo sa bude spomínať,aj keď mne imponoval aj Prometheus, no podobne aj v Interstellar je druhá polovica filmu až prirýchla aj napriek celkovej stopáži. Trošku naivity v poňatí problému Zeme ( malá skupinka vedcov a jeden starý expert,čo majú zachrániť svet ) a niektoré nevhodné prestrihy z vesmíru na Zem. No ale poďme ku kladom. Heslovito: výborná hudba,efekty,divácky fascinujúce planéty ( vodné tsunami a zamrznuté mraky ),zostarnutý,šedivý a pribratý Matt,ktorého čakaný "nečakaný" výbuch pri diskonekcii vesmírnej lode aj tak trhne diváka v sedadle ( Zimmerov orchester zabral :-/ ), dôsledky časového dlhu,čo nás v budúcnosti pri vesmírnych cestách neminie,vhodne vybraný herecký casting ( Anna a jej vesmírne oči,Jessica a jej milé dievčatko, Matthew si to užíval a prežíval ).Vzhľadom na týchto a niekoľko ďalších momentiek, možno to bude sci-fi desaťročia,aj keď Kubrickovu silu Vesmírnej odysey to nedosahuje. Ale v súčasnej dobe už nie je ľahké impresívne zaujať atmosférou,keď každý film má v sebe toľko špeciálnych trikov ako v minulosti desiatky spolu. Nolanovi sa to aj tak podarilo a preto medzi rozhodnutím 4 či 5 stars, dávam 5. Povinne vidieť v kine,pre fanúšikov žánru.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Komiksová akčná ponuka pre amerikanizovaných divákov, za účelom natočiť kasový trhák. A celkom im to vyšlo, zaujímaví herci, solídne triky, propagácia filmu a výsledný efekt je vysoký zárobok. Nie žeby to bolo zlé ( také nelogickosti ako šialená streľba na Captaina do jeho štítu bez pokusu trafiť do nekrytých nôh a pod.), ale ak to mám porovnať s ozaj výborným komiksom ( myslím Batmanov nových a aj starých prvých dvoch, niektoré X-meny a pod. ), tak sa prikláňam za kvalitné 3 hviezdičky. Ale Scarlett bola fajn a niektoré jej narážky :- o.

Zmizení (2013)

pěkne sebedestruktivní, pochmurní a naprosto vhodný film pro dlouhé chladné zimné večery. Skvělí herci ( Maria Bello byla a ještě je vážne kočka ), idylka malého městečka či obce devastována šokujícím příběhem a 2 malé stracené holčičky, které patrně vyrostou do modelkovských lidských forem. A trvdohlaví detektivové, kteří to ( i kvuli nepříznivému a často stagnujúcímu prubehu vyšetřovaní ) dotáhnou to vítězného konce. Mezi 4 a 5 hvězdičky, ale dam 5 za atmosféru a možná trochu nedocenenosti. Čekal jsem aspoň jednu oscarovou či globusovou nominaci.