Tokyo Gore Police (2008)

Úchylárna! Ale skvělá! Aneb reklamy na žiletky s moderním designem a super ostrý meč rulez. Paraplíčko proti stříkající krvi má styl! HUDBA: Kou Nakagawa - no super, cool.

Interview (2007)

Výtečná komedie postavené na fantastickém scénáři skončí jako tvrdé uvědomění si reality. Nic nemusí být takové, jaké si to přejeme nebo jak je nám to prezentováno. Interview je především skvěle zahráno oběma hlavními protagonisty, které jsem si zamiloval oba dva. Zajímavá sonda a zajímavý režisérský počin Buscemiho. HUDBA: Evan Lurie - prakticky jen jeden klavírní motiv používaný lakonicky, ale vždy ve správném okamžiku. Experimentální.

Milionář z chatrče (2008)

Neuvěřitelně efektní film. Indie taková jaká je? Nebo jen pohledem západní civilizace, kterou se Indie snaží kopírovat (Who wants to be a millionaire?). Film působí jako dokument, jindy funguje perfektní stylizace po vzoru Bollywoodu. Oscarovému šílenství ale moc nerozumím, přijde mi to spíš jako taková póza (spíše jako ocenění ukázky indických poměrů apod.) HUDBA: A. R. Rahman - hudba byla ovšem výtečná, za což vděční hlavně indické kulturní tradici a jejím nosným a líbivým motivům. Ty jsou však zajímavě upraveny a dotvořeny.

Penzion pro svobodné dámy (1982)

Zdálo se mi to nebo ne? Opravdu jsem to viděl? Aneb asi nejdekadentnější kino zážitek mýho života. "Pořezala jsem se o jablko" je jedna z nejvtipnějších hlášek v dějinách kinematografie. Kombinace porna, horroru a nejčernější komedie, kde uslyšíte tolik typů ženského jekotu, že na to dosmrti nezapomenete. HUDBA: 33 1/3, Kalassu, Teeth - jedním slovem geniální.

Šílenství proutěného košíku (1982)

Fléda zalitá září svíček, pohodlně zabořen do pohovky se sklenicí bílého vína a kyselými žížalkami... Koukám na film s poetickým názvem Šílenství proutěného košíku a mám namožený břišní svaly jako po desítkách sklapovaček :-) Simultánní překlad tomu taky přidal na zvrhlé vtipnosti. "Tak postavte kocourka na stůl" "No, on to ve skutečnosti není kocourek, ale můj bratr". HUDBA: Gus Russo - no prostě nejlepší.

Milk (2008)

Obrovské zklamání. Film, do kterého jsem vkládal nemalé naděje skončil jako nudná agitka. Příběh je samozřejmě silný a má co nabídnout, stejně tak scénář nedopadl nejhůř, ale bohužel jsem rozčarován z režie. Proč? Protože jsem se nudil, přál si konec, postavy mě absolutně neoslovily, homosexuálové byli zahráni snad moc přehnaně. Popravdě nechápu ty oscarové nominace - snad jen tu pro Penna. Celý ten film mi přišel hodně laciný, snažící se vyvolat porozumění, soucítění... Ale já jsem zůstal úplně chladným, a to mě zaráží. V tom filmu se vlastně vůbec nic neděje, ale lautr nic. Velká škoda. HUDBA: Danny Elfman - potvrdil, že skládat umí. Dětské hlásky snad mají navodit gay atmosféru? Aha. I tak za hudbu plus.

Předčítač (2008)

Musím být tvrdý. První část filmu je totiž jednoznačně na pět a je prostě skvělá! Jenže pak přijde proces - člověk čeká, že zůstane citově vyždímán, ale spokojen. Ale ouha, film pokračuje ještě další půl hodinu, a pokračuje strašně. Tu poslední část si troufnu nazvat slátaninou a hodně mě zklamala. Výkon Kate je ovšem neoddiskutovatelný a úžasný, ani David Kross se však nemusí stydět. Jen už mi trochu začíná lézt na nervy, že jedna herečka musí hrát 20 let života jedné ženy... ono to prostě vypadá divně a nereálně. Přes nedostatky stojí Reader za vidění, lidská stránka filmu je totiž opravdu silná. HUDBA: Nico Muhly - velmi mladý skladatel předvedl slušnou práci s klavírem a orchestrem, aneb "klasika" na entou.

V kůži Johna Malkoviche (1999)

Tak takovýhle rozpor mezi tím, zda se nezadržitelně smát nebo téměř brečet jsem dlouho necítil. Takže jsem to hezky střídal, protože ten film je neskutečně vtipný ("jsem transsexální"), ale i velmi mrazivý (zavření do klece apod.). Absurdita zde nezná mezí a já se skvěle bavil, Malkovich musí mít hondě silnej žaludek, když do toho šel. Miniroličky Pitta nebo Penna byly snad skoro nejvtipnější. Zároveň však filmu nechybí naléhavý morální apel, a to velmi znepokojivý. HUDBA: Carter Burwell

Sirotčinec (2007)

Tenhle film jsem si musel nechat pár dní projít hlavou, abych plně doznal jeho kvalit. První půlka filmu je vyloženě nudná, ale hned, co se objeví dítě s pytlem na hlavě, jde do tuhýho. Strach číhá na každém kroku. Především variace na "cukr káva limonáda..." byla neobyčejně děsivá. A konec potvrdil výjimečnost Sirotčince. HUDBA: Fernando Velázquez

Nadaný žák (1998)

Další důkaz, že Kingovy předlohy se musí chopit výjimečný režisér. Ve spojení s velmi autentickými hereckými výkony vznikne velmi mrazivý film o lidské zmanipulovatelnosti, strachu a zkaženosti. McKellenovi by člověk skoro nevěřil, že není fašista, potěšil i Tříska a "Ross" HUDBA: John Ottman - byl zároveň i střihačem.