Počátek (2010)

Komplexní ve všech detailech. Počátkem (nedobře zvolený překlad v názvu dle mě - v titulkách zmíněné 'vnuknutí' by bylo bývalo lepší volbou) Nolan možná takovou díru do světa neudělá, ale opět s ním ukazuje svou ohromnou sílu. Skvělý nápad (tak trochu Třinácté patro že?) podporuje silná sestava ve všech odvětvích, kterou Nolan zřejmě už jen tak neztratí. Inception by mohl být klidně o půl hodiny kratší jako o hodinu delší se stejným závěrem samozřejmě (peklo)! Všechno tam nacpat prostě nešlo, stejně však Někdo píše: je to zemité, Nolan točí o snech a není to abstraktní.. a co třeba: nabourávání do snů je běžná věc, ale jak se tam vzalo? ( jedno slovo že armáda..) ..a stavění snů je tak nějak automatické pomocí modýlků?... napojme se hurá na jeden nějaký přístroj přes tvojí hlavu pomocí hadičky a sedativa .. Spousta věcí se může zdát nedotažených v širším kontextu, je však potřeba je dotahovat? Nebo se podívat až do konce na poslední záběr? Nebo natočit osmihodinový blockbuster? :) 90%_ Napoprvé mě Vnuknutí jednoduše nedostalo úplně. Ale já vím, že Nolan si druhou šnaci zaslouží (i v kině) a šel jsem od toho. Docela nečekaně jsem jen kulil oči a říkal si: oni ti Nolani nakonec moc dobře věděli, co dělají a ROZHODNĚ jsou o krok před divákem, i když se při první projekci tak nemusí zdát. Pro mě naprosto nevšední zážitek, dokonalá mozaika, která nese hroudy myšlenek, nápadů a sdělení a nakonci do sebe zapadne, jakoby si sama ulila na začátku svou formu. Přes dvě mírné logické boty přhazuji pátou hvězdičkou a jasných 100%._SPOILER: To, že děj přibližně od poloviny nesedí časově, ve finále už vůbec, je jen filmařský nástroj pro našponování, nebo další z Nolanových indicií podporujících nespadnuvší káču na konci?

Leon (1994)

Nadsázka? Vážnost? V rozporu.. Jednoznačně je však Leon velmi silným (a vynikajícím) filmem s perfektními herci, u kterého se pokusím sehnat režisérskou verzi. 80-90%

Pan Nikdo (2009)

Celou stopáž jsem měl pocit, že snad není možné z té změti vybruslit jakoukoli pointou. A ono je. Bohužel je veskrze jednoduchá a není 'tak' šokující a není ani podaná šokujícně a složitě. Jinak by byl Mr. Nobody bez diskuze aspirantem na brutálně nejlepší film posledních let. A proč? Protože má skvělé herce, scénář, režii.. a hlavně výborně vybranou hudbu. Hudební doprovod v podobě písní sedl do všech scén, jako by tam byl od nepaměti. Už dlouho mi nepřišlo vybrání písní tak citlivé a kvalitní. Na druhou stranu se nabízí myšlenka, že ona pointa je vlastně ve finále ta nejlepší, jelikož nevzbuzuje zbytečné množství otázek a nevnáší do příběhu hrst nelogičtností, jak se někdy stává. Extrémní množství režijních nápadů se mi bohužel ke konci trochu smíchávalo a nabyl jsem dojmu lehce přetažené stopáže. Nicméně film Mr. Nobody musíte vidět!

Electroma (2006)

Pointa a poselství do jedné věty, které jsou roztahané do hodiny a čtvrt, vás napadnou v podstatě hned. Velmi solidní příručka na téma: 'Jak udělat můj film delším(+aspoň trochu zajímavějším)?'. Prostá odpověď zní: 'Pomocí skutečně pěkných a dlouhých záběrů na lidi v helmě.' Ať mě ještě někdo prudí, že 2001 je pomalý film. Tohle je pro mě rána vedle.

Visitor Q (2001)

Pochopil jsem, o co jde. Zato je jedna hvězdička. Druhá je za skutečnost, že mě tenhle film určitým způsobem bavil, ale někde fakt za hranicí všeho vkusu. Vím, jak to bylo myšleno, chápu nadsázku, ale na mě tohle první setkání s alternativní japonskou kinematografií bylo prostě moc na trávení. .. 'Už jsi někdy dostal ránu do hlavy?'_ Jo, je to legrace.. Ale člověče uplý na určité morální hodnoty a střední proud filmového průmyslu, raději pana režiséra Miikeho moc neregistruj a už vubec se nedívej na tohle nebo na Ichiho (viděl jsem zatím asi 20 min, kdy nám dali v FK z něho ochutnávku právě hned po Visitorovi). Na druhou stranu po takových zvrhlých snímcích musíte milovat kompletně prostředí, ve kterém žijete.

Kick-Ass (2010)

Přesně tohle jsem potřeboval. První polovina je tak trochu pomalejší rozjezd, aby ve druhé mohl proběhnout totální nářez křížem krážem přes žánry, ale s dávkou citlivosti pro změnu rytmu a se spoustou režijních nápadů (komiks, first-person, finále..). Nekorektní, krvavá, hutná, zvrhlá a ukrutná zábava. Chci to vidět znova.

Iron Man 2 (2010)

Klasicky mezi třemi a čtyřmi. Velice sympatická podívaná, která je však bohužel plná nelogických momentů a situací, i když si na nic přehnaného nehraje, ví, co chce a baví. Iron Man 2 je pro mě akční komedie spojená s protizbrojící agitkou a mám dojem, že byl takto zamýšlený. Chtěl bych více akce, více holek ( Scarlett + Gwyneth = in love ), více Mickeyho Rourkea. Favreau vlastní potenciál, jelikož se jedná o nenáročný, nijak nátlakový, umírněný, přesto ale velice chytrý a zábavný elaborát. Zatím se nedostanu výše než na 70%. Downey je borec. Viděl jsem titulkovanou verzi - jasná volba.

Devítky (2007)

Myslím, že The Nines se dají pochopit hned napoprvé. Já jen děkuji oné poetice a skutečnosti, že se točí takovéto filmy. Skvělý nápad, herci a pointa (hlavně její vyobrazení - jak to jde hezky přirozeně). Hodnocení u mě skončilo těsně pod vrcholem, možná za to může pomalejší rozjezd, o to jsou však lepší všechny obraty... malinko se mi to rozleželo.. jelikož mě to vůbec nenutí si vzpomínat na nějaké momenty z filmu, stahuji jednu hvězdu. Přesto bych poděkování za tkaové filmy nechal, jak je napsané.

Pevné pouto (2009)

Pokrytci! Skvělá hudba a herci. Ano, můj celkový dojem kazí pár skutečně nelogických věcí, jeden padající digitální trezor, ruka boží rampouchova a místy přespřílišná kýčovitost (chápu stížnosti). Na druhou stranu je Pevné pouto opravdu silným snímkem, který má něco (dost) do sebe. Po některých ohlasech mě film rozhodně potěšil. První část je za pět.

Proroctví (2009)

Na poměry dnešní velkovýroby jsem našel v Knowing velice sympatické množství scén s mrazící atmosférou. Proyas umí a film jednoznačně těží z konce, který ač ve své typičnosti je z části neotřelý. Pointa v podstatě dobrá, jen ten kýč evidentě mase nesedí. Co naplat? Rozhodně lepší než Já, robot. Kéž by točil Dark city v roce 2010. První hodina je vskutku skvělá.