John Adams (2008) (seriál)

Suverénně nejlepší historický seriál se kterým jsem měl tu čest. Zároveň výborná exkurze do dob vzniku USA, lepší než všechny hodiny dějepisu. John Adams se představuje jako jeden ze strůjců vzniku Spojených Států, jehož odkaz je v dnešní době neprávem opomíjen. Adams je vykreslen jako skvělý právník, ale díky jeho upřímnosti velmi špatný diplomat. Seriál popisuje nejen samotný vznik US, ale i strasti které nové a nestabilní soustátí provázely ještě dlouho po vyhlášení nezávislosti. Až po přirozený vznik systému dvou politických stran, kterému se Adams velmi bránil a jež přetrvává do dnešních dob. Skvělý scénař nezobrazuje historické postavy černobíle, ale jako komplexní osobnosti s jejich klady i zápory. Herecké výkony P. Giamattiho (J. Adams) , L. Linney (Abigail Adams), T. Wilkinsona (B. Franklin), S. Dillaneho (Jefferson) i dalších zaslouží absolutorium. ---== 90% ==---

Poslední týden (2008)

Učitel a neúspěšný spisovatel Ben se dozví, že má rakovinu a umíra. Protože má jen malou šanci na přežití rozhodne se uskutečnit poslední cestu po kanadě. Po cestě potkavá různé lidi, díky kterým mění náhled na svůj život a za doprovodu vypravěče bilancuje ten dosavadní. Film není jen o tom, jak se se zjišteným problémem vyrovnává. Poukazuje na to jak jakákoli drobnost v životě člověka může totálně změnit život nejen jeho samotného, ale i spousty lidí okolo. Benovu cestu provází nádherná kanadská přiroda a perfektně padnoucí Soundtrack v čele s písní "Calendar girl" od torontskych Stars. Spousta komentujících film strhává za omýlání 100x viděného a předvídatelnost, což je jistě pravda. Celkové optimistické viznění filmu a jeho atmosféra ho ale vytahuje z průmeru. Za mě ---== 95% ==--- .

Hledám Amy (1997)

Nejsem zrovna fanouškem romantických filmů, ale tento mě dostal. Narozdíl od ostatních filmů Kevina Smithe nejde o střeštenou komedii, ale spíše o duchaplnou konverzačku završenou životním moudrem Silent Boba, jenž dalo filmu jméno. Dokolaný scénář, perfektní dialogy, odkazy na dalši Smithovi filmy, prostě srdcovka již od dob co jsem film před lety zhlédl v rámci nezávislého amerického léta na ČT2. Affleck, Lee i J.L. Adams s nezapomenutelným chraplákem hrají skvěle. Scéná kdy Allyssa zpíva v baru je nezapomenutelná, stejně tak jako již zmíněný monolog Silent Boba. Dávám 95% .

Matka noc (1996)

Životní výkon Nicka Nolteho a rozhodně nejlepší adaptace Kurta Voneguta. I když musím přiznat, že síla předlohy táhne formu zpracování nahoru. Howard W. Cambell jenž pracuje jako americký špion, ale svou agitátorskou činností udělá pro třetí říši více užitku než by kdy mohl přinést špionáží Spojeným státům. Muž jehož jediným pozitivem v životě byla jeho životní láska, kterou záhy ztratil a jenž je všemi považován za někoho jiného, než kým ve skutečnosti je. Muž který je vláčen osudem a místo aby byl oslavován jako hrdina, je stíhán ranou za ranou. Závěrečná scéna je jednou z těch na které nelze zapomenout. Za slabší pasáže dávám ---== 90% ==--- .

Tři dny ke svobodě (2010)

Viděl jsem i francouzský originál a přesto, že se remake silně drží své předlohy, je celkové vyznění filmu odlišné. "Pour Elle" je přirozenější, uvěřitelnější a má větší tah na branku a jako bonus krásnou D. Kruger, přesto je v detailech méně dotažený. Naproti tomu Next Three Days nabízí větší dávku napětí a je znatelně propracovanější. Narozdíl od "Pour Elle" neprozrazuje jak to vlastně bylo již v začátku, ale udržuje vás v napětí až do konce. Sraží ho však typický americký patos a několik zcela zbytečných scén. Scéna se šperhákem a zvlášte pak naprosto otřesná scéna s pokusem E. Banks vystoupit z auta na dálnici za jízdy, srážejí film hodně dolů (vlastně célá pasáž s cestou do ZOO mi přišla navíc a šla řešit jinak). Utahanější začátek, vynahrazuje výborný zavěr s útěkem z nemocnice. Pokud by se trošku prostříhala úvodní část a vystříhaly ty zbytečné scény uvažoval bych o pěti hvězdičkách. Takto musím kostatovat, že film promrhal potenciál ve všech směrech převálcovat originál a dávám ---== 80% ==--- .

Doba temna (2007)

Chytrá komedie kafkovského ražení, jenž poukazuje na beznaděj dnešního byrokracíí prolezlého světa kde každý ignoruje každého a i přes spoustu moderních komunikačních prostředku zůstává jedinec odloučený od ostatních. Jean-Marc Leblanc pracuje jakožto úředník na ministerském úřadu v provincii Quebéc (jeho pracoviště působí opravdu velmi depresivně). Denně poslouchá beznadějné příbehy lidí, kteří jsou na tom hůř než on a nemůže jim nijak pomoci. Aby unikl z tohoto "šíleného" světa oddává se představám, ve kterých je jako známý a obdivovaný herec, politik či spisovatel obklopen krásnými ženami. Nakonec opouští město a v malé chatě u moře se vzdá svých představ a snad i najde duševní harmonii v opravdové samotě a občasné pomoci svým sousedům. Za mě ---== 85% ==--- .

Dexter (2006) (seriál)

Dexter byl prvním seriálem který dostal produkci kabelovky Showtime do mého hledáčku. A jde o dílo rozhodně nejzdařilejší. Proto je jedním z mých nejoblíbenějších seriálů vůbec. Narozdíl od většiny současných krimiseriálů jde skutečně o seriál a nikoliv "series". Každá série se pomalým rozjezdem posouvá k výborně gradujícímu finále a chytne takovým způsobem, že budete chtít vidět všechny díly najednou. Z Dextera (Michael C. Hall) sřší specifické charisma, takže si ho musíte oblíbit i když nechcete a budete mu fandit. Postava "asociálního" seriového vraha je vykreslena do nejmenšího detailu a potěší i drobné momentky, vycházející z jeho problémů v sociálni interakci. Ve srovnání se současnými tuctovými "kriminálkami (doplňte si jméno obce)", vynikne snaha o přesnost a daleko menši množství logických chyb či absence neexistujících technických vychytavek. Bohužel s roustoucím počtem sérii, roste i počet těch logických chyb. 1. Série) ---== 100% ==--- Asi nejlepší série. Výborný souboj s pokrevním bratrem a přiblížení Dexterova dětství, včetně jeho posunu do pozice seriového vraha "správňáka". 2. série) ---== 95% ==--- Již po první sérii jsem si říkal, proboha další sérii netočte, nebo to zkazíte jako bývá u mnoha dnešní seriálů pravidlem. Byl jsem ale, příjemně překvapen. Potěšila postava Jamie Murray s roztomilým anglickým přizvukem. 3. série) ---== 85% ==--- Dexter si přibral parťáka. Jednoznačné nejslabší série, na běžnou seriálovou produkci ale stále vysoký nadstandart. 4. série) ---== 100% ==--- Souboj s Trinity killer a pro mě druhá nejpovedenější série. Poté co se Dexter definitivně ztotožňuje s rolí manžela a otce, přichází hořký konec poznamenaný ztrátou krásné Rity. 5. série) ---== 100% ==--- Po čtvrté sérii jsem si opět říkal ať to nekazí další řadou. Ale opět jsem se spletl. Dexter přebírá roli ovdovělého otce s nejvyšší zodpovědností a i přesto si najde dostatek času na uspokojení svých temných potřeb. Jde o první séríí se špetkou romantiky. Dexter pomáha své spoluvražedkyni Lumen vypořádat se s jejím "dark passenger". 6. série) ---== 90% ==--- Druhá nejslabší série poznamenaná až nečekaným množstvím logických chyb završená anonymním telefonátem s dexterova mobilního telefonu na policii. Tyto chyby ovšem vynahrazuje napětí, které je nám dávkováno v míře vrchovaté. Vypíchnul bych postavu bratra Sama jenž se snaží obrátit Dextera na víru a zbavit ho jeho "dark passenger". V této sérii dostává nový směr také vztah Debry k Dextorovi, završený poslední scénou celé série. 7. série) ---== 95% ==--- Skvělá série ve které poprvé chybí centrální záporák a nic není tak černobílé jako dřív. Dexterovo bytí již nestojí jen na uspokojování jeho temných potřeb, ale stává se něčím komplexnějším, ve chvílích kdy bojuje nejen o svůj život, ale i o život svých blízkých. Harryho kód tak přestává být jeho alfou a omegou a závěrečná scéna předznamenává neodvratný konec, který nás čeká v poslední sérii. 8. série) ---== n/a ==--- PS: Zhlédl jsem i něco málo z dabované verze a dabing celý seriál sráží o značný kus níž.