Ro(c)k podvraťáků (2006)

Příjemné překvapení, Janák se tentokrát vytáhl. Dobrá krimi zápletka, ucházející herecké výkony, především bourač a playboy Jirka Mádl a starosta Jan Hrušínský, solidní rockový soundtrack a na české poměry skvělá kamera a technické zpracování. Dalším neoddiskutovatelným plusem jsou povedené hlášky, kterých je ve filmu vcelku dost (např. "Někdo vám odtahuje auto." "Ale já nemám auto" "Aha..." - a vůbec celá scénka na veterině). Ještě mě zaujali sympatická Klárka Jandová a Petr Janda alias kápo českýho šoubizu Django. Fajn filmek, pobavil jsem se.

Vražedná pole (1984)

***** - ani nemůžu jinak. Tohle mě vážně dostalo. Nádherně natočené a bohužel poměrně neznámé válečné drama se brilantními hereckými výkony a vynikajicí režií Rolanda Joffého. Ve filmu je dokonale ztvárněná atmosféra politických událostí, osudů lidí a genocidou ubíjené Kambodžy, po převzetí moci Rudými Khmery, kterou přímo famózně dolňuje Oldfieldova hudba. Strhující, místy děsivý a velmi emocionální snímek po právu oceněný Oscary. Těžko se hledají další slova, tohle se prostě musí vidět.

Planeta opic (2001)

Povedený remake slavné sci-fi klasiky ze 60.let. Solidní Wahlberg, skvělé masky a triky a především zajímavý a strhující závěr. Tima Burtona mám rád, ale tady to na ty 4* prostě není.

Den D (2004) (TV film)

Velmi pěkně udělaný dokumentární film BBC o událostech kolem Dne D (6.6.1944), kombinující dobové záběry s hranými pasážemi a s komentáři některých účastníků, kteří přežili. Dokument postupně, celkem podrobně, popisuje přípravy na Operaci Overlord, cvičení Tiger, práci dvojitého agenta - informátora, výsadek spojeneckých parašutistů na francouzské vnitrozemí, samotné vylodění v Normandii (na Omaha Beach), popravy vězňů a osvobození Caen. Rozhodně dobré připomenutí některých známých a osvětlení méně známých faktů okolo tohoto historického milníku.

Obchodník se smrtí (2005)

Kde je zbraň, tam je chuť zabíjet. Přesné a výstižné motto pro tenhle vyjímečný snímek na téma (i)legálního obchodu se zbraněmi. Film inspirovaný skutečnými událostmi nám ukazuje znepokojující pravdu na téma černých obchodů se zbraněmi (prodávám všem bez rozdílu, falšování dokladů nejrůznější vojenské techniky, korupce). Úvodní scénka s putujícím nábojem, rozebírání nákladního Antonova, Ukrajina z kokainu... to je jen výčet některých nezapomenutelných scén z tohoto propracovaného filmového veledíla. Skvělý herecký výkon přidává i Nicolas Cage, "pro něhož je obchodování se zbraněmi to, co mu jde nelíp a v čem je dobrý" a ani zbytek hereckého osazenstva nezůstává výkonově pozadu. Lord of War je film našlapaný od začátku do konce, který ani na chvíli neztrácí dech a v průběhu neubírá nic ani na své vážnosti a dramatičnosti.

Dokonalý trik (2006)

A Friendship, That Became a Rivalry...A Rivalry, That Became a Battle. Český překlad tohoto filmu nelhal, režisér Nolan provedl tenhle kousek téměř dokonale. Magická a tajemná atmosféra, která nás provází po celý film, diváka pohltí a nepustí až do závěrečného, nečekaně zajímavého rozuzlení celého příběhu. Hlavní role zvládli zkušení herci Hugh Jackman a Christian Bale velmi přesvědčivě a třeba takový David Bowie vypadal, že byl přímo zrozen pro roli vynálezce Tesly. The Prestige vybízí i k většímu přemýšlení, třeba o tom kdo je vlastně "záporák" a kdo "ten hodnej". Dokonalé dílo to nebylo (to nemůže být asi žádný film), ale rozhodně vyjímečný film, který mi v hlavě nějaký ten čas zůstane. Pomalu se začínám tešit, jaký trik vytáhne z klobouku Nolan příště. 90%

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Druhé pokračování Pirátů z Karibiku mě rozhodně nezklamalo. Opět solidní dobrodružná podívaná, hlavně druhá půlka filmu ( útěk od domorodců, souboj na mlýnském kole...), kterému by trochu pomohlo pár střihů a zkrácení "zbytečných" scén. Johnny Depp zahrál "svého" Jacka Sparrowa zase bez chybičky. Vyzdvihl bych i tradičně výborné vizuální efekty (obzvláště se povedl Davey Jones) a tradiční "pirátovskou" hudbu, tentokrát pod taktovkou starého známého Hanse Zimmera. Komu se líbíl první díl Pirátů, určitě nebude zklámán ani ze dvojky.

Taxi (1998)

V hlavní roli vytuněný taxík Peugeot 406 a jeho charizmatický řidič Samy Naceri v povedené akční komedii, u které jsem se skvěle pobavil. A to šlo především. Francouzové zabodovali.

Téměř dokonalý zločin (2000)

Dobrý thriller, který nepřináší nic, co bychom ještě neviděli. Kriminální zápletka, slušná hororová atmosféra, napětí by se po celý film dalo krájet a herecké výkony taky fajn, jen ten závěr mi připadal přinejmenším rozpačitý. Takový a la Věřte, nevěřte. Takže celkově tři a půl, ale za ten závěr zaokrohluju dolů.

Hra (1997)

David Fincher rozehrál skvělou hru s hlavní postavou v podání skvělého Michaela Douglase, jenž se mi touto rolí konečně výrazněji zapsal do paměti. Fincher stupňuje potemnělou atmosféru až do poslední vteřiny a ani na chvíli nedá vydechnout. Tuhle Hru bych si klidně "zahrál" znovu. A taky doufám, že nikdy nenajdu ve své schránce obálku s logem "neznámé společnosti" CRS...