Kung Fu Panda (2008)

Komu sa tento animák nepáčil, tak to už musí byť naozaj tvrdá povaha. Presne ako sa proklamovalo, každá veková kategória si našla to svoje. Tentoraz porovnávanie s Pixarom a vychytávanie chýb ide bokom. To isté odporúčam všetkým, ktorí sa na film chystajú (jednoznačne choďte na ňu do kina!) - uvoľniť sa, zabaviť sa, nechať plynúť všetko bokom a pandička Po a spol. si vás bezpodmienečne podmania :) No a keď prišlo záverečné "everybody wa[nt]s kung-fu fighting ... " odchádzal som úplne spokojný.

Poseidon (2006)

efekty: 4*, scenár: 3*, herci: 4*, hudba: 5*, dej: 3*, realistickosť: 2*, akcia: 5*, postavy: 2*. Sumár = 3,5*.

Holky z lepší společnosti (2003)

Asi idem proti väčšine, ale vôbec sa za to nehanbím. Táto rozprávka má zaujímavý dej, ktorý nielen dojíma, ale aj vyučuje ... len treba pozerať s otvoreným srdcom :) A samozrejme jedna hviezdička navrch pre krásnu Brittany.

Štvanec (2003)

Nie, nie a nie. Herci výborní, aj priebeh deja, ale načo toľko krvi a prečo tak slabo a až príliš nerealisticky spracované bojové scény medzi Tommym a Beniciom? Teda priaznivcom takýchto šermovačiek nie som. Sklamanie.

Nebezpečná aféra (1996) (TV film)

Televízny film z kategórie výborne rozbehnutých a napínavých, ale tiež z kategórie nedotiahnutých (to typické pre televízne filmy). Do poslednej chvíle som chcel veriť, že sa to neskončí tak, ako sa to skončilo - tým pádom, na rozdiel od mnohých iných thrilero-krimi, som na rozuzlenie čakal až do záverečných minút, čo prinútilo aj nezvedavých ostať pozerať až do konca. U mňa bol v ten večer trhovou jednotkou :-D

Monstrum (2008)

Ale nie, žiadne sklamanie sa nekonalo. Práve naopak, bol som tak príjemne prekvapený. Krátka metráž filmu je na jednej strane akési malicherstvo, no na druhej strane robí film iným a zbytočne ho nedramatizuje. Priznám sa, filmy typu I am Legend či Cloverfield majú u mňa vždy vysoké hodnotenie; rúcajúce sa americké mestá, nebezpečné stvorenia a polohororová atmosféra je to, čo ma na tom tak ťahá. A nepomôžem si asi, ale Američania to proste vedia a prajem si aby podobné kúsky vznikali stále, lebo u mňa budú vždy hodnotené vysoko. PS: tá LIVE IN kamera je úžasný nápad a mne absolútne nevadila, naopak bez nej by to bolo o čosi slabšie.

Útěk do divočiny (2007)

"a teraz začína ... vrcholný boj, ktorý ma za cieľ usmrtiť nepravú bytosť vo vnútri a víťazne uzavrieť duševnú premenu." Táto veta vystihuje celý príbeh, hermeticky uzavretý knižnou predlohou, no myšlienkovo presahujúci zovšeobecnené hranice režisérskym talentom Seana Penna. Neviem, čo by som k tomu viac dodal, treba vidieť a cítiť ...

Boxer a smrť (1962)

Človek, predovšetkým mladý, si až pri filmoch podobného ducha uvedomí, čo všetko naši predkovia museli pretrpieť. Povedal by som, že až oskarový výkon pána Štefana Kvietika, nás živo vovedie do strastiplného osudu chlapov v koncentračných táboroch. Obraz život-degradácia, box-odvaha, smrť-trest je dokonale zliaty v jedno z najkvalitnejších diel, aké som videl v poslednej dobe. My mnohokrát hľadáme vojnové filmové klenoty niekde v americkej tvorbe a pritom si neuvedomuje, že doma máme takých niekoľko a navyše takých, ktoré živo popisujú udalosti neslávnych dôb, o ktorých tvorcovia, ktorí nežili v tom veku, nemôžu veľa vedieť...

Zpověď královny střední školy (2004)

Až príliš nudná komédia sladkokyslej Lindsay. Síce si zaspievala pár pesničiek, zaklamala ako sa na správnu teenagerku patrí, dostala sa do sporu s Megan Fox (môj druhý film s touto herečkou, ktorý som videl po Transformers), no nakoniec ako inak sa jej všetko podarilo ako chcela a rozprávka je na konci... Iste, veď máme radi niekedy takéto flash story, ale táto je veľmi slabučká.

Nebezpečný klient (1994)

T.L. Jones + S. Sarandon + A. LaPlaglia + W. Patton + mladý D. Speck = strhujúca kombinácia do trileru. Z hercov ma skutočne nikto nesklamal, dominujúci sú však, tradične T.L. Jones, a v doteraz životnej roli D. Speck. Keby hodnotím tento film podľa detstva, považoval by som ho za vynikajúci. Dnes však viem, že má niektoré nedostatky - spomeniem predovšetkým akýsi nedotiahnutý, nevybrúsený záver filmu i niektoré pasáže v priebehu deja. Pre mnohých, akiste, bol film dokreslením knižnej predlohy; ja si však dovolím tvrdiť, že pokiaľ by sa J. Schumacher s tímom tak nedržali knihy, mohlo z toho vzniknúť čosi ešte lepšie. To by sa určite dalo... Záverom: v nadväznosti na detstvo sa nakoniec pripájam k štyrom bodom.