Záhada Bermudského trojúhelníku (2005) (TV film)

Nemám rád následující moudra: 1. Za tu cenu dobrý 2. Na TV film dobrý buď je to dobrý nebo není a to bez ohledu na cenu nebo na to, zda je to plnotučný nebo TV film. Takovou slátaninu, jako je tenhle trojfilm, to se jen tak nevidí. Jak mám rád cestování časem, odskoky v časoprostoru nebo porušení časového kontinua, tak tady mi to připadlo naprosto trapné. Velmi špatně uděláno. Toto je téma na 120 minutový film. Ale 4?

Mnichov (2005)

Kdyby byl vedle dvojtečky, nacházející se za slovem režie, podepsán třeba Jíra z Maršova, sázím boty, že hodnocení by bylo výrazně nižší. Dost jsem uvažoval, co sem k filmu napíšu. Nemusím psát nic. Naprosto přesně to napsal Galadriel. To podtrhuju třikrát žlutou pastelkou. Vůbec nechápu, jak mohl Spielberg tak expandovat. Kromě Indiánů Jonesů a Šinlerova listu jsem od něj, vlastně, nic pořádného neviděl. Private Ryan, Terminal, Mnichov, ET Mimozemšťan, to jsou všechno věci se společným jmenovatelem, byť jiných žánrů. A tím je jisté psychické "vydírání", takové to hraní na city. Ne, Spielberg není rozhodně můj oblíbený rejža. Ani na dostřel. Jo, ještě mě překvapil Válkou světů, i když si dovedu toto téma představit přece jen trochu ostřeji. Ale dobrý film to byl. Po stránce přístupu k látce. Ale jako většina posledních režisérových filmů byl citově prázdný. Nikomu nefandím, nikoho nechci zabít, nikoho nemiluju, nezatínám ruce v pěst ani v nich nedrtím opěrala. Nic takového mě u jeho filmů už léta nepotkalo.

Let číslo 93 (2006)

Viděl jsem film třikrát a vždy jsem se u něj nudil. Při třetím podívání mě dokonce přepadl jakýsi velice silný pocit marnosti. Nemohu se zbavit dojmu, že hodnocení tohoto filmu je silně nadhodnocené díky právě těm bezvýhradně nadšeným zámořským ohlasům, o kterých píše Lima. Dokonce bych film svým pojetím a působením na mou maličkost přirovnal ke Spielbergovu Mnichovu.

Potomci lidí (2006)

Cival tady napsal, že Potomci lidí nejsou dokonalí - tak jako třeba United 93. S tím bych absolutně nesouhlasil. Potomci jsou opravdu excelentní. U Unitedu jsem se velmi nudil. Furt jsem očekával nějaký začátek, najedou bum do země, tma, titulky. Nebyl jsem z Unitedu vůbec nadšen a jsa předem ovlivněn četbou mnohých příspěvků tady i jinde, očekával jsem opravdu veledílo. Nedočkal jsem se. Na rozdíl od Potomků. Zajímavé ale je, že scény, zde mnohdy do nebes vyzdvihované, mě nechávaly docela chladným. Spíš mě zaujala celková atmosféra "té doby". Koupil jsem si film na DVD a od té doby jsem ho viděl třikrát. KevSpa píše, že dokonalá forma vítězí nad poněkud ošizeným obsahem. Mám kolikrát pocit, že ve filmech hledám úplně něco jiného, než bývá zvykem. Mě totiž ani tak nezajímala ta dokonalá forma, jako právě ten obsah.

Expert (1996)

Ne, že by to byl bůhví jaký film. ale zaujal mě a myslím, že tak to v téhle branži chodí.

Božský Evan (2007)

Mandesi-ne vydělat, utžit. To je sakra rozdíl. Kvůli čisté návratnosti investovaných peněz přece takový film nikdo dělat nebude.

Show Bennyho Hilla (1969) (seriál)

Vždycky jsem měl Bennyho Hilla radši než Mistra Beana. Benny mi připadá takový úpřímnější. Dá se to vůbec sehnat na DVD? Úplným vrcholem bylo, když Benny Hill lezl za pomocí horolezeckého cepínu na vrcholek auta, naložený kuframa. Myslel jsem, že se smíchy potrhám.

Titanic (1997)

Názor Lebowskiho, se kterým ovšem ve většině jeho hodnocení naprosto souhlasím, že kdo filmu nedá plné hodnocení, nerozumí filmu, je velmi úsměvné. Ten, kdo se pohybuje jen trochu ve tvůrčí výtvarné oblasti, jistě zná výraz KJB. A takový je Titanic. Nejhorší výkon Leonarda Di Capria, nepovedený soundtrack-fest přeslazený, vůbec neakceptující dobu, ve které se film odehrává. Je to typiský příklad hollywoodského klišovitého filmu, vyrobeného pro peníze. Velmi jsem se na film těšil, když jsem se dozvěděl, že ho dělá Cameron, pro mě osobně král áčkové akce a že hudbu dělal Horner, kterého mám opravdu rád. Vznikl z toho ovšem nezáživný, rozcajdaný maglajs, podobně, jako z Dobytí ráje, kde spolupracovali Ridley Scott s Vangelisem. Tady měl ale Vangelis nad Scottem poněkud navrch, na rozdíl od Titanicu, který nezvládl ani rejža ani skladatel. Jak jsem napsal výše, je to pro mě nejhorší výkon Di Capria vůbec. Naštěstí šel jeho výkon od té doby, opravdu strmě vzhůru. Mimochodem-mít dnes ty prachy, co na to měl Cameron, udělal by to Zeman jistě lépe. Třeba v okamžiku, kdy Titanic stojí zádí nahoru a je vlastně přesně na horizontu, vypadá scéna, jako točená v bazénu. Ona tak točena je, ale nemělo by to být poznat. Ne. Předpokládal jsem, že z filmu půjdu vyklepaný jak startka, že se budu pevně držet opěradla sedadla přede mnou. Ale nic. Pro mě osobně kýč jak bič.

Legenda o vášni (1994)

Už už jsem chtěl dát o jednu hvězdičku víc, když tu jsem si vzpomněl na hudbu. Nesouhlasil by vůbec s Galadrielem. Zdálo se mi, že hudebních témat a stylů bylo ve filmu zbytečně hodně, až přeplácaně. Chvíli hrál symfoňák jakousi slaďárnu, chvíli poté jakousi pseudo irskou muziku a la Enya, aby v momentě přestřelky ve skladu alkoholu, kam se Pitt přišel pomstít Henry Thomasovi, zazněl jakýsi téměř industriál, za který by se nemuseli stydět ani Earth Nation. To mě celkem vyvádělo z rytmu jinak úžasného filmu. Julia Ormond byla k sežrání jako obvykle, Pitt byl taky skvělý, stejně, jako banda černých dodavatelů chlastu. O Hopkinsovi ani nemluvě. Pokud bych měl vyzvednout některý za soundtracků, vytvořených Jamesem Hornerem, jednoznačně bych preferoval The Pelican Brief, daleko nejhorší pak byl Titanic.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007) odpad!

Chtít po někom, kdo hraje počítačovou hru téhož tématu, aby relevantně ohodnotil film bez jakéhokoli ovlivnění hrou, ve které nejde nikdy o nic jiného, než o likvidaci ( je mi 48 a hry typu FarCry, Rainbow Six nebo Medal of Honor hraji běžně a proto vím, že téhož výsledku je možné dosáhnout bez jediné vystřelené kulky - alespoň většinou ) je naprostá pitomost. Stejně tak, jako to chtít po lidech s íkvé tykve, kterým nějaké logické veletoče nebo naprosté nesmysly nevadí. A stejně tak jako po těch, kterým ke štěstí stačí bojové scény a hektolitry krve. Já jsem nejvíc hodnotil vždy Vetřelce a Predátora jedničky, a to z důvodu, že oba režiséři budovali hustou atmosféru úplně jinými prostředky než bitkami, krví a střihem a la kulomet. Jsou to, zkrátka, chlapíci, kteří vědí, jak to udělat. Už vetřelčí dvojka Jamese Camerona byla zbytečně akční, byť byla výborná. Ale k jedničce si ani čuchnout nemůže. U sci-fi filmů osobně hodnotím vždy nejvýš autentický pocit strachu z neznáma, hutnou atmosféru nebo neotřelý nápad. Proto třeba nemám rád celou serii Hvězdných válek, které mi příjdou směšné, naopak třeba Carpenterovu Věc nebo Blade Runnera miluju. Už když jsem se dozvěděl, že se točí Vetřelec vs. Predátor jednička jsem měl velmi, ale opravu velmi zlou předtuchu, že to bude konina a taky že jo. Ale kam se hrabe na dvojku. To je nehorázný kalkul a taky to tak vypadá. U obou dílů jsem nenalezl jediného člověka, který byl v době natáčení na place, ze kterého bych pociťoval jakékoli napětí. Jako sci-fi jsou oba díly naprosto směšné, byť jednička je technicky dobře udělaná a původní záměr jistě nebyl k zahození. Ale záměr nestačí. Je to stejné, jakobych já, stodesetikilový chlap, měl záměr, že na olympiádě totálně zničím Tysona Gaye na stovce. 1 hvězdička z pěti. S odřenýma ušima. Přičemž třeba z úcty k oběma jedničkám bych měl dát o hvězdičku méně. Dnes, v dubnu 2010, po opětovném zhlédnutí tohoto filmu, odebírám i tu jednu hvězdičku, kterou jsem filmu dal.