• Pohádka

Hvězdná brána - Záminka (2000) (epizoda)

V téhle epizodě se uzavírá druhý z motivů, který byl nahozen v pilotním dvojdíle - po smrti Sha're tu máme vyřešení osudu Skaary, který je i přes komplikace zakončen dobře. Soudní proces vznáší některé zajímavé otázky ohledně znalostí, srovnání člověka a zvířat, život otroků a dokonce i lord Zipacna měl pár dobrých připomínek ve prospěch Goa'uldů. Samozřejmě hadi museli mít postranní úmysly, což je totálně očekávatelné, Teal'covo řešení, kde musí přijmout pomoc rasy pacifistů, bylo ale poměrně nápadité. Tolláni znovu na scéně a jako předzvěst svého budoucího osudu jsou si i zde přehnaně jistí sami sebou, což málem vede k jejich záhubě. Možná trochu škoda, že Skaara po téhle epizodě ze seriálu téměř zmizel, možná se mohla víc řešit otázka bývalého hostitele, který se po životě v "pekle" musí znovu nějak zařadit do běžného života. Tuhle možnost autoři prokaučovali nejen zde, ale i v pozdějších epizodách...

Malý pitaval z velkého města - Vedoucí partiové prodejny (1982) (epizoda)

Dobrý díl s povedeným záporákem Kratinou. Přístup k řešení případu ze strany Kamila a Rudly je značně odlišný a Kamilův lážo-plážo přístup mu napoprvé zrovna moc nepomohl, i napodruhé má značné názorové rozdíly jak proti Rudlovi, tak proti prokurátorovi. Naopak Rudla má případ hned od začátku pevně v rukou a i komplikace řeší v klidu a efektivně. Taky potěšil slušný prostor pro Svatopluka Skopala (za celých 15 epizod ho dostal jen ve dvou dílech, což zamrzí). Je zde hodně povedených scén (třeba úvodní sestřih, kdy Kamil několikrát projde dveřmi, aby nám oznámil, co už všechno stihl vyšetřit, což je zakončeno vyhlášením celostátního pátrání). Dal bych i maximum, ale jak zde někdo zmínil, je to tedy pěkná fušeřina, že si policie důkladně neprověřila poslední osobu, která byla se zmizelým ve styku. Ty záznamy v rejstříku by jistě hned upoutaly jejich pozornost, ne až za půl roku po nalezení těla. Sotva se to dá vysvětlit Kamilovým ledabylým přístupem, vždyť později se v tom angažovalo o dost víc policistů a nikdy tenhle fakt nevznesl.

Můj přítel Monk - Pan Monk a nesprávný člověk (2007) (epizoda)

Co mělo být pointou tohoto dílu? Že se Monk (jako každý člověk) někdy může zmýlit? To by byl dobrý nápad, jenže celé je to smetené pod stůl, protože zhruba v půlce dílu zjišťujeme, že o žádný omyl nešlo a že nebyl případ vyřešen kompletně, to je chyba zaviněná jednak svědkyní s fotografickou pamětí, která si celá léta pro sebe nechávala jeden klíčový detail, pak jedním z pachatelů, který nikdy neudal svého komplice. Prostě Monk žádnou chybu nikdy neudělal a taky nikdy neudělá. Spíš je pointou poukázaní na fakt, že Monk je neomylný a kdyby se mu do vyšetřování nepletli joudové z laborky, tak by se nic nestalo. Určitě není náhodou, že zdejší pachatel je už od pohledu jeden z nejodpornějších záporáků celé série, Monk ho takhle hned na začátku popisuje, v průběhu děje se nechová o nic líp a když zabije svého kamaráda-spolupachatele, tak je jeho odpornost ještě potvrzena. Přijde mi to jako poselství o tom, že soudní moc se nemýlí a pokud někdo z vězení unikne jinak než řádným propuštěním, tak ho ven dostala nějaká technická chyba, které bohužel narušují chod systému. A zase ten příhodný konec, kdy pachatel nemůže být souzen za úvodní vraždu, ale naštěstí spáchal jinou vraždu, takže vězení ho nemůže minout. Jinak tahle epizoda má ještě přiblblou linii s nejspíš dementní nevěstou, která je ochotná se vdát za kohokoliv, kdo se zrovna objeví za dveřmi oddací síně.

Krok za krokem - Harašení (1997) (epizoda)

Za mě slabý díl, kdy obě linie jsou recyklací podobných nápadů ze 4. série. J.T. taky zažil svádění od učitelky, ale tady to prezentují záporně: u J.T.ho to skončilo tím, že nám bylo sděleno, že propásl jedinečnou příležitost si užít, tady je ale profesor hnusnej křivák, kterej Karen kvůli známkám vydírá. Jediná epizoda 7. série, kde má Mark nějakou zápletku, ale působí to spíš nuceně, aby se nemohlo říct, že už tu byl totálně nadbytečná postava. Kdyby Krok pokračoval dalšími sériemi, dost možná by ho postihl stejný osud jako Brendana...

Krok za krokem - Na divokém západě (1997) (epizoda)

To mě naopak speciály u Kroku nepřipadají špatné, alespoň tu nemáme to morální poučování. Jean-Luc byl jako záporák Bart super ("Poslední slova?" - "Jo... Hele, J.R."). Myslím, že co se týče 6. série, tak tam byly jiné věci, které ji táhly k nižšímu hodnocení, Jean Luc patřil spíš k tomu lepšímu z ní. Pobavil šerifův trénink a J.T. jako imbecilní šerifův syn. ("Ten chlap minul zrcadlo veliký jako plase. Práskneme do bot, fotr?") Je tedy fakt, že někteří z main-castu v tom snu snad ani nemuseli být (Lilly, Rich, Dana), ale jinak docela v pohodě.

Krok za krokem - Nic se nestalo (1997) (epizoda)

Ta linie s Karen a Al zase byla křeč až na půdu. Celkově si autoři v posledních sériích s postavami mnoha dětí pořádně nevědí rady - Karen už by dávno měla být na vysoké, místo toho tady tvrdne s Al na střední jakoby se pro ni zastavil čas, kupodivu je tu s nimi i Mark, který měl být o pár let mladší (a pokud má být důvodem jeho genialita, jak nám dřív podsouvali, tak by už měl mít střední za sebou) - mimochodem od 6. série je u Markovy postavy vidět, že ho začínají cpát do pozadí jako to už chvíli dělají Brandonovi, často se v díle objeví na pár vteřin bez většího smyslu, řekne 1-2 věty a zase zmizí, někdy s hláškou typu "radši bych měl zmizet", Lilly magicky postaršili (ale o nějaké roztomilosti nemůže být řeč), zatímco pro zbytek dětí se zase zastavil čas a je jim stejně jako jako na konci 5. série, Brandon je pak v téhle řadě totální křoví, kdy v polovině dílů vůbec není a v té druhé je na tom podobně jako Mark (s tím rozdílem, že Mark má alespoň podzápletku ve 2-3 epizodách a v předešlých řadách ještě plnohodnotně hrál, Brandon dělal křena minimálně od narození Lilly, jestli ne už chvíli předtím). Ani ta 2. linie není o moc zábavnější, pobavilo mě v podstatě jen to, že i Jean-Luc nakonec podlehl kouzlu televize. ("Hurá, touchdown! Co je to vlastně touchdown?")

Kriminálka Las Vegas - Papírovou či igelitovou (2004) (epizoda)

Jedna z mých nejoblíbenějších epizod v seriálu. Jedna banální vloupačka se zvrtne a tým má pak co dělat, aby zanalyzovali desítky stop z místa činu, kde kvůli náhodě máme hned pět mrtvých. Navíc to dlouho vypadá, že zasahující policista (kterého tu dokonce známe a konflikt mezi ním a Grissomem není narychlo vymyšlený plot point) udělal chybu a zastřelil civilistku, pak tu máme i komplice přímo v prodejně a náhodného zloděje - možná klišé žánru, ale to není vždy nutně na škodu.

Hvězdná brána - Čtvrtý jezdec apokalypsy, část první (2005) (epizoda)

Slabší dvojdíl. Potenciál by tam byl, jenže je tu několik problémů, které ten potenciál kazí. Jednak rozpočet asi musel být nedostatečný, jinak si neumím vysvětlit, proč o celé té strašné, po Zemi se šířící epidemii, jen slyšíme a nevidíme z ní prakticky nic (pár chlápků v ochranných oblecích, pár pacientů na posteli a jeden převážený do karantény je pro prezentování celosvětové hrozby málo), jen pořád slyšíme, jak se to horší a bude dál zhoršovat, ale prostě to nemá dostatečný efekt. Zápletka s Orlinem je nudná a Carterová by si zasloužila výraznější roli v epizodě než dělat někomu chůvu (proč ONA nešla otestovat svůj vlastní výtvor na neutralizaci Převora, to je nějaký archeolog kvalifikovanější?). Jaffská zápletka je tu nejzajímavější, i když je Gerakovo přijmutí doktríny Počátku dost urychlené, tak je vcelku logicky vysvětleno, stejně tak i fakt, proč by byl Počátek lákavý i pro radu zastupující jaffský národ. Potěšil i návrat generála Hammonda, i když na takovou roličku to mohl být v podstatě kdokoliv. Průměrné 3 hvězdy, pokračování je pak ještě slabší....

Vraždy v Midsomeru - Vražda nevinnosti (2012) (epizoda)

Skvělá epizoda centrovaná na Jonese, kde se podíváme i do jeho minulosti, navíc je tady na seznamu údajného vraha, což v některých detektivkách bývá ohraný motiv, ale v Midsomeru to zrovna moc užívané není, tak funguje i to napětí, zda se na něj podnikne nějaký vražedný pokus (asi nikdo nevěří, že by snad vrah zrovna u něj uspěl, tak nepíšu, zda bude zavražděn). Vyšetřuje se tu vražda z minulosti i současnosti, ten twist se současným případem byl celkem nečekaný a vyrovnal fakt, že u případu z minulosti bylo od začátku jasné, že tam bude nějaký háček a že tehdy asi odsoudili nevinného. Jen to prozření co se týče vraha podle té jeho typické hlášky, to bylo trochu z prstu vycucané, však to je taková obecná fráze (jak ironicky poukazoval i samotný konec). Jinak klasická scéna na konci, kdy se vrah chystá zabít poslední oběti, ale vykecává se tak dlouho, až se mu to nepovede, to je poněkud úsměvné.

Kriminálka Las Vegas - Zkouška tvrdosti (2002) (epizoda)

Každá změna ve formátu seriálu je vítaná, takže tu nemáme klasickou vraždu, ale jen "nehodu" autobusu, kde ale je nejasností víc než dost, mrtvých je tu zatím nejvíc z celé série (a ani si nevybavuju, jestli někdy byla hranice 9 lidí v jednom případu v seriálu překonána) a lidí odpovědných za nehodu autobusu je tu taky víc. Taky první Gregovu zkušenost v terénu bylo zajímavé sledovat a jak ho kolegové podpořili, když to těžce nesl, to se mi hodně líbilo (u Nicka je to klasika, ale Sáru rád nemám, takže něco u ní ocenit je u mně vzácné).