Dům voskových figurín (2005)

Povedený horor, který mě ani chvilku nenudil a v danou chvíli mi naprosto sedl do nálady. Zároveň ale přiznávám, že k té čtvrté hvězdě výrazně přispívají krásná Elisha a závěrečná "vosková" scéna v muzeu. 70%

Apokalypsa (1979)

The Horror. . . The Horror. . . Nádherný a silný válečný velkofilm. Totálně depresivní, hypnotické, emocionální, neuvěřitelně realistické a téměř až filozofické dílo, ze kterého je neustále cítit zlo a hrůza (vietnamské) války. Film zdobí herecké výkony, výborně padnoucí hudba (a vůbec výborná práce s veškerou filmařskou technikou) a neposlední řadě bych neměl zapomenout ani na procítěnou režii F.F. Coppoly. A odkud ten název Apokalypsa? Po zhlédnutí tohohle zfilmovaného pekla by to mělo být snad jasné... 90%

Stalker (1979)

Jeden z nejzvláštnějších a nejzajímavějších filmů co jsem kdy měl tu čest zhlédnout. Nádherné filosofické umělecké dílo s naznačenými i ucelenými myšlenkami a na divákovi je, aby přemýšlel. Po celý film je hmatatelná velmi specifická depresivní atmosféra, tajemno a účinky Zóny na člověka dýchají ze všech stran, občas i za doprovodu úžasně pasující mystické hudby. Kdo tenhle ruský (a zřejmě i světový) skvost o filozofických otázkách ještě neviděl, byl ochuzen vskutku o velmi nevšední zážitek, který jsem si já neskutečně užil.

Vesnice (2004)

Další parádní porce mystiky po výborných Znameních. Vesnice je tajemná, atmosférická, po půlce i romantická (což vůbec není na škodu) perfetkně doplňovaná bezchybnou emocionální hudbou Jamese Newtona Howarda. Skvěle mi sem pasuje i velesympatická herecká dvojice Howardová - Phoenix. Jednu věc bych přeci jen trochu pozměnil, ikdyž není to nic zásadního: vysvětlovací scénu z chatky bych dal až za souboj Ivy a "toho, o kterém se nemluví". To by nechalo diváka ještě chvíli pořádně napjatého. Ale jinak nemám sebemenší připomínku. Hodně rozdílné zdejší hodnocení ukazují, že Vesnice "indického mistra" Shyalamana (který když se rozdávalo filmařské umění, tak si byl pro něj nejmíň dvakrát) zřejmě není pro každého a bohužel tak zůstává v mých očích trochu nedoceněná. 90%

Údolí stínů (2002)

Slušný film s tématem vietnamské války, ale... Chvíli se člověk dobře baví, ale pak zas chvíli kroutí hlavou. Téma vietnamské války mám rád, a vůbec filmy s válečnou tématikou. V tomhle filmu ale občas něco přebývalo a někdy zase chybělo. Nemístné byly především fráze pronesené posledním dechem umírajícím vojákem o hrdosti umírání za vlast nebo "vzkazy" manželkám. Místy se mi zdálo, že buď Gibson cheatuje nebo má sakramentské štěstí - při udílení různých rozkazů se promenádoval po bitevním poli, když všichni leželi on stál a kupodivu celý film přežil bez škrábnutí. A exteriéry (když už se mluvilo o džungli) by mohly být taky lepší, přeci jenom louka a pár stromů dostatečně nereprezentuje reálné protředí tehdejších bojů v těžko přístupných terénech. Patriotismus se v podobných snímcích prostě objevoval, objevuje a objevovat bude a proto bych to nikomu nevytýkal. Jako pozitiva vidím slušnou surovou realičnost, dobré herecké výkony v čele s Melem Gibsonem, efektní bojové scény a působivá hudba. A ani přehnaně dlouhé se mi to nezdálo, ikdyž pravda, scénář byl trochu natažený, ale pořád ještě v hranicích únosnosti. I přes některé nelogické momentky a chybičky jsem se byl schopen přenést a proto to vidím na 70%. Na Černého jestřába, Vojína Ryana, nebo kultovní Četu a podobné skvosty to ale nemá.

Vraždy podle Jidáše (1999)

Ano, nedá se zapřít to, že se jedná o jakousi "kopii" Fincherovy Sedmičky, rozhodně se chci vyhnout porovnávání obou filmů (ikdyž se to nabízí - déšť, temné interiéry, jakási podobná dějová linie, brutální vraždy...). Vraždy podle Jidáše budu hodnotit samostatně: pro mě příjemné překvapení. Solidní thriller s dobrým Christopherem Lambertem (u mě navždy jako Rayden z Mortal Kombat), s parádní atmosférou, kamerou (+ krásné průlety kolem Lamberta, - zkřivené obrazové záběry) a nic pro slabší povahy. Jedny z nelepších momentů ve filmu byly výborná scéna v malířském ateliéru a následné pronásledování zamaskovaného vraha a závěr s miminem. Prostě u mě dobrý - poctivých 75%.

Znamení (2002)

Naprosto dechberoucí sci-fi thriller (i s prvky hororu - viz třeba scéna ve sklepě), kterému nechybělo asi nic. Skvělí Gibson a Phoenix, hutná atmosféra, která se někdy nedala ani krájet, neustálé napětí co zase kde nečekaného přijde, emoce a konec - výborný a promyšlený do nejmenšího detailu. I proto, že se o scénář i režii staral Pan režisér (a herec) M. Night Shyamalan, vznikl prostě filmový skvost, kterému nepatří ode mě nic jiného, než nejvyšší hodnocení. Po zhlédnutí asi začnu věřit na mimozemskou civilizaci...

Tajemná záře nad Pacifikem (1980)

Poctivý klasický válečně-dobrodružný snímek, který má zajímavý námět na zajímavou a pozoruhodnou myšlenku o cestování v čase a následném možném ovlivňování světových dějin (útok japonců na Pearl Harbor). Na svou dobu je film kvalitně zpracován i po technické stránce (obvzlášť souboje moderních stíhaček a starých japonských letounů Zero), za zmínku stojí i hudba Johna Scotta. Dřív originální, dnes trochu naivní ale i tak zaokrouhluji 3,5* nahoru.

Telefonní budka (2002)

Ukázkový příklad jak se dá natočit nápaditý brilantní thriller doslova na pětníku. Colin Farell exceloval, Kiefer Sutherland v telefonu taktéž (ikdyž jsem to viděl "pouze" s dabingem - škoda, že Kiefera nedaboval aspoň Trojan jako ve "24", ale originál je prostě originál). Celých 81 napínavých minut jsem ani nedutal a sledoval geniální, originální, strhující a psychologickou podívanou, kterou by si neměl nechat ujít žádný filmový fajnšmekr. Prostě nářez.

Skála (1996)

"- Chlape, právě sis zrušil Ferrari... - Nebylo mý!" Svižná, dynamická a akční jízda od začátku do konce. Hitmaker Michael Bay pracoval s dokonalým hereckým sborem (Cage, Harris, Connery, Morse...), na skvělém místě - na legendárním Alcatrazu a zřejmě i v nejlepší čas, kdy byli všichni ve skvělé formě (Cage poprvé v akční roli). Hans Zimmer má na svědomí jeden z nejzapamatovatelnějších a nejpovedenějších soundtracků a jen potvrzuje to, že Skála je opravdový masterpiece po všech stránkách. A to nemluvě o několika kultovních scénách jako je honička v ulicích San Francisca nebo mrazivá scéna, kdy Cage klečí se světlicemi proti západu slunce a vstříc stíhačkám. Jeden z nejlepších akčních filmů vůbec a Bayova vstupenka mezi hollywoodskou režisérskou elitu.