• Western

Soupeři (1998)

Perfektní televizní thriller. Stínohra v F moll. Utkvělo v paměti.

Zločiny Velké Prahy - Dáma v studni (2021) (epizoda)

Zklamání. Nuda, utahaná režie a scénář děs. Plesl a Langmajer jako nosné postavy mají potenciál, ale ostatní ploší jak prkno. Scénáristické vycpávky na každém rohu, Šéf malé Prahy přijede sebrat nepodstatné postavy jen proto aby němý, který není úplně němý mohl projevit vděčnost a ukázat na pachatele. Neznalost venkova čiší z celého dílu. Blbý revolucionář co krade mlíko by se na statku dlouho neohřál. Statkářka musela být slepá a blbá nebo chromá, aby přehlédla bednu s lahvemi či nacpanou skříň. Snoubenci asi chtěli rozjet velkoobchod. Klišovitě politicky riťolezecký šéf policie, Zapšklá namyšlená hraběnka a vykulený policejní poskok. Plno scénaristických vycpávek místo uvěřitelného příběhu. Další promarněná šance. Dodívat se na to dalo, ale uvidíme dál. Možná se stane zázrak. Ale proč to sledovat? Zábava asi nebude. Napětí se taky nezdá. Historické reálie a život za 1. republiky to ani náhodou. Sociální drama ve vymyšlené realitě možá, ale koho to zajímá? Nebo zase potřebujeme ztvárnit těžký to život v kapitalismu?

Král Šumavy (1959)

Výborný film. Politická propaganda minimální. Dokonce bych řekl, že Kachyňa úmyslně natočil film nejednoznačně. Jen jako boj pohraničníků s chodci, kteří střílejí. Historická věrohodnost je jiná záležitost a tak, jako u spousty jiných filmů, je zbytečné ji řešit. To byste mohli odsuzovat Fordovo Přepadení, že vykreslil chudáky indiány nekorektně a zavrhnout spoustu jiných dobrodružných a pseudohistorických filmů. Těžištěm filmu je těžký život pohraničníka. O straně a vládě ani slovo, což je div. Nejhorší je odsudek od lidí, kteří o dané době nic neví a nejsou schopni posoudit situaci z různých úhlů pohledu. Ti, kdo dávají přednost politickým hlediskům, nemusí být o nic lepší než politruci z 50. let. Jen fanaticky prosazují pohled z druhého úhlu, ale kdyby byl u vesla někdo jiný, kdo ví co by vnucovali ostatním.

96 hodin (2008)

Nic proč by stálo za to se na tento film znovu podívat. Stálé tytéž stupidity jak plechy auta či sedačka ochrání před střelami ze samopalu. A pak závěrečné objetí kdy všichni ostatní zmizí. Neeson bezchybný, ale jinak odfláklý film.

Dotěrný chlap (1973)

Klasika, komedie a hlavně drama. I když čas možná trochu hlodá, pořád je to na svou dobu špička. Nechtěl bych vidět moderní remake s americkým svalovcem a malým číňanem v moři explozí a behaviorální psychologie.

Edith a Marcel (1983)

Krásný film, který jsem hodnotil už před lety a kde zde hodnocení zmizelo, jako u některých jiných filmů.To je žvot0 (mj. taky Lelouchův perfektní film) a internet. Připomnělo mi to, že bych se na tento skvost mohl znovu podívat spolu se srdečními romantickými peckami Bídníky 20 století, Cestou zhýčkaného dítěte a Odvahou milovat. Nikdo mi nevymluví, že se Lelouchem neinspiroval Richard Curtis. Životopisná romantika nesrovnatelná s jinými životopisnými filmy o vrabčákovi. Lelouch je klasik. Jen to chce sledovat pozorně a používat mozek. Zatímco u starších kousků vám nepozornost nevadí u novějších kombinačně a flashbackově bohatších kousků už nepozornost bývá osudová k pochopení filmu. No a někde se musíte smířit s tím, že pochopíte třeba příště.

My všichni školou povinní (1984) (seriál)

Seriál, který postihl problémy tehdejšího školství a ukazuje jak se od té doby ve školství mnohé nezměnilo.

Vyprávěj (2009) (seriál)

Scénář by nebyl špatný, ale ta propaganda, která z většiny dílů čiší. Retro seriál ano, ale trochu objektivity by neškodilo. Major Zeman 90. let jen z druhé strany. Některé díly perfektní a některé politická agitka.

Rodáci (1988) (seriál)

Seriál slušný Místy nechtěně(nebo chtěně?) komediální. Jan Štastný jako hlavní klaďas a V. Postránecký jako hlavní padouch. Samozřejmě politicky správně naladěný, ale na to si my starší ročníky už zvykly a mladší si toho ještě u těch nových seriálů nevšimli. Ale časem jim to dojde. Repríza pro pamětníky by nebyla marná. Mladí budou čučet na americké komixy a duševně je to nepoznamená a starší zavzpomínají a někteří ii zasmějí.

Legenda 17 (2013)

Propaganda jako řemen. Dobře natočený film, opět z ruského pohledu. S amíky si nemají co vyčítat. Stále to funguje a furt stejně. Je dobré dívat se na historii z různých stran.