Duna (1984)

Tak první z přichystané trojice filmů dle knižních předloh, který jsem stihl v poslední a dřívější době přežvejkat, mám úspěšně za sebou. Lynchovu Dunu jsem už viděl, ale dávno již tomu, na malé obrazovce a před podrobnějším obeznámením se s Herbertovým románem. Jen si pamatuju, že jsem z toho moc moudrej nebyl, takže větší obraz a znalost předlohy (v rozsahu větším než z Dune 2 od Westwoodu:)) určitě pomohly, teď nebyl problém. Viděl jsem klasickou 137 minut verzi a rád bych viděl některou z prodloužených, protože zatímco první polovina filmu se mi zdála detailně prokreslena, z "fremenské" části jsem cítil jistou schematičnost a zkratkovitost. V první řadě musím vyzvednout vizuální stránku, obdivuju Lynchovu představivost a způsob, jakým dokáže svoje představy realizovat. Právě a především v první polovině se tím může divák kochat opravdu do sytosti. Hudba a hereci nejsou o moc pozadu. Co už dopadlo hůře (a nemyslím si, že by to bylo způsobeno jen zubem času) jsou - až na výjimky - efekty a bitvy, souboje, "akční" scény. Ty měl David snad raději nechat udělat někoho jiného:) Ale celkově jsem spokojen, je to tak tři a půl, zaokrouhlím nahoru - čtyři hvězdičky.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Hm, tak pět jsem tomu kdysi dal, jooo...? You read the Bible, Ringo? Not regularly, no. Tak teda jo:) Kino Art (9. 10. 2014).

Šest pohřbů a jedna svatba (1998)

Po téhle černé komedii mám dobrou náladu a to se cení - však to znáte, konec dobrý, všechno dobré a člověk má pak tendenci zapomenout a/nebo odpustit všechna předchozí příkoří:) Pár jich bylo... Ulítlost mi nevadila ani trošku, ale uječenost a hysteričnost jo, stejně tak jako jakási šroubovanost, neplynulost (jinak docela zajímavého) scénáře, či občasná nepřirozenost monologů a dialogů. Přesto je mi líto nechat hodnocení v tomto případě "jen" na třech, protože legrace jsem si ve Very Bad Things našel slušnou porci, tak si dovolím udělit slabší čtyři.

Dárce (2014)

Přiznám se, že film mi moc nedával smysl. Závěr jsem nepochopil vůbec:) Ale za tu protikolektivistickou notu a důraz na to, že nutnou součástí svobody je možnost volit špatně (a byl jsem např. šokován při četbě současné skautské literatury, která je de facto jiného názoru) ty tři hvězdičky dám. Tohle totiž není na škodu opakovat pořád dokola. Kino Blansko.

Andělský podíl (2012)

Takže vlastně krást je v pohodě. I když slíbíme člověku, kterej nás ve svým volným čase vezme do palírny a koupí nám tikety na degustaci whisky, že krást nebudeme... furt je to v pohodě. A ne, nikoho nenapadne zloděje udat. Já jsem asi fakt naivní, ale když hlavní "hrdina" (o jehož aspoň jakés takés nápravě nemůžu nemít pochybnosti) dostane vizitku od potencionálního zaměstnavatele (či člověka s kontakty na potencionálního zaměstnavatele) kvůli tomu, že má na něco talent, něco umí a je v tom dobrej, tak očekávám další vývoj zcela odlišný... Poškozování cizího majetku snad ani nebudu řešit, to se pokládá za standard... Kdyby si to aspoň nehrálo na drama, tak se tohle všechno dá brát jako nějakej druh humoru, jenže já mám pořád pocit, že to morální "poselství" je tu myšleno zcela vážně:( Slabší tři hvězdičky - za drobnou exkurzi do světa whisky, několik docela emotivních a silných scén (kterým naneštěstí další vývoj vysloveně podrazil nohy) a trošku toho humoru. Jo, a samosebou za skotskou angličtinu:)

Zloba - Královna černé magie (2014)

Velice, velice podařená pohádka, už ani nepamatuju, kdy jsem takhle dobrou viděl. Perfektní (a přesně v té míře temná, jak bych si přál) atmosféra, přímočarý a úderný děj, to vše podpořené vynikající hudbou. Až na drobnosti naprostá spokojenost.

Sex Tape (2014)

"Komedie/Drama" - noo... jasně, typický drama:) Naneštěstí ani jako komedie Sex Tape příliš nefunguje. Ať se snažím jak se snažím, víc než filosofování dcerky o koloběhu života, pár epizodek se psem u šéfa (mimochodem, u mě tradičně bodující Rob Lowe - jen tak dál) a sestřih z onoho videa v hlavní roli, mi v hlavě neutkvělo. (Ano, může to být něčím jiným, ale snažím se o objektivitu:)) Zkrátka, film za jednu a půl hvězdičky. Doprovod ovšem za pět a tři čtvrtě (hádej - za co máš čtvrt hvězdy dolů?;)), takže parádní večer! A tak to dáme celkem za dvě. Kino Blansko.

7 krabic (2012)

Zajímavej film, pro nás v ČR asi hlavně díky tomu, že popisuje většině z nás dost neznámej svět. Poznámka k obsahu - hlavní hrdina Victor ani tak netouží po mobilu, jako po libovolném krámu, kterým by se mohl natočit a vidět v televizi... jen ten mobil je zrovna cenově nejdostupnější. Vůbec jeho fascinace pohyblivými obrázky mě... fascinovala:) (A ty jeho chlupatý ruce taky, jak by řekl Zdeněk Izer ústy Luďka Soboty nebo Felixe Holzmanna či koho - to je hned vidět, že člověk je z opice:)) Děj je plnej zvratů a docela komplikovanej, přesto se mi film zdál mírně zdlouhavej a některý věci mi nebyly moc jasný. (Možná je to rozdílnou mentalitou... ale proč sakra když nějakých osm lidí honí jednoho s vozíkem, tak mají taky všichni vozíky? Atp.) Nicméně finále bylo podařený, záporňáci taky hodně dobří (a ještě 2/3 z nich vtipně podobní českým hercům:)), takže... sice za tři, ale jsou to skoro čtyři.

Houbaření (2012)

Docela vtipná komedie a taky docela strašidelná... - na komedii - a to i díky (zdá se mi že nadprůměrně) pečlivě volenému hudebnímu doprovodu. No, být houbařem, tak se možná směju ještě víc, takhle se ale aspoň můžu smát houbařům:) "- Nejste houbař? - Jak to myslíte? - Nemáte rád hledání hub? - Ne." Příroda nádherná, karakteři kvalitní a profesně akorát dle mého gusta... Škoda jen, že se ve filmu střídaly silnější momenty se slabšími, takže na čtyři hvězdičky to nevidím, ale pěkné tři si podle mě zaslouží. P.S. A ten estonskej Míra Donutil je taky přesnej:)

Všechny roztleskávačky zemřou (2013)

Ohebný roztleskávačky, nabušení fotbalisti, reklama na lesbickou lásku, nekromancie, snídaně v bílem prádle, krev, to, a ještě mnohem víc, se dá stihnout před tím, než všechny roztleskávačky zemřou! Při scénách z Šebestova hřbitova mi na mysl připlul Blair Witch Project, nicméně to je jen nějaká moje prapodivná asociace:) (možná podpořená pár minutama záběrů z domácí kamerky). Na můj vkus trošku moc zpomalených záběrů s hudebním doprovodem, ale chápu, muselo to být... Jen pro zajímavost, během závěrečnejch titulků jsem napočítal patnáct písniček. Kousků písniček. Ale možná jich celkem bylo míň a byly jen prostříhaný, u skladeb některých žánrů to jde jen velmi těžko poznat:) Po důkladném zvážení uděluju čtyři hvězdičky (kdo nemá rád vkusnej brak a touží po nějaké té relativní objektivitě, nechť si laskavě minimálně dvě odečte:)).