Ďáblova past (1961)

Filmová adaptace románu Mlýn na ponorné řece A. Technika. Po vizuální stránce naprosto dokonalé (vč. K. Chadimové). Krom skvělé kamery vyniká i hudební doprovod. Vláčil dokázal precizně vykreslit tajemnou a mrazivou atmosferů, v tom je nejen v českých luzích a hájích nedostižný. Přiběh filmu,odehrávajícího se uprostřed horkého a extrémně suchého léta, je vcelku jednoduchý. Pojednává o vzájemném boji zaslepené církve a světské moci zosobněné postavou Macháčkova kněze a rozumem obdařeného mlynáře . ---== 95% ==---

Carnivale (2003) (seriál)

Strhující mysteriózní atmosféra, skvěle zpracované prostředí amerického jihozápadu zmítaného krizí a především odvěký souboj dobra a zla. Velmi mě mrzí předčasné ukončení tohoto seriálu, ale není to můj jediný oblíbený seriál, který takto dopadl. ---== 93 % ==---

Řekni, kdo tě zabil (2007) (seriál)

Neskutečně milý seriál, kde je řešení vražd spíše doplňkem k hlavní dějové lince (nechápu kdo vymyslel ten nesmyslný český název). Středobodem děje je vztah Neda k jeho dětské lásce Chuck. Po její smrti ji Ned dotykem oživil a již nikdy se ji nesmí znovu dotknout. Což je pro tuto beznadějně zamilovanou dvojici pochopytelně velký problém. Hlavní hrdiny doplňuje servírka Olive (muzikálová hvězda K. Chenoweth). Ta miluje Neda, jenže ten její city neopětuje. A Chuckiny tety Vivian a Lily. Bývalé aquabelly na odpočinku, které se po ztrátě Chuck uzavřeli do sebe. Protipólem střeštěné a emocionální Chuck, kterou skvěle ztvárňuje Anna Friel je postava necitlivého a pragmatického detektiva Emersona Coda. Navenek vystupuje chladně, vyrovnaně a jako kdyby mu záželo jen na tom, jak se mu zvětšuje jeho bankovní konto. Uvnitř je ale stejně jako ostatní hrdinové velmi osamělý a touží se setkat se svoji dcerkou, kterou od rozkolu se ženou neviděl. Dalo by se řicí, že celkové vyznění seriálu je trochu schizofrenní. Přestože seriál je naplňen beznadějí z nemožnosti hrdinů dosáhnout opravdového stěstí, je v něm mnohem více citu než ve většině romantických filmů. Užasné je i samotné obrazové ztvárnění, které hýří pastelovými barvami a rozpustilá hudba, která děj doprovází. ---== 88% ==---

Treme (2010) (seriál)

Takřka povinnost pro všechny fanoušky Jazzu, Blues, gospel, R&B etc... V seriálu se objevuje spousta známých hudebních tváří a to jen podporuje jeho autenticitu. Seriál sleduje ve více dějových rovinách osud několika obyvatel New Orleans po hurikánu Katrina. Poukazuje na beznaděj obyvatel, kterým nikdo kompetentní nechce pomoci. Na aroganci a zneužívání pravomocí policií, na korupci a zneužití přírodní katastrofy mocnými pro jejich vlastní prospěch. Což spolu s přirouzenou leností valné části obyvatel, kteří si život raději užívají než aby se plahočili za hmotnými statky, způsobuje pomalejší posouvání děje. Všechny osudy a hrdiny spojuje především hudba, která je ve městě všudypřítomná. Výraznou ztrátou druhé série je absence profesora Bernetta, který se nedokázal smířit s nezájmem vládních úřadu pomoci zničenému městu a hlasitě to dával najevo. BTW: O tom že seriál se nebezpečně blíží realitě vypovída i to, že ještě 3 roky po hurikánu byla valná část města bez proudu a doteď nebyla velká část trosek odstraněna. ---== 90% ==---

Top Gear (1978) (pořad)

Nejlepší zábavná show s auty. Nikoli o autech samotných, to musím zdůraznit. Od toho jsou tu totiž zcela jiné pořady. Trio hlavních protagonistů pobaví, především pak neotesaný Jeremy Clarkson. Přesto mi přijde, že s přibývající lety vysílání jim trošku dochází dech a částečně se opakují. Jako nejzábavnější vnímám testy ojetých automobilů spojené se vzájemným soupeřením. A nejvýše hodnotím především cestovatelské speciály. --- == 90% == ---

O Všudybylovi (1976) (TV film)

Pohádka je to vtipná, hodně jednoduchá a taková mile naivní. Přidávám 10% za ty dokonalé sovy, takže ---== 60% ==---.

Moje matka (2005)

Devitiletý Eero je, stejně jako tisíce dalších dětí, po po vpádu rusů do Finska poslán do bezpečí neutrálního Švédska. Jeho nová matka se cítí vina smrtí své dcery a tak se vnitřně brání vytvořit si vztah k jinému dítěti. Přijetí Eera z její strany tak není nejvřelejší. Postupem času k sobě nachází cestu a Eero si ke své náhradní matce vytvoří silnější pouto než k té skutečné. Film provází skvělá hudba a především úžasná zelená severská krajina. ---== 95% ==---

Simpsonovi (1989) (seriál)

K The Simpsons již bylo vše řečeno. Prostě nejlepší animovaný seriál. Jen bych podotkl, že mám raději dřívější série, které se více zabývali typickými sociálními, politickými a prostě všemi problémy bežných američanů. V pozdějších sériích se trefná satira vytrácí a bývá často nahrazena lacinějším situačním humorem. ---== 95% ==---

Jistě, pane premiére (1986) (seriál)

Seriál ve kterém je více pravdy o politice než ve všech televizních zprávách, politických debatách a novinách dohromady. Pro někoho může působit souboj státní zprávy a politiků lačnících po popularitě absurdně. Bohužel ukazuje briský model kde je státní uředník vážená osoba, studující na nejprestižnějších školách a jehož pozice ve státní správě je stabilní. V takovém politickém systému sedí na ministerstvech aspoň nějací lidé znalí problematiky. U nás kde se s ministrem vymění i půlka nejvyšších uředníku, to štestí nemáme. I přesto, ale tato propracovaná satira nabízí dostatečný vhled do chování politiků. A po zhlédnutí již nebudete věřit všemu co nám ti političtí šašci předvádějí, protože si řeknete: "to už jsem někde viděl". Zajímavé je také kolik problému, které v GB řešili v 80tých letech přetrvalo dodnes, zvláště co se týče politiky EU. Musím se přiznat, že jsem vždy více stranil Jimu Hackerovi, který ve své prostotě, převezl Sira Humphreyho Applebyho pouze ve vyjimečných případech. ---== 93% ==---

Jistě, pane ministře (1980) (seriál)

Seriál ve kterém je více pravdy o politice než ve všech televizních zprávách, politických debatách a novinách dohromady. Pro někoho může působit souboj státní zprávy a politiků lačnících po popularitě absurdně. Bohužel ukazuje briský model kde je státní uředník vážená osoba, studující na nejprestižnějších školách a jehož pozice ve státní správě je stabilní. V takovém politickém systému sedí na ministerstvech aspoň nějací lidé znalí problematiky. U nás kde se s ministrem vymění i půlka nejvyšších uředníku, to štestí nemáme. I přesto, ale tato propracovaná satira nabízí dostatečný vhled do chování politiků. A po zhlédnutí již nebudete věřit všemu co nám ti političtí šašci předvádějí, protože si řeknete: "to už jsem někde viděl". Zajímavé je také kolik problému, které v GB řešili v 80tých letech přetrvalo dodnes, zvláště co se týče politiky EU. Musím se přiznat, že jsem vždy více stranil Jimu Hackerovi, který ve své prostotě, převezl Sira Humphreyho Applebyho pouze ve vyjimečných případech. ---== 95% ==---