Room (2015)

(40/2016) / Emocionálna a filmárska smršť a predčasné vyvrcholenie filmu sa odohraje zhruba niekde v polovici preto tá druhá pôsobí o dosť chladnejšie. Stále sú to tie isté postavy, stále v zamotané v ich svete, keď už ale došlo na také silné emócie, koniec filmu je trošku z pohľadu diváka ochudobnený. Brie Larson nakoniec nomináciu na Oscara premenila na víťaznú krpatý herec je ale hlavnou hviezdou filmu. (8/10)

Papírové hlavy (1995)

(39/2016) / Unikátny materiál. A komunisti opäť veselo kandidujú do volieb. Taká krátka je pamäť národa. (8/10)

Nemoc třetí moci (2011)

(38/2016) / O trochu lepšia forma ako od Fica do Fica. Odvaha Piussi level 9000. (6/10)

V srdci moře (2015)

(37/2016) / Klasický Howard, ale po Rush som možno čakal viac. Príbeh fakt rutina, ale film má aspoň krásne farby a dokonalú výpravu, tak sa je aspoň na čo pozerať. Škoda, že viac priestoru nedostal súboj s velrybou a tak sa väčšinu filmu pozeráme na historický morský survival. Ako ten sobotňajši megafilm v nejakej slovenskej televízii to asi ale fungovať bude. (6/10)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

(36/2016) / Obstojné zakončenie série. Ako počas celej série, aj tu sa ukázalo, že Harry Potter ako filmový produkt funguje hlavne vtedy, keď sa venuje hlavnej dejovej línii a nie nutnej omáčke okolo. Aj keď som sa trošku obával Harry Potter je slušná zábava pre takmer všetky vekové kategórie. Moje hodnotenie od najlepšej časti: 5, 2, 8, 3, 1, 6, 7, 4. (8/10)

Purpurový vrch (2015)

(28/2016) / Vizuálna dokonalosť zabitá podpriemerným príbehom a naivným scenárom. Skvelá Mia Wasikowska ale predvádza Áčkové herectvo a celkom dobre jej sekunduje aj Hiddleston. Film ešte mohla zachrániť atmosféra, ale až na perfektne nadizajnované príšery sa táká dusná atmosféra akú film potreboval vyčarovať nepodarila. Guillermo na viac dúfajme stále má. (5/10)

Vše pro dobro světa a Nošovic (2010)

(27/2016) / Vít Klusák sa naveky zapísal do dejín českej dokumentaristiky trefným Českým Snom a aj v dedinke Nošovice dokázal, že má talent na vtipné, odľahčene pôsobiace spracovanie zložitých tém. Mne sa páči, že sám režisér necháva zhodnotenie problému na divákovi, a nesnaží sa za každú cenu prezentovať subjektívne stanoviská. Záverečná bonusová potitulková scéna je jedna z najlepších vôbec. (7/10)

Od Fica do Fica (2012)

(26/2016) / Ťažko hovoriť o dokumentárnom filme. Od Fica do Fica mapuje obdobie od volieb 2010 do 2012 a je skôr "extended" reportážou ako tým filmom. Škoda, že sa materiál nestrihol trochu viac a širší priestor by tak mohli dostať aj ľudia ako Leško či Fedor Gál, ktorý jednoznačne mohli dielo obohatiť a zasadiť do širších spoločenských súvislostí. Okrem pár, skôr menej vhodných nekoncepčných vsuviek (animácia, divný týpek čítajúci z Gorily) je priamy autorský vklad mizivý. Všetci sa asi zhodneme, že Piussi by hlasovo nemala figurovať v absolútne žiadnom audio-vizuálnom zázname, výrazný dokumentaristický talent strhnúť diváka absentuje určite tiež, baba má ale odvahu a v konečnom dôsledku je jasné, že robí užitočnú prácu. Som v ňou úplne za jedno v názore, ktorý vysloví takmer na konci filmu, že toto je proste to čo si zaslúžime. (6/10)

Krátká dlouhá cesta (2009)

(25/2016) / Špecifický prejav pána Fedora Gála možno nie je pre každého, výpovedná sila tohto dokumentu ako svedectva tragédie jednotlivca, ktorý mal tie gule sa s minulosťou ako tak vysporiadať je ohromná. A v momentálnej situácii, keď osprostený národ nemá problém zvoliť indivíduum ako Kotleba do oficiálnej štátnej funkcie, by som tento film premietal v niektorých hej-slováckych krajoch povinne. (8/10)