Rocky (1976)

Nechápu, jak toto amatérské video mohlo shrábnout tři oskary. Herci jsou průměrní, kolikrát se nám ukáže mikrofon v záběru a samotný obraz je nesčetněkrát lemován jakoby objektivem kamery. Výsledek zachraňuje pár režijních vychytávek (televize, trénink), vynikající hudba a skutečnost, že ono amatérské video je někdy celkem zábavné a dokáže sem tam probudit i emoce. Jenže závěrečných 15 vteřin je vyloženě zbytečných, k smíchu a koleduje si o Rockyho pověstnou pěst. Pro mě je to rána vedle a velké nepochopení světového kultu. 50-60%

Skrytá identita (2006)

Než jsem si zvyknul na jazyk a vulgarismy, chvíli to trvalo. Někdy jsou dialogy totálně zprasené, někdy zas spatří světlo světa opravdu rafinovaně napsaný kus mluvy. Celkový dojem naštěstí zachraňuje hutná poslední třetina, malinko ho zas sráží pro mě zbytečný ''úplný'' konec. Leonardo s Damonem nastolují vládu nové a mladé herecké generace, Lea mám jednoduše čím dál raději. Scorsese mě při mém dalším střetnutí s ním nezklamal, ale bohužel mě ani neoslnil, půjdu s ním pomalu dál proti proudu času do jeho historie. Věřím, že tohle fakt uměl dříve. Také nechápu nominaci Marka Wahlberga na herce VR, akademie je zvláštní.

Kriminálka Staré Město (2010) (seriál)

Uvěřitelné charaktery i dialogy dělají hodně. Vytahují moje hodnocení na slušné tři hvězdičky, jelikož náplň (sám seriál se honosí: podle skutečných případů) není tak dramatická a vyloženě zajímavá. Na druhou stranu se celý dojem stává uvěřitelnějším, jenže o to více zase všedním. Rozhodně je to však palec nahoru. Herci s režisérem vyždímali daný materiál a prostředí na 'domácí' podmínky dost.

Millerova křižovatka (1990)

Naprosto brutální a zvrhlé spojení durových a optimistických hudebních motivů s bezprostředním a krvavým dějem. Opět černohumorná mozaika se skvělými hereckými výkony přišla od Coenů pro mě jako nazavolanou. V původním znění se povedlo natočit a zahrát skutečně výborné dialogy. Klasicky pošahaní a ulítlí Coeni.

Gran Torino (2008)

Civilní střet starce a moře kolem něj. Clint Eastwood nasazuje svuj stylový chraplák po celé délce filmu, hlásí všechno kolem sebe a jako režisér dokáže vybudovat velice speciální atmosféru. Na paškál si bere spousty kontroverzních otázek, z nichž mi nejvíc vytanulo ono pohrávání si s rasismem. Hodně zajímavé a přes banánální děj a předvídavost i dost nevšední zážitek. Povedený závěr.

Tři dny Kondora (1975)

To byly ty doby, kdy thriller nedoprovázela neskutečně zmatená a roztřesená kamera. Scény byly přehledné, věděli jsme přesně, co se na plátně děje. Při rvačce se zúčastnění nemlátili kameny a těžkými, kovovými předměty po hlavách. Tři dny Kondora mě také vtáhly a napínaly před závěrečným rozuzlením, jak to dopadne? Povedený konec.

Dokonalý únik (2009)

Twohy už mi Černočernou tmou dokázal, že na mě umí. Dokonalý únik mě krásně vtáhnul, skvěle pobavil a hlavně mě nenaštval. Pointa je hodně solidním vyústěním gradovaného napětí, škoda možná jen úplného závěru, o tom by se dalo polemizovat. Projížděl jsem zpětně scény a funguje to i takhle. Všichni hrají na své možnosti jako o život a Twohy zručně režíruje mix žánrů a posílá do éteru spoustu režijních vychytávek, které snad pokaždé fungují (hraní s postavami, momenty 'konečněužtouvidím', lekačky, čtyřiadvacítková prolínací sekvence). Dokonalý únik mohu jen doporučit všem, co sebou rádi nechávají manipulovat a pohrávat si režisérem. Pěkné 4*._Mimochodem... chci director's cut.:)

Chyťte doktora (2007)

Já myslím, že Chyťte doktora vypadá konečně zas jako normální, nevulgární a hlavně na nic víc si nehrající, česká komedie. Zaplaťpánbůh. A to Malátného navíc moc nemusím. Celkem příjemné překvapení.

Kuky se vrací (2010)

Na Kukym je znát, že Jan Svěrák je výrazovými prostředky, co se týče psaného slova, po svém otci. Stejně tak je na Kukym znát, že ho psal jen on. Scénář je hravý, ale ty dějové skoky v prostřední části mě místo pozitivních údivů trochu štvaly a i unavily. I když by se mohl Jan scénarista schovávat za dětskou představivost, tak mě prostě onou chaotičností mírně zklamal. Jinak co vytýkat? Nic. Je to značně povedený film. Svěrák potvrzuje úděl novátora na české populární scéně. Zprvu potvrdil své nezávislé (ROPÁKOVSKÉ!!) kořeny Jízdou, načež hned předběhl českou kinematografii o x let Akumulátorem 1. Když zatraceně chyběl v naší kotlince velkofilm, naservírovali nám s taťkou Tmavomodrý Svět a dnes se do českého mainstreamu pouští dalším originálním počinem, který svými digitálně odstraněnými vodítky loutek ukazuje pro mě novou formu animace. Darmo mluvit o vedlejších hereckých (dabingových) výkonech, to se musí slyšet. A na propíranou ústřední dvojici jsem si zvykl během pár minut. Já se zas rád budu těšit, s čím novým se Honza Svěrák na nás příště vytasí. Škoda, že budu znovu muset pár let čekat. Skvělé dialogy a hudba a určitě to není vyloženě pro děti.

Expendables: Postradatelní (2010)

Ubral bych na sentimentálním motivu Stalloneho v jeho činech během filmu. Přidal bych i do druhé půle sebeironie, která se postupem času vytrácí a nahrazuje jí těžkotonážní cool braní sebe sama až moc vážně. Krve, akce, muziky, hrdinů je tu přehršel. Ale stejně, jediná hodná věc zapamatování se jmenuje scéna v kostele. Ta je prostě mňam. Škoda, po druhé už Expendables zřejmě sám od sebe neuvidím. Na jedno pokoukání proč ne. Jo a taky Sly nemusí být v každém druhém záběru, už mu dochází dech a křečovitost holt nejde vymazat ani digitálním probodáváním Erica Robertse, klipovitý střih mu jde lépe než 'efektní' běhání a skákání. Ať žije masakr.