• Pohádka

Hvězdná brána - Absolutní moc (2001) (epizoda)

Nebaví mě linie s Harsesisem a nemám moc rád postavu Daniela Jacksona, ale přesto mám tuhle epizodu rád. Je to výhradně kvůli prostřední části epizody, kde vidíme Danielův sen, vizi člověka zničeného absolutní mocí. I díky tomu, že jde o sen, můžeme odpustit nelogičnosti (že by armáda byla tak neschopná a nedokázala si pohlídat jednoho archeologa, aby si jen tak nezačal jadernou válku?) a sledovat jeden z nejlepších Shanksových výkonů v seriálu (hraní v těch prvních řadách bylo výborné, ať už si o Shanksovi myslím cokoliv - i když si někdy říkám, zda se mu tahle role arogantního člověka nehrála tak dobře, protože byla více v souladu s jeho osobností), zajímavou vizi obrany Země, další členy SG-1 v zajímavých polohách - Sam ve vězení a považovaná za blázna, O'Neill si uvědomí, že Danielovi totálně přeskočilo a neváhá udělat správnou věc (nikdy jsme se z epizody nedozvěděli, co to vlastně Daniel provedl s Teal'cem, že?), další známé postavy SG univerza, byť v krátkých roličkách - Apophis jako poražený chudák (to se mu už brzy doopravdy splní), major Davis zmatený Danielem a jeho arogantním chováním. Konec (stejně jako začátek) už pak moc zajímavý není, ale alespoň nějak uzavírá tu nudnou linii s Harsesisem.

Walker, Texas Ranger - Prezident (2000) (epizoda)

Imho tyhle díly s Prezidentem jsou vrcholem celého seriálu. Hlavně díky tradičně skvělému Michaeli Ironsidovi v roli charismatického záporáka, ale i zápletka je zajímavá a strukturu našeho supertýmu trochu oživuje postava arogantního poldy z New Yorku. Jen to super-rychlé hackování mi přijde hodně úsměvné, ale nejsem žádný odborník, tak se v tom nebudu šťourat....

Walker, Texas Ranger - Generálův návrat (2000) (epizoda) odpad!

Neskutečně debilní epizoda. To jsem fakt netušil, že Rangers (nebo kterýkoliv jiný útvar pro vyšetřování) před specialisty na luštění kódovaných záznamů radši spoléhá na kluka, kterému je tak 8(?) nebo 10(?). Taky postava dementního generála, který své příbuzné ani neumí oslovit jménem ("dcero", "vnoučku"), to mělo být jako myšleno vážně? Taky to klišé, kdy nějaký polda pracuje v utajení, práská utajené a minimu lidí známé informace a pořád má pocit, že jeho nikdo nemůže podezírat, je už tak ohrané. Pak se dělá tragédie z jeho smrti, i když si ji svou tupostí zavinil sám.

Hvězdná brána - Spálená země (2000) (epizoda)

Skvělá epizoda s morálním dilematem, kde pro jednou nemáme žádného stereotypního bad guye, což ovšem situaci nijak neulehčuje. Konflikt mezi Jackem a Danielem je excelentně vykreslený, Sam v něm taky hraje svou úlohu, když má pomoci Jackovi odpálit loď "nepřátel." Jen škoda, že Teal'c hraje spíše okrajovou roli, i když alespoň jednou vidíme, že automaticky nemusí ve všem souhlasit s Jackem. Řešení jednoduché, ale nebývá to tak často, jen prostě člověk pro stromy nevidí les? Mimochodem, moc se nevyznám v armádní struktuře, ale když Hammond Jackovi zatrhl použití zbraní, neměla by Sam právo odmítnout vyplnit jeho rozkaz, když ví, že jedná v rozporu s rozkazy nadřízených? Nemělo by to důsledky i pro ni?

Walker, Texas Ranger - Odpočítávání (1999) (epizoda)

Scénáristi prostě nedají CDmu pokoj a potom, co ho v závěru minulé sezony pobodala banda maniaků, tak tady ho hned nějací teroristi infikují antraxem. Nové posily rangerského sboru jsou sympatické, hlavně Niu Peeples jsem si oblíbil hned od začátku (docela fešná herečka). Zápletka s teroristy je tady možná ještě trochu neotřelá, jinak klišé je tu tradičně hodně (geniální IT technik na vozíčku, vytipování těch správných míst na šíření viru, závěrečný výbuch, skrytý čip v botě) - jinak ta bomba na konci byla nějaká divná, to jako nebyla nijak s antraxem propojena, že ji Chuck jen tak zvedl a odletěl s ní? Jinak mě pobavily dvě drobnosti, jedna upřímně a druhá tím, jak byla blbá - první je zdvořilý terorista, který na konci své hrozby popřeje rangerům hezký den, druhá je, že CD leží v nemocnici s otravou a ani v posteli si nesundá svůj texaský klobouk.

M*A*S*H - Střídání stráží (2) (1977) (epizoda)

Charles je prostě borec, stylově se uvedl a hned tady se ukázalo, že to nebude jen patetický terč vtipů jako býval Frank (že je skvělý chirurg už jsme poznali minule), ale rovnocenný soupeř našeho dua, kultivovaný a s trochu nadměrně zvýšeným egem (i když má důvody být se sebou spokojený, tak proč ne?), taky se smyslem pro humor, i když spíš britského stylu. Jeho postava seriál příjemně oživila, další roky Frankova tajtrlíkování by se brzy omrzely.

M*A*S*H - Série 5 (1976) (série)

Stále velmi dobrá série, ale pokud mi začala charakteristika Franka vadit už v předchozí sérii (ještě ne tak zásadně, ale už mi to přišlo místy přes čáru), tak tady se dotahuje na nový level nesnesitelnosti. Stal se z něj naprostý neschopný kašpar, samostatný terč pro vtipy (dokonce i když zrovna nevyváděl nějakou kravinu a ostatních si nevšímal) bez podpory Margaret a i když proti Larryho herectví nemohu moc namítat, tak to, co mu scénáristé napsali, nebyl materiál, který by byla radost sledovat (hrál tu otravnou postavu tak věrně, že mi místy dělalo problémy ho sledovat). Jistě, někdy jeho chování bylo ještě vtipné, ale mnohdy spíše trapné. Zbytek herců tak standard, Margaret ten nový impulz dodal charakterově hloubku, ale někdy mi ta její změna taky přišla trochu neuvěřitelná. Zápletky dílů dobré a opakování dějových schémat jsem zatím tolik nezaznamenal.

Walker, Texas Ranger - Ztracení hoši (1999) (epizoda)

U některých detektivek mě fascinuje, kolik zločinů se děje v okruhu našich rangerů, jejich příbuzných a známých - naštěstí pro ně, protože bez známostí by jistě skončili v base, ale Chuck a jeho známi i tady věří, že zrovna tenhle kluk by nic takovýho neudělal a pátrají důkladněji než obvykle. Trapné klišé s tím právníkem, hlavně jak ho na konci odhalí při předávání prestižního ocenění před zraky tolika diváků - tohle je na Chuckovi taky hrozně úsměvný, jak právníci gaunerů jsou v 90% případů stejní lotři jako oni a nemají problémy pro klienty falšovat důkazy, najímat vrahy na svědky nebo je vydírat a tlačit na ně. Záporák docela sympaťák, navíc se oproti jiným hned nesnaží být k rangerům nepřátelský a slušně odpovědět na jejich otázky (stejně je mu to houby platný, protože Chuck i tak hned větří, že je s ním něco špatně). Jinak ten detektiv Sandoval (a vlastně i ten jeho parťák Malloy) je dost nesympatická postava, i v dobrých dílech mě jeho přítomnost otravuje. To už by byl lepší jako vedlejší vracející se postava ten detektiv Sal, který alespoň ví, že nějaký příbuzenství hned neznamená, že by taková osoba nemohla vraždit...

Walker, Texas Ranger - Oči Rangera (1998) (epizoda)

Dost trapnej díl - nekonečný poslouchání country, což je žánr, který mi nic neříká a jeden z nejtrapnějších záporáků v celé historii Walkera, který si hraje na děsně tvrdého chlapce ("zemře, a pěkně pomaličku") a na konci trapně škemrá u tatínka, aby nemusel do basy.

M*A*S*H - Hawkeye (1976) (epizoda)

Hawkey nepatří mezi mé nejoblíbenější postavy seriálu a někdy mi to jeho žvanění už začíná lézt na nervy - v téhle epizodě ale nejde o nic jiného, jen žvanění a žvanění s cílem neusnout, žádná výrazná pointa nebo děj zde nejsou. Usnout se Hawkeymu nakonec nepovedlo, zato já k tomu měl pořádně blízko. Jeden z nejhorších dílů celého seriálu.