• Romantický

Šiawase no kaori (2008)

Deň, ktorý vám môže zmeniť život, sa začína každé ráno. Pohladzujúci, priam ukludňujúci film a pre tých z nás, čo milujú variť a následne jedlo vychutnávať, ovoniavať a príjemne si ním nechať zmysly opantávať, je film doslova pôžitkom.

Skrytá čísla (2016)

S láskou a porozumením k číslam som sa narodila. Moje myslenie bolo vždy analytické a tak som nikdy nepatrila k duchovne založeným lud'om, napriek tomu ma veselá atmosféra v baptistických kostoloch, ako spestrenie deju vždy poteší. Nedokážem vyjadriť, akú obrovskú radosť mi tento film spravil a tak napíšem len tolko, že bez matematiky by svet nefungoval. Bez láskavosti, odhodlanosti a dôvtipu však tiež nie. Dôležitý film, v ktorom spojenie intelektu a ludskosti sa ukázalo ako tá najsprávnejšia cesta nielen do vesmíru ale aj pre budúcnost na Zemi.

Paterson (2016)

Zbožňujem 'ušatého' Adama, kludné filmy so štipkou poézie a pomaly plynúcu atmosféru. Na druhé zhliadnutie si stále myslím, že jeho 'poézia' poéziou nebola, ale začala som tento jednoduchý príbeh vnímať s väčším potešením. To, ako každé ráno po zobudení najprv pobozkal svoju polovičku pred tým, než vstal z postele, bolo nádherné. To, ako sa vzájomne vo všetkom podporovali nebolo prejavom neúprimnosti, ale úprimnej lásky. Ktosi mi raz povedal, že veci sa nemenia, ale môžeme meniť náš pohlad na ne. V tomto prípade som to urobila rada.

Fúsi (2015)

Iba upozorňujem, že spoilerujem. To iba severania dokážu chladný príbeh podať citlivo a smutnú atmosféru prebiť láskavosťou jedného (ne)obyčajného muža. Moment, ked' sa Fúsi prišiel postarať o dievča, ktoré sa pred depresiou nedokázalo schovať inam, ako do svojho šatníka, bol pre mňa ten najdojímavejší, aký som kedy videla. Definitívne som sa rozplynula v momente, ked' zaspal s mačkou v náručí. Maličkosti, ktoré sú významovo tak velké, až si na chvílu poviete - pre všetky tie okamihy empatie sa oplatí zažiť aj niečo zlé. Film bolestne krásny. Jeden z tých, na ktoré nikdy nezabudnem.

Frances Ha (2012)

I f*cking love you, Frances ! Undateable? Me too !

Psycho (1960)

,Víte, když je mysl útočištěm dvou osobností, probíhá mezi nimi konflikt, bitva.' V mojom tele prebývajú dve duše a filmy sa väčšinou dotknú bud' jednej, alebo druhej. V tomto prípade, po prvý krát, oboch.

Mazací hlava (1977)

Mávam sny, o ktorých nehovorím, aby som nimi ostatných zbytočne nedesila. Myslím však, že práve Pán Lynch by sa pre inšpiráciu do mojej hlavy pozrel rád. Nedefinovatelno - znepokojivo - hypnotizujúce.

Imaginární lásky (2010)

Nežné pohladenia za sprievodu huslí, dotyk bez lásky však nehreje, iba dusí. Filmový poklad, ktorý poodkryl snahu poukázať na obe sféry v oblasti lásky. Odmietnuť a zraniť, alebo byť odmietnutý a sa trápiť? Nepýtajte sa nikoho, koho máte na piedestáli, pretože ten bude mať pravdu vždy. Tak vyspelý pohlad na tému lásky od tak mladého človeka je zarážajúco-potešujúci. Záver úsmevne dokonalý.

Milovaná (2010)

POZOR POZOR, OBSAHUJE SPOILER ! Keby sa problémy s lud'mi dali riešiť vyhadzovaním ich z okna, to moje by bolo stále otvorené.

Elvis a Anabelle (2007)

Nevšedný príbeh s čarovnou atmosférou. Elvis bol presne ten typ chlapca, ku ktorému by som sa schovala, ak by som potrebovala byť chvílu osamote, ale zároveň sa sama necítiť. Prostredie, v ktorom žil na mňa pôsobilo úžasne upokojujúco. A ak by som mu tiež mohla vymalovat dom a zasadiť pole plné slnečníc, kludne sa zdržím aj dlhšie... povedzme, navždy.