Tohle jsme my (2016) (seriál)

Přeslazená, lepivá, sentimentálně-afektová americká limonáda. Tématem je nekompatibilita chlapa a ženský ("láska je iluze sloužící k zachování druhu" - Schopenhauer), což už bylo zpracovaný milionkrát, dobře např. Bergmanem nebo Woody Allenem, kterým ale tenhle tovární produkt nesahá ani po kotníky. Nedostává se talentu a originality - tak tam aspoň v rámci současnýho komickýho hollywoodskýho progresivismu (boj proti "shamingu" tlustých) narvou 200kilovou morbidně obézní slonici... Ble. Úplně nejhorší je ovšem ta vlezlá prvoplánová "hudba". Celkově nesnesitelné.

Nadějná mladá žena (2020)

Řemeslně překvapivě špatný produkt (tj. nikoli umělecké dílo) v duchu aktuální hollywoodské ideologie. Chudáčci Anglosasové si neví rady se sexualitou (ani s alkoholem apod.) - toť toxické dědictví puritánství. Poor guys! Ještě že tu jsou Italové či Francouzi, kteří jsou vůči podobným ubohostem imunní a u nichž si člověk může od těchto kravin odpočinout. A last but not least: někoho tak nesympatického, jako je představitelka hl. role, jsem už dlouho neviděl.

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie (2019)

Vachek točí o politice, přitom je ale politicky naivní, nesoudný. Poslouchat blábolení švihlé ekonomky Švihlíkové je čistý masochismus, ještě větší než blábolení samotného Vachka, který si hraje na mudrce, ale není jím. Nakonec to přitáhne póvl blijící na památku Havla (viz níže). Smutný.

Saulův syn (2015)

Překvapivě dobře natočený film, problém je ale nesmyslná zápletka (snaha hl. postavy o pohřbení toho kluka). To je typický problém tzv. nezávislých filmů. Zápletka v komerčárnách stojí na první signální (pomsta, piglování, prachy...), ergo bývá primitivní, pokleslá. V nezávislých/artových filmech to zas bývá nějaký psychologický nesmysl, což je případ tohohle filmu. Bez přesvědčivý zápletky pozornost diváka ovšem značně upadá.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Taková geekovina. První dvě třetiny se točí na vtípcích a narážkách na Tarantinovy oblíbený starý béčkový filmy, což si užije tak jeden divák ze 100 000. V důsledku toho je to asi nejslabší Tarantinův film. Brad je cool, závěr je milý, ale to je trochu málo.

Fauda - Season 3 (2019) (série)

Přes trochu nepřesvědčivý, šablonovitý rozjezd a občasnou zbytečnou melodramatičnost je to opět majstrštyk. Něco mezi antickou tragedií a špičkovým westernem a la Sedm statečných v jedinečných kulisách současného Blízkého východu. Ty první dvě řady jsou o ždibec lepší, neb jsou civilnější a syrovější. Scenáristicky to stokrát překonává to, co dokáží např. dnešní čeští scenáristé. Divák má pocit, že zde pracuje sama nutnost, a tak to má být. Postavy jsou vtahovány do tragického soukolí zcela přirozeně. Chemie mezi nimi funguje skvěle. Hérečky fešné. Výtku z natahovanosti a vaty (oproti předchozím sériím) neberu, to jsem nacházel spíš v těch starších řadách, např. sekvence z cely, kde je na toho Araba nasazen izraelský agent. Tahle řada je hollywoodštější (střih, trochu přehrávání - otravně hysterická Yaara, - zbytečná snaha o efekt, naštěstí ale žádný hollywoodský happy end), ale i tak volám: bravo!

Deštivý den v New Yorku (2019)

Allen si měl vzít příklad ze svýho vzoru Bergmana a včas to utnout. Jeho poslední špičkový film byl Deconstructing Harry (1997). Alespoň řemeslně výborný byl ještě Match Point (2005). Jinak je to ale jak sledovat kdysi špičkovýho atleta, jak se dýchavičně a bez energie potácí po dráze, kde kdysi běhal v první lize. Je na to smutnej pohled. Platí to i o tomhle filmu: je to nepřesvědčivý (celá ta dějová linie, kdy hrdinka obráží ty filmový figury, je jalová), prkenný, chybí tomu energie, divák to odzívá, je to stokrát louhovanej čaj.

Joker (2019)

Silně přeceněný. Nuda. Ani akčňák, ani psychologická záležitost, ani ryba ani rak. Přetáčel jsem.

Neuvěřitelná (2019) (seriál)

Špatenka. Hlavní protagonistky bez charismatu, atmosféra slabá, otravné přehrávání u té nejmladší oběti, závěr natahovanej jak žvejkačka. Hlavně ale neuvěřitelně slabý příběh - tvůrci si ani nedali práci s vymyšlením nějakýho zajímavýho pátrání, dějových zvratů apod. Kdyby energii, věnovanou otravný ideologický agitaci (ženské a zástupci etnickým menšim proti bílým poldům a vojákům), věnovali základní filmařský práci, udělali by líp. Ale kde není talent, ani čert nebere. Hodinu po dokoukání nevím, že jsem na něco koukal. Srovnání s první řadou True Detective, který jsem někde zahlídl, je zcela absurdní. Seirál BBC The Fall, který má podobný téma, je taky úplně jinde.