Billy's Balloon (1998)

Vcelku jednoduché a zároveň neskutočne vtipné. Suchý čierny homor Vás nenechá chladným a budete sa chcieť ku krvilačným balónom pridať..

Solaris (1972)

Hlboko intelektuálny film, ktorý spôsobí, že človek sa začne zamýšľať nad svojou existenciou a zmyslom života. Vrcholne ponurá a stiesňujúca atmosféra z diváka spraví otroka, ktorý sa však vyžíva v každom režisérovom údere bičom. Scéna jazdy autom po diaľnici a hlavne jej hudobný doprovod Vás hypnoticky privádza do šialenstva a Vy už sa filmu nepustíte. Aj cez dlhú stopáž musíte Solaris dopozerať, dúfate, že oriešok sa rozlúskne. Režisér však náročky zanechá len znepokojujúci pocit, ktorý Vám nedovolí zaspať. Na vesmírnej stanici pôsobí všetko strašidelne. Očakávate, že z každého rohu vyskočí mimozemské monštrum. Pre mňa však inteligentný oceán Solarisu zostane raz a navždy ten najstrašnejší mimozemšťan v dejinách filmu.

Špatná výchova (2004)

Nie každému sa Almodovar páči. Kvôli krutosti jeho filmov. Ale pre mňa je práve v tom jeho čaro. Naturalisticky dokáže zobraziť každodenný život nielen obyčajných ľudí, ale aj vyvrheľov spoločnosti. Film vedie v niekoľkých dejových líniách, ktoré sa vzájomne preplietajú a zdanlivo nedávajú zmysel. Nakoniec ich však majstrovsky odhalí, línie zapadnú do seba presne v takých miestach kde by to divák nepripravený na Almodovara čakal najmenej. No my Pedrovi fanúšikovia sa už od začiatku na toto vyvrcholenie tešíme a s radosťou sa necháme vtiahnuť do jeho hry. Zlá výchova bola však aj na Almodovara príliš komplikovaná a dejovo rozvetvená. Tentokrát sa mu nepodarilo dokonale ukočírovať rýchloplynúce odhalenia. 5* aj tak za vynikajúceho Gaela García Bernala.

Trio z Belleville (2003)

Animák bez milých chlpatých zvieratiek s veľkými očami? Áno aj tak to ide. V Triu si nájdu zaľúbenie hlavne dospelé poetické duše, ktorým stačí jednoduchý príbeh zabalený do nápaditej a originálnej animácie. Narozdiel od animákov spoza veľkej mláky tento filmík obsahuje poučenie a aj poriadnu dávku inteligentného a nenásilného humoru. Jeho európsku dušu je cítiť od začiatku do konca. Zobrazuje život taký aký je, bez pozlátka. Skúsený divák sa tam nájde. A tak ako sa vo filme veľa nehovorí, aj ja som opúšťala kino bez slov, iba s dobrou náladou a úsmevom na perách.

Vincent (1982)

Morbídne, vtipné a nápadité. Proste Burton v 6 minútach. Šesť minút plných osobitých čierno-bielych obrázkov a sugestívne rozprávaných humorných veršov. Pochmúrnosť, morbídnosť a čierny humor tak vlastný Burtonovi robí z Vincenta hotový skvost medzi kraťasmi. A priznám sa, že v tom malom schizofrenickom chlapcovi sa vidím..

Válka světů (2005)

Neočakávané poňatie so zameraním na jednu rodinu a nie na celý svet (resp. USA) ma príjemne prekvapilo. Film sa stal komornejším. Zdá sa mi, že režisér vsadil na staré a osvedčené metódy. Vo Vojne svetov je poriadna dávka strachu o holý ľudský život (Schindlerov zoznam) a napínavej dobrodružnej akcie (Jurský park). Minimalistická hudba divákovi brnká a nervy. Kamera je majstrovská (najmä scéna jazdy po blokovanej diaľnici je úúúúúúúžasná!!). Podobnosť s predošlými veľkodielami však nemôžem opomenúť a preto len 4*. Zas až také dokonalé to nebolo. Hoci som sa ešte dobré 2 týždne bála vyjsť z domu a paranoicky som z okien sledovala či z poza kopcov nevylezie nejaká trojnožka ( s tyranosaurami mávam nočné mory dodnes..).

Příšerky s.r.o. (2001)

Ďalší Pixarovský skvost! Neuveriteľne vtipný a milý. Animák o strašidlách – veď to je skvelý nápad! Síce neobsahuje toľko dospeláckych hlášok ako Shrek, ale aj tak dokáže pobaviť nás veľké deti. Animácia je skvelá, Mike Wazowski je smiešny babrák, Sully je veľký maco s ešte väčším srdcom. To všetko je zárukou úspechu.

Troja (2004)

Film pre čisto komerčných divákov. Vykalkulované herecké obsadenie bije do očí. Orlando Bloom posilnený legolasovským úspechom pôsobí tupo a neohrabane, tu ho už nezachránia blond vlásky a špicaté ušká. Diane Kruger má od najkrajšej ženy sveta ďaleko. Najväčšiu slabosť vidím v scenári, ktorý je bezduchý a predvídateľný. Hudba nezapadá do prostredia, dokonca niekedy ( napr. keď vojaci vtrhnú do Tróje) pôsobí až rušivo. Ale čo musím jednoznačne pochváliť je súboj Achilla s Hectorom. Jediná svetlá chvíľka filmu. Ale ani to a ani pár pekných výpravných záberov u mňa nemôže posunúť Tróju vyššie ako na 2,5*.

Apocalypto (2006)

Nemôžem si pomôcť, ale teraz to Gibsonovi nevyšlo. Príliš dlhá stopáž na takúto indiánsku road-movie. Neviem čo by som pochválila, snáď len úvodnú vtipnú scénu s liekom na potenciu. Inak sa digitálna kamera s pralesom bila, pôsobilo to lacno, ako dokument na sobotňajšie dopoludnie. Čakala som teda aspoň žalúdok zdvíhajúce krvavé scény. No ani tých som sa nedočkala. Vyrezávanie sŕdc v porovnaní s Umučením Krista pôsobili sucho a otrepane. Naháňačka mladého indiána po pralese už bola zaujímavejšia, ale klišé ako kvapnutie krvi na jeho prenasledovateľov kým on sa skrýval na strome Gibsonovi neodpustím.

Ajťáci (2006) (seriál) odpad!

Som jedina kto nechape čo je take smiešne na tomto anglickom humore? Plus neznašam ITckarov a to ich arogantné správanie k ľuďom, ktorí sedia hore v kancelárii a vedia aj spoločensky žiť a nie iba sedieť za pc!! Čiže tento seriál ma neskutočne irituje.. rovnako ako zažratí ITčkari..