Nic než pravda (2008)

Skúste neurobiť výborný film s tak výraznými hereckými tvárami ako sa zišli v tomto filme. Backinsale, Dillon, Alda, Farmiga, Schwimmer, Wyle - to všetko sú tváre, na ktoré sa nezabúda, tváre, ktorým keď dáte vážnosť, dočkáte sa takmer až životných rolí. Mám rád filmy z reálneho prostredia s reálnymi problémami a šokujúcim záverom. Toto všetko som tu našiel, napriek nie príliš lákavému traileru, čiže môžem hovoriť o príjemnom prekvapení. PS: výborný song v závere by Coby Brown - Nothing but the truth.

Ta záležitost s Gray (2006)

Čo je treba na začiatok spomenúť je fakt, že rukopis ženy ako režisérky je tu ozaj citeľný. A vlastne možno práve tým ma vyviedol tento film z letargie jednoprúdových romantických komédií. Napodiv mal tento film toľko lásky, koľko nemáte ani v tých najdojemnejších "slaďákoch". Od samotného začiatku na vás pôsobí príjemne, nežne, a skutočne vytvára nový pohľad na lásku... No a ako chlap musím poznamenať, že Bridget Moynahan je od filmu k filmu čoraz pôvabnejšia. PS: Určite si tento film pozrite s partnerom.

Sluneční stát (2005)

Typická česká a slovenská novodobá tvorba, typicky naladená viac do tragi ako komédie - plus dvaja nadpriemerní herci Kostelný a Bareš. [SPOJLER: niektoré pasáže do oči bijúco nezvládnuté: napr. "Máte tam bombu" > nedočkali sme sa žiadneho dôsledku tejto scény] BTW Ostrava sa považuje v Čechách za spodinu?

VALL-I (2008)

Presne tak. Patrím k tým, čo považujú Wall-E za to lepšie než Ratatouille. K Ratatouille sa už nemá význam vyjadrovať, aj tak oba vyhrajú (vyhrali) Oskara. Aj to svedčí o tom, že sú oba pekné. Wall-E má však viac posolstiev, iné prevedenie ako mnoho iných (koľko viet by sme narátali ?), víziu budúcnosti, ktorá je naprosto geniálna aj so všetkými technicko-grafickými detailami, takže Pixar si u mňa opäť podvihol latku, ktorá od Monsters mierne poklesávala.

Gran Torino (2008)

Clint Eastwood - toto meno si už definitívne zapamätajte. Filmy, ktoré si sám režíruje a aj sám v nich hrá sú najlepšie. Vie presne previesť svoje myšlienkové pochody do svojich postáv. Áno starší pán Eastwood plne dozrel ako víno - v čase, keď väčšina starčekov trávi trištvrtinu času v nemocnici, si tento herecorežisér užíva, čo si zabudol užiť v mladosti. Gran Torino je film pre vyznavačov štýlu EASTWOOD, ktorý sa začína pomaly tradovať a vytvárať legendu. Je to film, o ktorom nedokážete tvrdiť, že je zlý - proste aj bez hudby (3x výnimka), aj bez akčných scén i aj bez zbytočného premudrovania si vás získa - pritom sa zaoberá háklivými témami tak povrchne (a sem-tam ironicky), že si poviete "konečne" to nie je typický Hollywood. Po tomto filme som si definitívne na jasnom - som priaznivec Clinta Eastwooda! ... a už sa teším na Changeling.

Next (2007)

Dôvody prečo si pozriete tento film? Nicolas Cage, Julianne Moore, Jessica Biel a očakávané action scény. K tomuto filmu sa každý asi postaví inak - jedni čakajú "návrat" starého dobrého Cagea, druhí zasa inteligentnú mystery myšlienku a tretí sa budú tešiť na akčný zážitok. Čo z toho však ozaj nájdeme? Ja osobne som z tohto nenašiel pravdupovediac nič, no to prečo sa mi aj tak film relatívne páčil bol záverečný jump - ktorý ma ozaj prekvapil a uistil v tom, že to malo predsa len peknú myšlienku. PS: Nesklamal nik, nad rámec sa mi páčila drobná Julianne i chutná Jessica; Nicolas musí na prekročenie svojho tieňa ešte popracovať.

Klan létajících dýk (2004)

Čína mi vyrazila dych. Je to už pekne dlho, čo som videl nejaký ázijský film a začínam rozmýšľať, že to bola chyba. Klan lietajúcich dýk je jedno neobyčajné, neeuroatlantické dielo poznačené tradičnými hodnotami predsúčasného sveta. Krásna scenéria, nádherná theme by hudba, silne zahrané dialógy a prekrásna myšlienka. Nie som znalec ázijského filmu, preto sa teším tejto snímke naozaj hojne a ani nechcem byť teda porotou, či to je alebo nie je lepšie ako Hero (či niečo iné), keďže ten nepoznám. Možno až raz uzriem aj Hera, prehodnotím terajšej hodnotenie, ale dovtedy som spokojný s týmto filmom (a plným počtom).

Dvanáct do tuctu (2003)

Výborné herecké obsadenie a dokopy 10 minút smiechu predsa len spríjemní víkendové popoludnie a náladu určite nepokazí. Rozpočet 40 melónov doláčov bol zrejme použitý predovšetkým na zaplatenie trojlístka Martin, Duff a Kutcher :-) ... a konečne nebol S. Martin trápny.

Nevěrná (2002)

Pokiaľ sa idete pozerať na film s tým, že nič o ňom neviete, častokrát vám vyrazí dych. To isté sa stalo v tomto prípade, kde zaujímavú dejovú podstatu kazia časté erotické scény, niekedy hraničiace s tým, čo možno ukázať v bežnom trileri/dráme. Tá sa ale úplne stráca nedomyslenou scénou v "knižnici", keď sa zvrtáva už do iného príbehu, mierne obaleného až nechutnosťou. Je však vidieť, že príbeh je predsa len iný ako bežné televízne filmy, cítiť to aj na hudbe a v tomto prípade aj zbytočne dlhom čase; no celkový dojem napokon zdvíhajú excelentné herecké výkony Gere - Lane.

Kasandřin sen (2007)

Vyzerá to tak, že je to môj prvý film od ospevovaného režiséra, ktorý som videl. Je zaujímavé, že americký režisér sa snaží nabudiť atmosféru anglického prostredia. Darí sa mu to len čiastočne, pretože napodiv nie Ewan (ako brit) ale Colin je oveľa viac britskejší. Myslím, že ako bratskej dvojici im to sedelo perfektne, no strýčko Howard bola však len nastrčená figúrka, ktorá síce všetko spackala, ale dokopy nič nezahrala. Je náročné objektívne ohodnotiť tento snímok (ak tu vôbec niekto objektívne hodnotí), pretože som mierne skeptický k anglickej tvorbe, keďže pár snímkov ma už o tom presvedčilo - ešte k tomu nepoznám ani štýl Woodyho, takže neviem posúdiť akej kvalitatívnej úrovne oproti ostatným jeho dielam je Kassandrin sen. Z čisto nestrannej pozície by som volil 3,25*/5.