Deadpool (2016) odpad!

Už mi tento typ filmu leze krkem. Je to jedna větší sračka, než druhá.

Osm hrozných (2015)

Pavel Krysta v roli Johna Rutha be filmu, který lze jen stěží považovat za western. Propriety, jako dostavník, koně, bouchačky a srub jsou sice typicky westernové, ale jinak mohl být děj zasazen do jakéhokoli období. Spíš než o westerrn nebo thriller šlo o film z debatního kroužku sufražetek(do přestávky), kde se debata zvrhla v bohapustou bitku ( od longerů do konce). Tolik vychvalovaný Morricone opět nezklamal a westernovou atmošku zabil symfonickým zvukem, v podání České filharmonie. Prvních pár minut, kdy dostavník uháněl zasněženou plání, byly vynikající jak co se týče kamery - střih byl místy zbytečně brutální a připomínal mi scénu ze Tří oříšků pro Popelku, kdy dmacecha jede bryčko, taženou koňmi a spadne do zamrzlého rybníka, tak hereckými výkony, napětím a atmosférou krásných scenérií. Nicméně skutečnost, že jsem ani jednou nezadřímal, ledasco o filmu svědčí. Obzvlášť po dobrém longeru v bříšku přišlo zrychlení a brutální přestřelky vyloženě vhod, byly typicky tarantinovské a mělo to šťávu. Quentin se snažil navodit pomalým dějem v prvních 90 minutách...heh...navodit jakousi atmosféru nedůvěry, což se mu, docela, podařilo. Ne, že bych byl filmem zklamán, ale ve srovnání s podobnými filmy zas tolik, nad hladinu, nevyčníval. Filmů s podobnou tématikou, kdy se eděj odehrává v průběhu jednoho dne v uzavřeném prostoru, je více, počínaje horory, scifi konče thrillery, takže nic překvapivého. *** stačí, drahoušku. Svým způsobem jakoby Věci jedničce z oka vypadl. Jenže Věc je originál, minimalistiká hudba, něco cizího, neznámého. A to, osmi hrozným, chybí.

Troja (2004)

Opravdu velmi mizerný film. Nebýt Erica Bana v roli Hectora, byl by to úplný propadák. Takové obsazení a takový rozpočet a tak mizerný film. Brad Pitt podal nejhorší výkon do té doby, Orlando Bloom jak by smet. James Horner se se soundtrackem taky nevyznamenal, věčné smyčce mi lezly krkem. Kde je doba, kdy napsal hudbu pro Případ pelikán. Ovšem co bylo zdaleka nejhorší, je kamera Rogera Pratta. Neakční, plochá, mizerné, ploché světlo, katastrofa. Celkově na mě Troja působila dojmem televizní inscenace. Trochu lepší inscenace, ale inscenace. Navíc tto bylo zbytečně dlouhé, 157 minut je opravdu hodně dlouhá nuda, o režisérově sestřihu ani nemluvě.

Marťan (2015)

Musím konstatovat, že Ridley zesenilněl. To, co jsem, na jeho filmech, vždy oceňoval nejvíc, tedy budování napětí, podpořeno vždy prvotřídním soundtrackem, to se nyní, už mnoho let, nedostavuje. Už takový Prometheus byl bez napětí, ale to, co předvedl v Marťanovi, to je něco nehorázného. Šel jsem do Cinestaru pln očekávání, ale výsledek byl katastrofální. Film jsem v kině protrpěl, kdybych si chtěl, náhodou, pustit ABBU, tak bych tak učinil doma, na to nepotřebuju chodit do kina na sci-fi takového barda, jakým Scott vždy byl. Hudba Harryho-Gregsona Williamse tomu nasadila korunu, smyčcce, jako v dřevních dobách Holywoodu, do toho vložené ty největší odrhovačky sedmdesátých a začátku osmdesátých let, navíc to všechno zabil výkon Matta Damona, kterého mám, jinak, hodně rád, ale jeho věčně vysmátý ksicht i v okamžicích, kdy mu šlo fakt o kejhák a věčně pozitivně naleděn, to mi fakt hýbalo žlučí celý film. A těch náhod, jako například zakopnutí o šňůry padáku modulu, zasypaného léty bouří pískem a to v dálavách marsovských pouští, to je opravdu větší náhoda, než narazit na jehlu ve stohu sena o rozloze kilometr čtvereční, možná ještě většího. Úplným vrcholem pak bylo potažení modulu, ve kterém Damon odstartoval na oběžnou dráhu plachtou z OBI, která vypadala, že byla tvarově i rozměrově přesně vyrobena pro ten účel včetně uchycovacích háků do ok, která nemají, na takovém modulu co dělat. Prostě Richard Dean Anderson v roli Mc Gyvera musel Damonovi závidět, protože proti němu byl naprostý břídil. Přistání Rájen Stounové v kýblu s vodou v Gravitaci, byla opravdu velmi, ale opravdu velmi slabá polívčička, proti startu Damona z Marsu vstříc záchraně. Po shlédnutí Promethea jsem tady psal, že je to největší zklamání za poslední roky. Nicméně Prometheus měl aspoň trochu šmrnc, perfektní kameru a úžasné zpracování, byť na 4* to nebylo a na dobrý film je to kua málo. Ale například kamera Dariusze Wolskiho byla naprosto bez nápadu, přitom jeho výkony v Prometheovi nebo v Pirátech z Karibicu byly vynikajcí. Celý biák mi připadal, že byl šit horkou jehlou, rychle, s malým rozpočtem. Neváhám říci, že nevědět, kdo to režíroval a nebýt tam takový kasting, tipl bych si na lepší béčko. V podstatě to správně napsal Superpero, že to bylo natočeno odlehčeným stylem s tím, že to vyznělo, že přežít tolik let sám na Marsu je v podstatě prdel. Právě díky tomu odlehčení by to mělo mít nálepku 10+ ale já bych, od takového tématu, očekával 18+. Taky věčné rýpání do astronautky Lewisové a jejího hudebního vkusu mi už pily krev, přestože to byla pravda. Jeff Daniels se na takové role absolutně nehodí, připadalo mi, že použil, ku získání fleka šéfa NASA, tlačenku. Když porovnám rozpočty na Promethea - 130 mil.¨USD a na tuhle sračku 108 mil. USD, tak těch 130 melounů bylo na Prometheovi fakt vidět. U Marťana bych si tipl, že za 50 melounů by se to dalo natočit třeba plnoformátovou zrcadlovkou. Nemůžu si pomoct, ale počítám, že kdyby nebyl znám režisér, že by film dostal výrazně horší hodnocení, než má nyní. Většinu z vás ovlivňuje znalost tvůrců filmů víc, než si připouštíte. Mám velké obavy, jak dopadne Prometheus 2, který má přijít do kin v roce 2017 a ještě větší obavy mám z pětky Alien o rok později. Pokud, do té doby, Ridley, nenatáhne brka, tak počítám, že jeho senilita bude ještě pokročilejší a výsledný film ještě měkčí. Pak už tomu bude slušet nálepka "rodinný film na dlouhé zimní odpoledne". Ridleyi, běž do důchodu, už na to, zkrátka, nemáš. Nechcej nás, abychom si Tě pamatovali jako tvůrce brilantních filmů jako Blade Runner, Alien, Thelma a Louise ale už nám sem, tyhle beztvaré měkkoty, netahej. Děkuji, že o tom aspoň pouvažuješ.

Falling Skies (2011) (seriál)

Tak seroš včera skončil. Pro obyvatele Země vítězně. Je dobře, že další série nebude, seriál měl velmi kolísavou úroveň, některé díly byly geniální, některé vykrádaly předchozí díly. Celkově ***. Nicméně, pokud bych se na něj díval tak, jak díly pouštěli, autoři, ven, tedy jednou týdně, dal bych o hvězdičku méně. Díval jsem se na seriál po 4-5 dílech najednou, jinak bych ztratil pojem, co bylo minule. Jen posledních pět dílů jsem zmákl díl za týden. Seriál doslova udělali tito herci: Noah Wyle, Moon, Bloodgood, Colin Cunningham Sarah Carter ale pro mě, především, Will Patton. Zbytek bylo houští, zahušťující prostor. Úplný závěr, kdy úplně všechno skončilo hepáčem, například oživení Moon Bloodgood jakýmisi vodními "živočichy", to bylo dost silné kafé. Rozhodně by na mě seriál zanechal silnější stopy, kdyby Moon nechali umřít.

Jídlo, s.r.o. (2014) (pořad)

Tenhle díl o kávě 2 - rozhovor s majitelem malé pražírny, no, jako milovník ristretta mu dávám, v mnohém, za pravdu. Nicméně mi pěkně pije krev názor, který často slýchávám od baristů, že doma, pořádné espresso neudělám. To by mě šlehlo. Na jedné straně považují domácí kávovary na espresso za nekvalitní a zbytečně drahé, na druhé straně jsou schopni zničit kávu za tisícovku za kilo alternativními přípravami, například french pressem. Ne, že by , takto připravené kávy byly špatné, ale pokud v pořadu mluví o kvalitě zrn, o tom, že tu a tam je nějaké prasklé, tak větší vliv na chuť a kvalitu nápoje celkem má jeho příprava než nějaký defekt zrka. Je celkem očividné, že jedině espresso dostane z kávy to, co v ní skutečně je, například vonné olejové silice, které dělají krému krémou a není to jen nějaká pěna. Rozdíl mezi pěnou a krémou je v tom, že kréma je směs vody a olejů, zatímco pěna je voda s bublinkama. Co se týče vůní a chutí, o tom snad nikdo nepochybuje, že espresso, tím více ristretto, je králem příprav. Jasně, že nemůžu použít kaféautomat, i kdyby stál půl miliónu. Jak říkám. Majitel pražírny má, v lecčems pravdu, ale v mnohém je to silně zavádějící. Neboť třeba na espresso se praží úplně jinak, než pro alternativní způsoby přípravy kávy. Pak to dopadá tak, že si dám espresso z jednodruhové arabicy a pokud nedostanu kafé kyblóso, tak velice často dostanu brčálově kyselý nápoj, byť barista udělal to, co měl. Je to dáno, obvykle, právě nízkým pražením. Tento díl Káva(2) se mi jeví jako celekm tendenční.

Mzda strachu (1953)

Tento film je poplatný době, ve které vznikl. Naprosto příšerná hudba, zadní projekce, prkenné herecké výkony. Všechno točeno za krásného slunečného počasí, (taky) díky čemuž je celý film plochý a nedynamický. V porovnání s verzí Williama Friedkina je to nezáživný, nepoutavý film. Nová verze z roku 1977 krásně demonstruje ubohost všech obyvatel té zapadlé části světa, bezvýchodnost situace těch, kteří do míst, kam by jinak ani nepáchli, museli složit, mnohdy do konce života, hlavu před spravedlností. . V této Clouzotově verzi se vyskytují všichni krásně čistě oblečení, jakoby vytáhli hadry právě z fabriky, ženy krásně upraveny v tmavých, nažehlených šatech, kdepak, Friedkinova verze ukazuje podstatně jasněji zpackané životy hlavních postav a jejich mizerný život. A o to, v tomto příběhu, jde primárně. Ne, že vezou nitroglycerín. To je jen takové to houští. Co mi ale na této verzi vadí zdaleka nejvíc, až divadelní výkony herců. V padesátých letech to nevadilo, protože se tak točilo, ale z dnešního pohledu je to téměř nekoukatelný film. Z pohledu diváka roku 2015 jsou dvě hvězdičky maximum.

Pod kupolí (2013) (seriál)

Autoři se snažili, řekněme tak od pátého dílu, naplnit stoprocentně české přísloví, pravící cosi o ukroucení z hovna biče. Tak nehorázně překombinovaný seriál, to tu snad ještě nebylo. Půlka první serie ***, poté strmý pád až na odpad.

Terminator Genisys (2015)

Teda, film jsem ještě neviděl, zato soundtrack znám dokonale. Lorne Balfe ukradl, co mohl. Zejména Johna Powella okradl o ledasjaký motiv z jeho trilogie o Bourneovi. Kdybych si nedával majzla, snadno bych mohl nabýt dojmu, že poslouchám The Drop ze Supermacy. Ale to není jen Balfe, tyhle Powellovy špeky vykrádá dost "tvůrců" soundtracků. Naštěstí vykradl i Brada Fidela a jeho Main Title ze dvojky, která ale nesmí chybět v žádném pokračování této ságy. Na film jsem zvědav, ale nejsem si jist, zda angažování Arniho bylo nějaké terno. 8/7/21015 - tak, a je to tady. Dnes jsem byl v Cinestaru na předpremieře. Předem podotýkám, že v sále bylo dvacet lidí a i těch pár týpků se chovalo jako debilové. Srkání koly, mlaskání a křupání při konzumaci chipsů s dresingtem, hlasité bavení se, už jsem si párkrát říkal, že do kina chodit nebudu, protože úroveň běžného konzumenta filmů je katastrofální, jakož i Cinestaru samotného. Nechápu, jak je možné, donést si, do sálu, krabici s popkornem a celou dobu šustit a mlaskat. Ale k filmu. Docela jsem se na něj těšil, technicky se mu nedá vytknout vůbec nic, na druhé straně ani s ničím převratným nepřišel. Několik částí filmu, především celá první polovina a pak závěr, je prachsprostá vykrádačka dílů 1-3, a co se týče zničení Skynetu vykrádačka čtverky. Je to, v podstatě, naprosto zbytečný film, žádná z hlavních postav nebyla výrazná, volba herců se fakt nepovedla, výkony taky žádná sláva. Film byl prost napětí, člověk neměl ani obavu o život kohokoli, divím se Arnoldovi, že mu to stálo za to. Kdyby to byl nějaký samostatný film, bez návaznosti na předchozí, kde by si člověk musel, ze začátku, ledasjakou neznámou dosadit pomocí vlastního mozku, tak bych řekl, že to byl průměrný akční scifi. Ale vzhledem k tomu, že jde o pokračování ságy, byl to zbytečný film. Úplným vrcholem pak je otevření zadních vrátek po pokračování těsně za titulkama. Je jasné, že pokračování bude, už i u Arnolda, tady na ČSFB, je uvedeno, že to bude v roce 2017. Už z toho dělají frašku. A tak konstatuji, že alespoň pro mě, byl předchozí díl, Salvation, poněkud vytržený ze zažitých klišé předchozích dílů, byl naprosto geniální, pro mě s dvojkou naprostý špicen klase. Genisys je pouhá sračka, dělaná kvůli zisku. Bůh ví, zda to nebude prodělečná záležitost. Musím ale vyzvednout kvalitu 3D, například oproti Avataru je to opravdu velký rozdíl. nejsou vidět jednotlivé plány, tedy vrstvy, chcete-li, vypadalo to velmi přirozeně..