Kolej Sv. Trajána 2: Legenda o zlatu rodu Frittonů (2009)

Kadence vtipů a hlášek není taková jako v jedničce a hlavně chybí výrazný osobnostní prvek v podobě Gemmy Arterton, která tu má pro sebe jen pár minut. Na druhou stranu jde pořád o slušnou britskou komedii s fůrou známých hereckých tváří, z nichž nejvíce potěšil David Tennant jakožto hlavní záporák.

Holky z naší školky (2007)

Nečekaně svěží komedie, která těží ze skvěle dávkovaného britského humoru a parádního hereckého obsazení (geniální Everett a Firth). Nutno říci, že k pochopení dosti hlášek a narážek je potřeba nejen číst titulky (které byly jinak na velmi dobré úrovni), ale taky pořádně poslouchat (viz geniální vtípek před hokejbalovým utkáním). K tomu všemu je nutno připočíst skvělý originální soundtrack (mimochodem skvěle otextovaný) a s hodnocením není možno zůstat při zemi. Palec nahoru a už teď se těším na pokračování.

Zkrat (2011)

Soderbergh byl asi víckrát v kině na Bourneovi a tak se rozhodl, že si natočí taky něco takového. A aby nikdo nepoznal, že chce opisovat, vyměnil hlavního hrdinu za hrdinku. Podobnost s Bourneovskými filmy lze vidět snad jen v onom nahánění hlavního hrdiny, potažmo hrdinky, jinak je kvalitativně Haywire minimálně o dvě ligy níž. Bohužel na nezáživnosti celého filmu nic nemění ani parádní herecké obsazení, u kterého bych měl jednu větší vítku: McGregora mám rád, ale tenhle typ "bad guye" prostě není role pro něho. Po Nákaze další Soderberghův fail tohoto roku.

Jump street 21 (2012)

Ačkoliv bych kvůli poslední scéně s ustřeleným přirozením dal filmu nejradši nižší hodnocení, nakonec dám smířlivější 4*. Důvod je prostý. Hill s Tatumem se vezou se na stejné vlně humoru, podíl Hilla na scénáři se pozitivně projevuje na kvalitě celého filmu a hlavně v současné době je potřeba ocenit opravdu zábavnou komedii, která ač není konceptuálně nijak originální, přináší prvky/scény, které originální jsou (začátek na kolech v parku, nevybuchující cisterny, drogové chování atd.). Po Diktátorovi a Prcičkách asi nejlepší komedie tohoto roku.

Stíhači Red Tails (2012)

Podle zdejších komentářů bych řekl, že třetina lidí viděla jiný film, další třetina už z principu kritizuje vše, co jde z Lucasovy dílny (od konce Star Wars) a až teprve poslední třetina diváků viděla film bez předsudků a hodnotila ho podle skutečných kvalit. Je pravda, že trochu jsem se bál dvouhodinové stopáže, ale film je po dějové stránce tak pestrý, že jsem ani jednou nepohlédl na hodinky. Herecky bez větších vítek, souboje a digitální efekty bez jakýchkoliv vítek. Nebudu ani rozebírat, do jaké míry je film opravdu podle skutečných událostí (jeden fighter proti německému křižníku), protože to není ve výsledku až tak důležité. Celkově jsem z filmu opravdu lehce nadšen, protože podobně komplexní válečný film o slavné černošské letce (v rámci celkem skromného 30milionového rozpočtu) jsem zkrátka nečekal.

Ghost Rider 2 (2011) odpad!

Naivně jsem čekal, že dvojka Ghost Ridera bude aspoň stejně béčkově zábavná jako jednička. Omyl. Přehrávající herecký ansámbl a rozdovádění režiséři udělali z hloupého scénáře ještě hloupější film, který není ani béčkově zábavný ani nic jiného. Je mi líto Cage, který musí s produkcemi svých současných filmů jezdit spiše kamsi do východní Evropy, než aby prokazoval své nesporné herecké umění na domácí půdě v daleko hodnotnějších filmech. GH 2 se tak pro mě stal nejhorší komiksovou adaptací vůbec.

Iron Sky (2012)

Ač je to jeden z největších aspirantů na WTF film roku, najdou se zde vcelku originální a humorné nápady. Za všechny budu jmenovat nekončící parodii a snůšku narážek na americkou politiku, případně USA jako takovou. Nejde o film, který by obohacoval divákův intelekt nebo dokonce přinášel historická fakta. Jde o nenáročnou filmovou jednohubku, která se může překvapivě pochlubit dobrými digitálními efekty, je krátká, ale víc, než co bylo zmiňováno výše, zkrátka nenabídne.

V peřině (2011) odpad!

Čeští tvůrci jsou asi tak dvacet let pozadu. V době, kdy jsou děti odkojeny Harry Potterem, jim nabídnou tenhle produkt a čekají stejný výsledek. Omyl. Diváci nad 6 let věku se budou nudit, vysmívat přehrávajícím hercům a červenat se u každého druhého pokusu o humor. Dětští herci jsou v poslední době v českých filmech opravdovým zlem a nejinak tomu je i tady. To vše ještě zvýrazňují nesedící postsynchrony. Nikol Moravcová je ozdobou filmu, ale neumí hrát a v celém filmu spíš působí jako chodící reklama na porno (dvojsmyslné věty o postelích, snech, hraní si v peřinách atd.). Choreografie při písních (které nesou Svobodův rukopis a jsou tak asi tím nejlepším na celém filmu) je jak ze základní umělecké školy a trikově jakbysmet. Bohužel čeští herci nemají oproti jejich hollywoodským kolegům ten luxus si dovolit odmítat filmy a tak i Roden jde ze sebe dělat šaška do takové slátatiny. O nějakém smysluplném příběhu tady nemůže být ani řeč a stále nedokážu pochopit, jak někdo může dobrovolně a zcela vážně jít na tohle kina. Brabec si může s Vorlíčkem směle podat ruku. PS. Nikdy by mě nenapadlo, že budou mít Kabáti v tomhle veledíle dvě autorské písně. A pro ty, kdo film ještě neviděli - nejsou to Opilci v dějinách ani Děvky ty to znaj :)

Nebezpečné líbánky (2010) (TV film)

Je to televizní film za pár babek, takže nebudu řešit randál lodních motorů jako kdyby byly hned za zdí kajuty nebo nehybné obrázky moře za oknem. Hlavní je, že děj má hlavu a patu, drží v mírném napětí a ono "poirotovské" vyšetřování dávalo filmu docela i slušné tempo. Summer Glau (ano, kvůli které jsem na to koukal, jako většina zde) potěšila časem stráveným před kamerou a byl bych rád, kdyby kromě hlavních seriálových rolí dostala šanci i v pořádném mainstreamovém blockbusteru. Ucházející televizní film, který by například v Seagalově filmografii patřil k tomu lepšímu. 50 %

Sněhurka (2012)

Singh si nic nezadá s Timem Burtonem co se týče bizardnosti a do absurdností dovedených detailů. Bohužel takhle zpracovaná Sněhurka mě až tolik nenadchla a až na pár komediálních výstupů trpaslíků a nevinný pohled Lily Collins jsem se nudil. Nevkusný bollywoodský titulkový konec tomu už jen nasadil korunu. Nemohu ani říct, že jsem zklamán, protože jsem se na tuhle verzi Sněhurky ani tolik netěšil. 50%