Sherlock (2010) (seriál)

Jeden z mála kvalitných seriálov! Po pravde, čakal som, že to bude z Viktoriánského obdobia, že Sherlock bude mať v ústach fajku, v ruke držať lupu a klobúčik na hlavne, lenže tu nemá ani jedinú vec. Dobre beriem späť, potom mu už dali klobúčik. Dôkaz o tom, že sa dá natočiť seriál, kde je maximálne 3 - 5 častí v každej a pri tom nestratiť, ani štipku zo svojej kvality a nie je za potrebu natáčať seriál, kde je vo sérii 25 dielov. Pri tých scénach, keď pozerám toľko dialógov a monológov, že bolo to dosť ťažké natočiť. Typická anglická atmosféra len z toho chrlí. Komplikovanosť a rafinovanosť zločinov, je skutočne skvelá, Holmes rieši jeden komplikovanejší prípad za druhým a je obdivuhodné, že čo sa môže, za tú 1 a pol v jednej časti stať. Hovorím zabudnite na CSI: MIAMI, NEW YORK, LAS VEGAS, NCIS, ak chcete poriadnu detektívnu, tak radšej Sherlocka a Poirota. Skvele sa im podarilo vykresliť Holmesa a Watsona, osobne si myslím, že výber Benedicta a Martin bol dobrý ťah (veľmi dobre sa dopĺňajú ako postavy, tak ako aj herci). Sherlocková dedukcia a pozorovacia schopnosť je fantastická. Kvalitná hudba (skvelá hudba počas toho, keď beží diel a aby som nezabudol soundtrack stojí o pozornosť). Taktiež seriál je na moderný spôsob (napr. čo píšu alebo keď im príde sms, nie je záber na mobil alebo na nootebook, zobrazí sa graficky šikovná vec). Benedict Cumberbatch si získal mnohých, prostredníctvom tohto seriálu, mňa určite áno. Kvalitný seriál, so všetkým čo má dobrý seriál mať. Prvá séria: 90% - Druhá séria: 91% - Tretia: 91%. Scenár, herci, hudba, kamera - to všetko kvalitné ponúka Sherlock. BBC nesklamalo. Už, keď to uviedlo ČT2 do svojho programu vysielania, musí to mať určitú kvalitu, alebo sa mýlim? /91%/

Statečné srdce (1995)

Ak by ste sa ma opýtali na najobľúbenejší historický film, dostali by ste odpoveď - Braveheart. Beriem do úvahy, že historické filmy, nie sú vždy presné a len zopár je skutočne, že presných! Osobne si myslím, že skôr ide o priblíženie divákovi, to čo sa udialo v minulosti. To čo sa mi skutočne páči pri tomto filme je to, že keď ho seknú mečom, tak neumiera tri dni ale umiera hneď, máme tu poriadne špinavé a tvrdé súboje. Veru, mali William a tí, ktorí ho nezradili odvahu a statočné srdcia „Svobodáááá.“ Aj napriek všetkému čo stratil, bol stále verný a bojoval, za to čo chcel pre všetkých škótov - slobodu. Autentický, výborná atmosféra, kvalitná hudba, silný príbeh a emocionálna stránka, tu nechýba. Film, ktorí naučí vážiť si to, čo bolo dlho odoberá a to je sloboda. Osobne si myslím, že ide Melovu najlepšiu rolu, ktorú kedy dostal. Druhou je Max. A aby sa nezabudlo, ďalší skvelý herec menom James Cosmo, práve týmto filmom si ma získal, než za Hru o tróny. Skvelý film. Edit: Myslím, že tento má čo povedať a bude mať čo povedať, pretože hneď po živote je sloboda druhé najdôležitejšie čo máme.. a jedno bez druhého, nemôže existovať. Tlieskam Melovi Gibsonovi. /82%/

Tenkrát na Západě (1968)

Dokonalosť sama o sebe! Takýto western s takouto kvalitou a hudbou sa len tak nevidí a nepočuje. Najlepší western, ktorý sa kedy natočil. Ikonické výkony, hudba, réžia, scénografia. Prvých 40 minút jedna legendárna scéna za druhou. Mimo žánrových definícií ponúka aj hlbší pohľad do ľudského charakteru každého z predstaviteľov. Nie je to len o tom, kto má väčšiu zbraň, a ako dokáže s ňou narábať. /100 %/

Já, Don Giovanni (2009)

Je radosť vidieť, že niekto natočil film o tejto skvelej opere. Pri dnešnej hudbe mávam pocit, že ľudia zabudli na to, že aká hudba sa vtedy komponovala (chcete mi povedať, že dnešní „umelci“ majú lepšie pesničky ako Mozart?). Bolo to veľmi dávno okolo 2013/2014. Pamätám si, odporučil mi tento film jeden môj dobrý kamarát: „To musíš vidieť, je to niečo pre teba, viem že máš rád Mozarta a filmy čo majú nad dve hodiny, bude to ísť na Stv2 (Letné kino na Dvojke)." Neváhal som a našiel som si čas. Skvelé herecké výkony (skvelé vykreslené postavy, najmä postava Mozarta - Lino Guanciale), výprava, kostýmy, scenár a k tomu mňamkavá hudba od Mozarta, čo viac si priať. Film konečne podáva taký pohľad u písaní opery, aký má byť, konkrétne do detailov, každú jednú fázu. Keď dopísal Lorenzo de Ponte, tak začal komponovať Mozart. Čo sa stane, keď sa stretnú dvaja géniovia (majster písmena a noty)? Hudba mozarta je mi ako mojím druhým srdcom, hodnotenie pridávam automaticky vyššie. Ďalším, čo je dobré na tomto snímku, že zdôrazňuje mozartovu genialitu pri používaní viac spevom naraz (prekrývajú sa, no nikdy sa nemiešajú, ako guľáš). To čo sa mi páči pri tomto snímku je to, že sa pozerám na film a nie na dokument! Dokážem si z toho predstaviť aj skvelé divadelné predstavenie, ak by bolo tak by som na takéto zavítal. Samozrejme, ak vám vážna hudba nič nehovorí tak je zbytočne zamieriť na tento film. Verím, že je to umelecké dielo o umeleckom diele. Jediné, čo mi bolo tŕňom v oku boli lacné kulisy pri niektorých scénach. Netreba hneď podceňovať tento snímok a skôr si ho pozrieť. Človek si pri tom ešte k tomu dokáže odpočinúť a dostane menšiu hodinu z klasicistickej hudby. Taliansko nesklamalo a vrelo odporúčam. /91%/

Norimberk (2000) (TV film)

Snímok Na ostrie noža mi dal bohatý pohľad o tom, že Alec Baldwin sa ako herec ťažko vyrovná hereckej elite akou je Anthony Hopkins, na druhej stane netreba herca zahadzovať! Samozrejme, že film mohol byť omnoho lepší keby mal, lepšieho režiséra, lepšieho scenáristu... celý snímok bol vytvorený predovšetkým pre televíziu a nie pri kino.. celkový dôraz na osobu. Pozitíva tohto dvojdielneho filmu je to, že väčšinou ak sa pozerám na niečo z histórie, pôsobí skôr na mňa ako dokument, než film a hlavne keď sa ho uchopí nejaký menej skúsení režisér než film.. pre tento prípad som sa skutočne pozeral na film a na norimberský proces, než by si zmysleli američania: „hej, poďme niečo natočiť a natočme to vážne.“ Brain Cox ako Wilhelm Göring, potlesk dávam Brainovi, ako ho skvele stvárnil. Dôkaz o tom, že aj bez minimálneho použitia hudby sa dá natočiť dobrý snímok, kde sa rozpráva koľko sa len dá a aby vás to vtiahlo do deja. Po emocionálne, žiaden spoiler, koniec prvej časti mi poriadne zdvihol žalúdok. Negatíva: Kamera, tu mohla byť omnoho lepšia (škoda, že sa nevynaložilo viac peňazí do výroby filmu), scenár (niektoré časti mi do seba nezapadali), film je sám o sebe možno negatívom, kvôli svojej tématikou, toto je len pre silné žalúdky a oči! Má to svoje + a - /78%/

Hra (1997)

Poďme si zahrať hru, kde vám zničíme život, alebo ho skôr napravíme. Nezabudnite je to len hra a zahráme si ju o trocha drsnejším spôsobom! Michaelovi Douglasovi pasujú aj trileri. Howard Shore podá poslucháčsky psychologický zážitok vo forme klavíra a klasického orchestru. David Fincher to vie a svojím talentom vás bude sprevádzať pútavo počas celého filmu v hre na mačku a myš. Kto je v nej vyhrá? /83%/

Charlotte Gray (2001)

Vydať sa do Francúzska, kde sa Nacisti hemžili ako mravce, prechádzať a žiť okolo nich, to bola skutočne odvaha. Po emocionálnej stránke je to fantastický kúsok (scéna, kde je starec s chlapcami vo vozni, ktorý smeruje do koncentračných táborov, chlapci držia papier od ich rodičov). Zo života počas vojny, atmosféra z tých čias tu nechýba, Cate Blanchett tu predvádza poctivý výkon, ktorý len pridáva filmu. Kvalitná kamera, hudba + silný príbeh. Herec Michael Gambon si taktiež zaslúži pochvalu v úlohe starca. Dobrý film s dobrou myšlienkou! /80%/

Leon (1994)

Luc Besson na vrchole. Natalie Portman, po prvé. Brilantní Gary Oldman a Jean Reno. Prekvapivý záver. To všetko ponúka . . Edit: Dôkaz o tom, že Luc Besson dokáže nakrúcať majstrovské kúsky. Pôvodne som pridal hodnotenie 95%, po x pozretí ma presvedčili herci, režisér, kamera, hudba, dej... že si to zaslúži plný kotol. Odporučaný film s Luc Besson 1/5. /100 %/

Lev v zimě (2003) (TV film)

Najprv čo musím zdôrazniť je to, že Patrick Stewart a Glenn Close sú fantastická herecká dvojka tak sa dopĺnať, to sa nevidí len tak. Keby mali viac filmov alebo TV filmov, kde hrajú spolu. Komplikované a dlhé rozhovory (najmä medzi Patrikom a Glenn) + premyslené scény (scéna, kde sa kráľ kráľ Richard st. rozpráva s Filipom, to je len jedna z lahôdok, ktoré film ponúka). Patrick a Glenn v tomto sa nenávidia a to poriadne, majú sa radi, vyčítajú si navzájom ich chyby, vzájomný vzťah došiel až k dobu, kde Glenn musela žiť oddelene. Čo ich synovia? Všetci traja chcú nasadnúť na trón, jeden sa spriahne druhým, aby dostal to svoje, zvyšní dvaja obviňujú tretieho, prečo si ty ockov obľúbenec. Pre závisť a ctižiadostivosť sa Richard spriahne s matkou, len aby nasadol na trón aj mamička má svoje plány, to jej synovia netušia. Hudba? Už aj samotná hudba, stojí o to si to pozrieť, alebo si môžete stiahnuť score. Každá jedna postava v tomto filme sa snaží dosiahnuť to svoje, jeden veľký kolotoč. Skvelá atmosféra, podarilo sa im vytvoriť presnú stredovekú anglickú atmosféru. Ak, by bola možnosť ísť aj na divadelné predstavenie, odporúčam vám ísť na to. Aj ako celok drží veľmi dobre. Kvalitné herecké obsadenie, kvalitná hudba, kvalitný režisér a kvalitný scenár alebo predloha. Zhliadol som aj pôvodné spracovanie, osobne si myslím, že obe spracovania stoja za pozornosť. Na tento film, si treba nájsť čas a určite sa oplatí. Lahôdka. /89%/

Skála (1996)

Bezpochyby jeden z najlepších akčních filmov vôbec! Michael Bay to natočil šikovne, na jednej strane, nespravil z toho nelogický nepodarok a zároveň to natočil tak, že sa mu podarilo, za to zhabať milióny. Akčňák ako má byť. Amen. /91%/