Nekonečný příběh (1984)

Krásny (vizuálne aj vnútorne) nekončený príbeh :) Bastian a Falco - koľko rodičov (a iste nie len od našich Rómskych spoluobčanov) takto pomenovalo niektoré zo svojich detí :)) isteže-isteže, viem že ich nie je toľko ako Rosalínd a Juanov Antóniov či Sandokanov, ale aj tak ;-) Na melódiu a slová Limahl-ovej ústrednej pesničky si spomenie snáď každá/ý, tak nechám tie slová prehovoriť (a ako inak aj zvyšok soundtracku stojí za to)/////////////////////////////////////////////////" Turn around Look at what you see.... In her face The mirror of your dreams.... Make believe I'm everywhere Given in the light Written on the pages Is the answer to a never ending story... Ah.... Reach the stars Fly a fantasy.... Dream a dream And what you see will be.... Rhymes that keep their secrets Will unfold behind the clouds And there upon a rainbow Is the answer to a never ending story... Ah.... Story... Ah.... Show no fear For she may fade away... In your hand The birth of a new day... Rhymes that keep their secrets Will unfold behind the clouds And there upon a rainbow Is the answer to a never ending story Ah.... Never ending story... Ah.... Never ending story... Ah.... Never ending story... Ah...." //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Madisonské mosty (1995)

Film, ku ktorému mám asi najosobitejší vzťah, zo všetkých možných vzťahov (veď posúďte samy:) pravidelne, totižto, za posledné roky zažívam práve oné (mierne tragické) stretnutia a vzplanutia ako Streep a Eastwood. Ono, samého by ma to ani nenapadlo uvedomiť si to, ale...kamarátka, jednej z mojich posledných Streep-ových, nás a náš "vzťah" presne takto definovala (čiže, zdravím Ťa Ema emalka :) Nuž, pre mňa jeden z naj výkonov Streepovej, a jeden z klasicky dobrých Eastwoodových. Film jednoduchý, no pre mňa o to viac (alarmujúco) zložitý. Svoje slečny/pani (aj také veru bolo, a myslím, že aj bude) Streepové, tu menovať nebudem, ale...zo (svojho rozorvaného) srdca ich pozdravujem....//////////////////////////////////////////////////////// Ale, zároveň Vám všetkým dávam na zváženie, druhú stranu-pohľadu na vec (komentár týpka menom JamesTKirkCobain, na youtube.com, pri traileri k tomuto filmu.....:"What I got out of this movie, is people should never marry assholes just to be married. And if they do make that mistake, they should have the guts to leave those assholes at a moments notice if real love shows up. Seriously, they are quite clear at the beginning her husband and kids are assholes. And in the end you find out she is an asshole as well because she chooses to waste the rest of her life and to be tortured by assholes. "////////////////////////////////////////////////////////////////////////////Takže, možno som asshole, a možno ony sú assholes...who knows ?!? Čas, a on/a, jediný/á, ktorý/á kedy bol/a, je a bude ;-)

Misfits: Zmetci (2009) (seriál)

Zaujímavý sci-fi/thrillerovo/horrorovo (aspoň pre mňa) komediálny ANTI-heroe seriál. A aj keď nemám času na rozdávanie, zrejme skuknem koľko sa len bude dať :) Pekné narážky na Heroes (2006) etc. (že toto sa môže stať iba v Amerike :) a podobne. Sprostá mluva podaná v tej (pre mňa)najhnusnejšej britskej angličtine (fuj, je taká...britká). Ak Vás však láka vidieť nejaké lepšie stvárnenie "drsného dospievania v Anglicku", tak odporúčam Skins (2007), Shameless(2004).

The Doors - When You're Strange (2009)

Nie zlé, ale dokonca aj kniha Morrisonových básní (ktorú som dostal od brata na vianoce :) mi toho dala o The Doors oveľa viac....sorry.

Control (2007)

New Order som spoznal skôr, ako Joy Division (objavil som ich až vďaka seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov). Ian-Sad(e) soldier of love. Riley zahral Curtisa úžasne. Ďalej nech prehovoria iba slová tej mojej naj od Joy Division:" When the routine bites hard And ambitions are low And the resentment rides high But emotions won't grow And we're changing our ways Taking different roads Then love, love will tear us apart again Why is the bedroom so cold Turned away on your side? Is my timing that flawed Our respect run so dry? Yet there's still this appeal That we've kept through our lives Love, love will tear us apart again Do you cry out in your sleep All my failings exposed Get a taste in my mouth As desperation takes hold Is it something so good Just can't function no more? When love, LOVE WILL TEAR US APART again"

Gilmorova děvčata (2000) (seriál)

S odstupom času, nemám dôvod na menej ako 5*. Mestečko bolo skvelo postavovo poskladané, k postavičkám som si cestu našiel ihneď. Dej bol podfarbený príjemným soundtrackom. Tento seriálik som zachytil ešte počas strednej, a v tom období som nemal problém sa identifikovať s množstvom scén (a nemám tento problém vlastne ani teraz), ktoré padli. BTW-vďaka posadnutosti Lane skupinou Joy Division...som túto skvelú viac (ako len) post-punkovú skupinu vlastne objavil (ďakujem Ti, Ty naša kórejská punkerka :)

Kawasakiho růže (2009)

"Devil in the detail(s)" /Placebo/....Sochař/Bořek má pravdu, ono ten "diabol sa skrýva v detaile". Je Jan Hřebejk najlepším súčastným režisérom v našom bývalom československu-slovenskočesku? Neviem, no pre mňa je jedným z najlepších. Veľa miest, ktoré mi silno pripomenuli Duel Frost/Nixon, len tu tých Frostov aj Nixov bolo oveľa viac. Huba, Chudík...pre mňa najlepší. Chudíkov čeština priam natívna (teda aspoň pre mňa), Hubova hraná - a možno to bol zámer (?). Kawasakiho ruže mnôu po dlhom čase (cca 3 týždňoch) filmového pôstu prvý videný film, mal som teraz také svoje divné obdobie. A ono, dobrý film som si na začiatok "návratu späť" zvolil. Oný ostentatívny odchod Sochářa/Bořka z udeľovania cien, vykúpený nechcením povedať tých XY vyjadrení na adresu laureáta-pre mňa moment na nezaplatenie....kvôli takýmto scénam, filmy milujem(e).

Jak na věc (2002)

Hugh je skvelý - boh inteligentných romantických komédií, Rachel je nádherná (tiež sa zas a znova pýta do môjho háremu :), Nicolas hrá ako dospelák , Toni - jeho mama mi je svojim drbnutým výkonom absolútne nesympatická, pôsobí tak asexuálne, že by som asi skôr začal baliť Hugha. A myšlienka prerodu playboya je skvelá...komédia, ako má byť.

Protektor (2009)

Ďalší dobrý český film, posledného obdobia. (3 sezóny v pekle boli pre mňa síce lepšie, ale....to finále, keď sa Hana necháva dobrovoľne deportovať, a Emil dotiahne úlohu domnelého atentátnika za veľkej pomoci oného bicykla až do konca, ma donútilo pridať štvrtú *). Oná Hitlerová veta, IMHO platí aj o slovákoch...ťažko sa vyjadriť k tomu, či je to dobré - alebo naopak zlé. Inak, čiernobiela fakt sekla, a bicykel v hlavnej úlohe, sa len tak často nevidí. A Plodková bola podľa mňa fakt skvelá (čiže, vedel by som si ju predstaviť vo svojom háreme :)

Skandál v katolické škole (2002)

Našlapaný úvod, so stĺpom padajúcim na láhev (možno s whisky, lebo mala tvar ako Ballantines :), a ja spoznávam svojho obľúbenca (Hirsch-a :) ktorý takto iba plní svoju domácu úlohu z matematiky! ha haa-body od christ, hadr :D ako malý chlapec som miništroval (ale po svojom duchovnom obrodení-ktoré prišlo pomerne skoro, som to samozrejme nechal, tak ako celú "svatúú" cirkev!) tak viem pochopiť všetky "miništranské popkultúrne odkazy", tu servírované s riadnou kadenciou. A Jodie Foster ako BADGUY, v komixe ktorý mal rozmrdať všetky Marvelovské (Someone singing my lord Kumbayaa :) ..........neskôr, útok druhej pumy ukáže naším hrdinom, že život je kurva zlý :( ale, aj o tom je dospievanie. Citát na pohrebe, z knihy The Marriage of Heaven and Hell od W.Blakea skvelý, slzy prišli ako na zavolanie. Osobne som tu zažil podobné pocity, ako pri filme Die Welle (2008). Opäť môžem skonštatovať, že presne kvôli takýmto pocitom, mám rád filme...ba čo, priam ich milujem! OST príjemný...na spôsob neskorších filmov, v ktorých sa Emie Hirsch objavil. PS:Medzi Hirschom a Jenou Malone to veľmi prirodzene iskrilo.