Seriózní muž (2009)

Víceméně tragický příběh o tom, jak se vám téměř z ničeho nic může sesypat celý život, podávaný s tak úžasným cynickým humorem, že se nedokážete nesmát, ačkoliv jste si neustále vědomi hořkosti toho všeho. Syrový pohled na život a na to, jak se to doopravdy má s těmi všemi krásnými náboženskými, filosofickými či morálními řečičkami (má se to s nimi dost špatně, život stojí za prd, ale stejně se prostě musíte smát!).

Ondine (2009)

Irský film, takže irská krajina, irské tóny, irské (skotské ...) legendy a vůbec - irská atmosféra. Zpočátku se to tváří jako pohádka, a že je to krásná pohádka - jak chudý rybář k mořské panně (selkii) přišel. Zní to hloupě, ale je to natočeno a zahráno tak, že vám to ani nepřijde. Pohádka to nakonec tak úplně není, řeší se tu i docela závažné „normální“ problémy (alkoholismus, rozvod rodičů, vážná nemoc dítěte, smrt ...), ale film si přesto zachovává svou zvláštní (irskou?) atmosféru.

Vnitřní ostrov (2009)

Tenhle film, respektive jeho tvůrci, na sebe vzali poměrně těžký úkol, když se snažili podat obrázek rodiny, jejíž hlavu tvoří schizofrenik. Příběh tří potomků a jejich matky, kteří se s tímto stavem musí poprat, je podáván obyčejným lidským způsobem, bez žádných příkras a zbytečných prázdných „chytrých“ frází, díky čemuž tento film působí „jako ze života“. Herecké výkony, které podávají hlavní hrdinové, jsou místy až obdivuhodné, kamera divákovi poskytuje záběry, nad nimiž mu klesá čelist, ale co tomuto filmu jednoznačně vévodí je hudba, dokonale podtrhující náladu každé scény. Tento snímek rozhodně nemusí zasáhnout každého, ale určitě nikoho neurazí.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Tak stupidně stupidní, až je to dobré. Když si ze sebe a svého „umění“ umí Američani dělat srandu, stojí to dost za to a když na jejich hru přistoupíte, utlučete se u tohohle smíchy. Tom Cruise skvělý, Cameron Diaz mi přišla pitomá, ale možná to bylo tou rolí a občas film nabídl záběry, které by mohl ledajaký akční trhák závidět. Ačkoliv si tenhle snímek ale hraje na něco trochu víc, tím že nám zparoduje všechna známá klišé, stále je to akční komedie, spíše než pořádná parodie (ve stylu Žhavých výstřelů).

Ledovec (2005)

Po vizuální straně je tenhle film dokonalý, po akustické stejně tak, po stránce herecké rovněž a co se příběhu týče - relativně jednoduchý příběh vyprávěný velmi neobyčejně ... Ačkoliv je pravda, že první půlka byla mnohem lepší než půlka druhá, ani ta mě ale nenudila a tenhle film je pro mě skvost, který rozhodně stojí za to vidět. Když už pro nic, tak aspoň pro to, jak se dají věci dělat i jinak.

Ženy v pokušení (2010)

Člověk se občas zasmál (špatným vtipům a trapným scénám), někdy i brečel (nad stupiditou scénáře a některých hereckých výkonů), ale překvapení moc nezažil. V tomhle filmu je spousta věcí, která by se dala kritizovat, ale spousta z nich je holt typická pro tyhle novodobé české komedie, jejichž obrovská výhoda spočívá v tom, že člověk předem ví (docela přesně), na co vlastně jde. Ženy v pokušení mě zklamaly více méně jen nepřesvědčivě zahranými postavami (jedině Eliška Balzerová předvedla poměrně slušný výkon). Vše ostatní se vážně dalo čekat ...

Pevné pouto (2009)

Když to začalo, říkala jsem si: „Wow, tak tohle mě asi dostane!“, jenže nakonec se z toho stala slátanina z Jak přicházejí sny a nějakého krimi příběhu, ve kterém se vyšetřuje vražda mladé holky. Jenže v Jak přicházejí sny bylo téma střetnutí pozemského a nebeského života provedené s daleko větším citem a ve většině (byť ne zcela „kvalitních“) detektivek se příběh nevyvíjí tak naprosto stupidním způsobem. Ale snaha se cení a nutno říct, že po vizuální stránce měl film své velmi světlé momenty. A navíc do něj přilákali Rachel Weisz, takže 3*, ale víc ani ťuk!

Veronika se rozhodla zemřít (2009)

Kostra příběhu je jednoduchá - dívka pokoušející se zabít si uvědomuje cenu života až poté, co se dozví, že umírá. Zní to banálně, ale je to banální asi jako život sám. Film je natočen jemně a s citem, diváka do ničeho nenutí a ačkoliv nejsou podány žádné pádné argumenty, proč chce hlavní hrdinka zemřít, Sarah Michelle Gellar svým hereckým talentem názorně ukázala, jak se její postava trápí - a není ani potřeba vědět proč. Také změna v postoji k životu zde nepřichází ráz na ráz, celý film tedy působí „jako ze života“. A opět musím konstatovat, že dodává naději, že žít má cenu :)

Zrození šampióna (2009)

Jistě, má to své patetické momentky, kdy vám nezbývá než se jen trpce usmát a pomyslet si, že Američani už to prostě jinak nedovedou. Přesto má tenhle film své osobité kouzlo, dokáže dojmout a tak nějak dává člověku naději, že dobré věci se ještě stále mohou dít.

Kuky se vrací (2010)

Zpočátku se možná přistihnete, že vám vadí herecký výkon malého Ondry Svěráka či že vám dabing skvělého umělce Zdeňka Svěráka malinko nesedí, ale v průběhu filmu se od takovýchto drobností odtrhnete a rázem se z vás stane malé dítě, které může na plátně své vykulené oči nechat. Z „dospěláckého“ hlediska se ale filmu nedají upřít jiné kvality - úžasná vizuální stránka, zajímavá a ke scénám dokonale ladící hudba i dobře zvládnutý závěr, který sloužil jak malým, tak velkým. A jako plus hodnotím i pár vtípků, u nichž se caparti nejspíš jen pousmáli, ale dospělí věděli, o čem je řeč - díky tomu mohl být tento film zajímavým i pro ně (pokud se tedy nedokázali vrátit do svých dětských let).