Stalo se (2008)

Shyamalanovský štýl budem mať vždy rád, ale v jeho výkonoch je čoraz viditeľnejší regresívny priebeh, resp. spádová krivka. Je veľká škoda, že used to be "mysteriózny kráľ" Shyamali nedokáže už zo seba vydať oveľa viac a hlavne niečo nové. Snímok Udalosť je prešľapovanie na mieste, neposúva režisérove schopnosti vyššie a pôsobí niekedy až komicky, mysliac predovšetkým na (ne)hrdinu Wahlberga... Ale v prospech Udalosti hovorí tradične výborne navodená atmosféra, priflámbovaná tune hudba, predsa len neokukaný námet s istou fytocenózou a pre Shyamalana netradične aj záverečná vracajúca sa udalosť... Predsa len, vzniknuté nedostatky pripisujem hlavne tomu, že si nabral na seba rolu tria S, P, R (scenár, produkcia, réžia), čo nie vždy vyjde. Samozrejme, moje hodnotenie je prispôsobené jeho triede (1. ŠIESTY ZMYSEL, 2. ZNAMENIA, 3. OSADA, 4. UDALOSŤ).

Princ a Večernice (1978)

Vskutku práve svojou jednoduchosťou a naivitou je táto rozprávka tak kvalitná a ako stvorená na voľný pracovný deň. Môžeme povedať, že už legendárne kvarteto (Šafránková, Brzobohatý, Menšík, Filipovský) je geniálne a scenárovo odľahčené s niekoľkými vtipnými hláškami. Ako mnoho starších rozprávok, aj táto až v novodobej ére ukazuje ich skutočnú hodnotu a potrebnosť, aby sme sa nestratili v spleti novodobých akčne nasiaknutých polorozprávok...

Tajemná zahrada (1993)

Po dopozeraní snímku ma ihneď uchvátil rok výroby; teda na rok ´93 bola kamera nadčasová a zhodná s dnešnými krištálovo čistými HD screenmi...Inak je to zaujímavá rozprávka, ktorá ostane hodnotnou aj o niekoľko desiatok rokov. PS: hudba kvalitná, ale až moc dobrá a dojemná na takúto rozprávku... Ale beztak s tým všetkým priemer vo svojej triede.

Napoleon Dynamit (2004)

There are two opinions on this film. One, which negotiate this form and another, which confirm that. And my one is in the middle :D

Pravda zabíjí (1999)

Viete, čo je toto? Toto je môj nos, ešte nikdy na nesklamal. Tradičný drevorubačsky Eastwoodovský film, ktorý sa tiahne takmer celých 127 minút; ktorý vás stále drží v očakávaní, kedy to už konečne prepukne; ktorý má niekoľko citlivých pasáží s najsilnejšou v dialógu s nespravodlivým odsúdencom; ktorý keď váš začne baviť, práve skončí a nevysvetlí nám nič podrobnejšie; ktorý opäť nemá takmer žiadnu hudbu; ktorý má ale silné herecké obsadenie (aj vtedy neznámu Lucy Liu v závere); ktorý ma predsa len príznančný názov, ktorý sa ale našťastie nevyplní. Určite zhliadnutím tohto filmu nič nestratíte a pokiaľ máte radi Clintov štýl, prídete si na svoje. Ja som si vcelku prišiel; 3,5.

Panelák (2008) (seriál)

Výborný marketingový ťah televízie JOJ skĺbiť do seriálu viac i menej známych prevažne mladých a sympatických hercov, dvoch-troch starších hercov, ktorí však nepredostierajú starecké problémy, ba naopak sú najviac odľahčení humorom. A potom ani netreba príliš pracovať na beztak druhotriednych scenároch a príbehoch, keďže mnohí sú už na každovečerné 35 minútové pokračovanie zvykli, a to sa prosím bavíme o každej vekovej kategórií. Sledovanosť okolo 20-25% je pre komerčnú televíznu dvojku viac ako dobrým výsledkom, ktorý teda hovorí za všetko. A nakoniec treba pochváliť samotnú televíziu za to, že dala priestor protagonistom známym predovšetkým z divadelných scén a dabingu - klobúk dole.

Nezvěstná Molly (2002)

Zaujímavý príbeh, ktorý mohol napísať len sám život ... Odhodlanie chlapcov je nevídané, strach rodičov pochopiteľne prehnaný a vykreslenie únoscov až príliš jemné ... Ale ako hovorím, sám život si to vie najlepšie a najautentickejšie napísať. Čakal som nudu, ale tá sa nedostavila, a to je veľké plus pre skutočné príbehy a video filmy vôbec.

Street Kings (2008)

Bezpochyby kvalitná "podívaná", ktorá je už síce trochu opozeraná, ale má opäť skvelú iskru, najmä vďaka neuveriteľne uveriteľnej dvojici Keanu (po ročnej pauze) a Forest, naopak viac som očakával od postavy (!) Chrisa, jeho pridelený herecký výkon však opäť univerzálny. Inak to perfektne vystihol Lateef a na 100 % s ním súhlasím a nechcem to kopírovať :)

Tajemná řeka (2003)

Na objektívne hodnotenie som si musel zobrať nočný odpočinok. Určite jeden z najkvalitnejších filmov, čo som v poslednom čase videl. Pán Eastwood sa tu však nevyhol slabším pasážam, čo je obrovská škoda, lebo tento film pri troške šťastia mohol byť statočnou nomináciou na Oskara (okrem známych dvoch výhier). Ale poďme si rozobrať dielo bližšie, aby ste porozumeli môjmu konečnému hodnoteniu. Celý príbeh je postavený na trojici kamarátov z detstva, ktorí sa stretávajú po rokoch pri ťažkej životnej situácií jedného z nich. Jeden vyrástol v detektíva, ktorému sa však rozpadáva manželstvo, druhý je poznačený traumou z detstva po zneužití a trpí psychickou nevyrovnanosťou a tretí je bývalý väzeň, ktorý pre nájdenie pravdy urobí všetko a vráti sa k praktikám z minulosti ... Dej sa vlečie dá sa povedať trištvrtiny filmu, náhle akčné scény tu nehľadajte; pripravte sa na psychologicky navodenú drámu, ktorej kvalitu vykazujú silné dialógy zúčastnených a niekoľko scén, ktoré si zapamätáte pekne dlho... Sean Penn podáva podobne ako neskôr v 21 Gramov neuveriteľný výkon, Tim Robbins len potvrdzuje svoj neopakovateľný talent zo Shawshanku a duo Kevin Bacon a Laurence Fishburne je spestrením nudnejších chviľ, no tempo z tejto dvojice jednoznačne udáva Bacon, ktorý podľa mňa preukazuje dozreté herecké umenie... Lenže kto sa na tento film teší ako som sa ja (trailer až príliš prezrádza), mal by tlmiť emócie, pretože v konečnom dôsledku nastalo po titulkoch vo mne niečo, čo mi nedovoľuje dať plný počet bodov... My own little died and I can´t cry for her... Jimmy, you´re crying now.

Klaun (2005)

WTF! Toto že robili Nemci??? WTF! Nemožné ... ak áno, amerika má konkurenta ... seriál je oproti tomuto odvar z odvareného odvaru ... a prečo nie 5 *? Sám neviem ... stále rozmýšľam ...