Vendeta (2011)

Nápad dobrý, ale je to béčko. Herecké obsazení je perfektní, zvlášť Ondřej Vetchý. Na český poměry podal vynikající výkon. To samí jeho náctiletí kolegové. Film je vlastně ze současnosti. Ukazuje jak za tarou belu stojí české zákony jak to může dopadnout, když milující otec vezme spravedlnost do vlastních rukou. Stopáž filmu je hodně krátká a to jsem také rád, že aspoň se teda podařilo tuhle béčkovou sklumáž sestřihat. V příběhu mi chybělo více postav, které by film dokreslili. Vedlejší postava Oldřicha Keisera na Vetchýho prostě nestačila. Chyběla mi zde i aktivita policie. Celé se to vlastně točí jenom kolem Vetchýho a jeho dcery. Postupem času nám děj odtjní zvraty, které ale byly lehce předvídatelné a někdy i nesmyslné. Takhle se česká kinematografie na nohy nepostaví.

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Pokud marně hledáte film, který vás od začátku tak zaujme, že čas strávený při něm uteče jako voda, pak je to právě tento snímek. Steven Spielberg je mistr režisér, ten chlapík umí režírovat, rozumí filmařině a zde nám naservíroval příběh o UFO s Richardem Dreyfussem v hlavní roli. Scénář má hlavu a patu, dialogy jsou perfektní a dějová výprava taktéž. Tajuplné scény s UFO, efekty, které jsou na tu dobu hodně uvěřitelné a herecké výkony všech představitelů dávají filmu správný šmrnc. Stejně jsem na filmu viděl pár sekvencí, které podle mě byly hodně Hollywoodské až Americké. Spielberg nezapře své vlastenectví a zde se pár takových scén nachází, ale je to můj názor, samozřejmě, že vy můžete souhlasit i nesouhlasit. Ale jinak je film super! Bude vás bavit od začátku do konce.

Válečný kůň (2011)

Spielberg v tomhle ohledu hodně zklamal. Nečekal bych od Oscarového režiséra jeho kvalit, které prosadil ve vojinu Ryanovi, Blízká setkání třetího druhu, Čelistech či Jurském parku, že natočí znuděný příběh o koni, který se ocitne v zákopech První světové války. Tím se dostávám k hlavnímu zklamání z filmu. Místo válečné řežby První světové jsem zde dostal naservírovánou slátaninu pro děti. Každý veterán z Velké války vám potvrdí, že to byla jatka, zde ale neuvidíte ani jedinou kapičku krve. Neříkám, že jsem sadista, to rozhodně nejsem, ale když už se má natočit film, který obsahuje pravdivá fakta, bylo by třeba to dodržet a tak to natočit. Přišlo mi, že Spielberg měl k Ryanovi kladnější přístup, než k tutomu. V Ryanovi je každá scéna tak reálná, že nemůžete uvěřit, že je to doopravdy jenom film, zde takový pocit nemáte, zde naopak věříte tomu, že koukáte na film, respektivě na pohádku. Herci hráli, své role podávali výborně, ale abych za celý film viděl jednu odfláknutou zákopovou bitvu a jeden první tank na světě a ještě sledoval koníčka, který bojuje o život, zatímco za ním bojjují o život staticíce lidí, tak to ne. Zase ale chválím přístup k válečným stranám. Snímek se totiž odehrává jak na britské, tak na německé straně. Tvrdě odsuzuji práci režiséra českého dabingu, který dopustil nesmyslná slova, jako "nácek", při tom každý ví, že nacisté za První světové nebyli u moci. Snímek jsem časem musel přetáčet a vyhledávat si zajímavější scény, protože ty plky se už nedaly poslouchat. I přes mé zklamání byl film šestkrát nominován na Oscara, přesto doufám, že Spielberg už nikdy nic podobného nenatočí.

Americký sniper (2014)

Hlavní kandidát na Oscara a opět nezklamal, jakožto americká propaganda, která opět vystihuje chudinky z Ameriky, kteří chtějí bojovat proti nepříteli a chtějí šířit mírumiluvnou demokracii. Bradly Cooper je panák a zde to dokazuje, jeho výkon mi přišel hluchý, pořád jsem si říkal, že to oopravdu jen hraje. Také je to tím, že prostě jeho role je po realistické stránce odfláklá. Ještě jsem neviděl snipera, který by po svých vystřelech neměnil pozice, nebo který by se v průběhu důležité mise (kdy má krýt své kolegy) prostě sebral a místo toho, aby kolegy chránil, tak jde s nimi do akce. Nebo proč si hlavní hrdina nemůže rovnou zatelefonovat v průběhu své mise? Toto jsou scénáristické přehmaty, které já osobně hodně trestám. Film má dále mizerný hudební doprovod a děsnou nezáživnost v některých scénách. Hlavní dějovou vizáží je ukázat divákovi zeleného mozka, který je hrdý na svou vlast a který radši tráví čas někde se sniperkou, než se svou rodinou. Ukazuje pravdivý příběh, který je však vlastenecky natočený a lehce předvídatelný. Akční scény v tomto příběhu ani nemusíte tolik očekávat, ale je jich zde dost. Film se dá dokoukat, ale není to žádná sláva.Výkon Bradleyho Coopera je průměrný a Clint Eastwood mě jako člověk velice zklamal. Pokud má v plánu rozloučit se s režijní kariérou touhle propagandou, tak to je teda skvělý.

Pouta války (2004)

Korejská válka v podání samotných Korejců. Filamři nám zde nachystali v celku povedený scénář z válečného konfliktu, který však obsahuje hrubky. Jednoho z našich bratrů udělá korejského Ramba a od půlky filmu je to jedno větší klišé vedle druhého. Začátek je povedený, uvede nás do doby Korejské války a jednoho dne budou hlavní hrdinové naverbováni do Jihokorejské armády a jeden z nich si bude hrát na hrdinu, aby dostal metál a mohl svého bratra poslat domů. K tomu tady máme solidní válečnou řežbu, kde je vidět, že Korejci penězi nešetřili, ale když skončí první bitva, řeknete si: Páni, dobrý. Druhá bitva: Hmmm, nic nového, ale furt dobrý. Třetí bitva: To už jsem tu viděl a tak kvalita filmu upadá. Co se dále Korejcům nepovedlo je citová záležitost Film se v mnohých případů snaží hrát na city, jako ve Vojinu Ryanovi či Černému jestřebovi, ale zde se to opravdu nedaří. Jakmile se vše tohleto ve snímku odehraje, začne vás to nudit a děsná nezáživnost vám nedovolí snímek dokoukat. Co je poslední slabinou jsou samotní herci, kteří nedosahují takových kvalit jak by filmový štáb potřeboval.

Godzilla (2014)

Na tento snímek jsem se tento rok těšil nejvíc a musím říct že mě v jistých věcech překvapil a potěšil, ale v některých částí mě film zklamal. Na film jsem koukal v kině ve 3D, které mi ještě zpříjemnilo zážitek, ale začnu od začátku. Film v první řadě ukazuje své vynikající triky, které jsou revoluční a snímku dodávají veliký šmrnc a zážitek pro diváka. Děj je úplně nový a dobře vymyšlený. Monstra mají nový design, hlavně samotná Godzilla, která opravdu vypadá, jako přerostlá ještěrka, narozdíl od Emmrichovi verze, kde se spíš jednalo o většího Allosaura. Také její odolnost je hodně vysoká. Zatímco u Emmericha může Godzillu zabít i dobře vystřelená raketa ze stíhačky, v této verzi ji tyto rakety nějak neublíží. Zde mi filmaři udělali největší radost. Z herců bych nejvíce hodnotil Bryana Cranstona, který hrál nejlíp ze všech a tím se právě dostávám k záporným bodům celého filmu. Skvělý Cranston nehraje ve filmu velkou roli, asi po čtvrtině času se dějiště přesune na Fordovu rodinu (jeho syna), kterého ztvárnil Aaron Johnson a v tom vidím největší kámen úrazu. Johnson svou roli totiž vůbec nezvlád. Jeho výkon byl chabý, nesympatický, necharismatický a opět nejlepší. Sám dokázal zničit hnízdo monster, sám se dostal a další. Jeho postava více méně trpí nedostatkem dialogů, které by film oživovali a Elizabeth Olsen je krásná, mladá, sympatická, ale on a její syn dostali opět málo prostoru. V Emmrichově verzi také nebyli nějak špičkoví herci. Matt Broderick není nic extra z herců, ale rozhodně mi padl do oka, byl to zkrátka hlavní hrdina, jak má být. Takovéto hlavní hrdiny mají diváci rádi. Maria Pitillo byla hrozná, ale opět hezká a sympatická dívka, která s Broderickem udělali krásnou Love dvojici. To z této dvojice byla daleko lepší Elizabeth. Začátek filmu je moc zdlouhavý a než se na plátně objeví samotná Godzilla potrvá spoustu času, ale zase její příchod na scénu je unikátní. Další chybka je, že film s názvem Godzilla napoví, že film bude o Godzille, ale v tomhle tom se filmaři spíš rozhodli věnovat větší pozornost jejím přotivníkům Muto. Ti jsou totiž na plátně skoro pořád, zatímco Godzilla si tam střihne jen pár scén, ale za to její vystoupení bylo parádně provedený. Samozřejmě, že dojde i souboj Godzilla VS Muto, kterého se však dočká až ke konci. Tento souboj se mi velice líbil, opět výborně zpracované, hodně mi připomínal souboj King Konga a Tyranosaura. Film s takovýmto námětem by v každém případě měl být delší, protože by si to opravdu zasloužil. Dělku snímku si režisér Gareth Edwards rozhodně nevybral správně, snad se filmaři poučí ze svých chyb a v pokračování se snad těmto hrubkám vyhnout. Jinými slovy, kdyby tyto chyby nebyly už zde, neváhal bych dát i snímku 10/10, protože námět tomu naprosto odpovídá a nemluvě o efektech. Těžko říct, jestli je Emmerichova Godzilla lepší, či horší. Oba filmy mám rád. Každý má v sobě něco lepšího i horšího, nicméně tento film si v blízké době neváhám pustit znovu.

Spiderman (1994) (seriál)

Nejlepší seriál o pavoučím muži, je dokonce ještě lepší, než jeho filmové verze. Tato kreslená série byla kdysi dávno vysílána na Foxkids - kanálu, mého dětství. I dnes po mnoha letech se na seriál Spider-man dívám hrozně rád, je špičkově udělaný. Každý díl má něco do sebe. Jeden z nejlepších kreslených seriálů.

Pirát divoký Jack (1998) (seriál)

Tento seriál na mě hodně zapůsobil když jsem ho viděl poprvé. Výborná komedie pro děti, Jack a potkan Snuck společně dovedou dost legrácek a taškařic, např. Jacka budou požírat žraloci, dinosaurus ho bude žvýkat v puse, bude hořet, topit se atd. Dále seriál obsahuje zajímavě udělané barvy postav a krajiny. Pro mě osobně se jedná o nejlepší kreslený seriál všech dob! Pirát divoký Jack pobaví snad i dospělou osobu, nejen dítě.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Výborní herci, krásná muzika, perfektní scénář. Skvělé napínavé drama je bráno za jeden z nejlepších snímků v režiji Franka Darabonta, přesto mi tento film celý život utíkal. Přijde mi, že film každému divákovi zahraje na city a donutí ho šáhnout si na svědomí a sám sobě si položí otázku, co kdy udělal špatně. Snímek o naději, která ačkoliv se zdá být nemožná, tak stále žije a ikdyž není moc reálná, tak se může naplnit. Postava Tima Robbinse pro mě od prvního shlédnutí tohoto filmu slouží jako motivace do života. Ikdyž je člověk na dně, tak znovu může být i nahoře a o tom si myslím, že je tento film.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Narozdíl od vojina Ryana, který je vlastenecky založený, je "Černý jestřáb sestřelen" podobně jako "Četa" proti americké politice a demokracii. Snímek nám nevyobrazuje jenom to, co se dělo na počátku devadesátých let v Somálsku, ale také to, co se děje všude jinde, kde se válčí a nemyslím tím jenom válečné akty ze strany USA. Černý jestřáb sestřelen natočil jeden z mých oblíbených režisérů Ridley Scott, muž s mnoha kvalitami a citem pro filmovou tvorbu nám zde přinesl nádherný obaz válečné krustosti. Výborně hrající herci skvěle zapadli do vojenských uniforem a válečná vřava je pojatá téměř realisticky, vyjma pár filmových chybiček, kterých si můžete během promítání všimnout. Skvělá válečná podívaná, pro milovníky filmů je to to pravé.