• Pohádka

Můj přítel Monk - Pan Monk a miliardářský lupič (2002) (epizoda)

Další konflikt Monka se Sharonou - jejich vztah byl o mnoho zajímavější než jeho pozdější spolupráce s Natalií, tyhle konflikty dodávaly seriálu šťávu a trochu ho ukotvovaly v reálném světě, protože jiné věci ho z něj zase vyváděly pryč (třeba bizarní způsoby vražd a zajištěných alibi). Detektivní zápletka by byla těžko prokazatelná, takže tady máme středoškolský žert pro jistotu zapsaný v nějaké publikaci a příhodně najatého herce jako svědka, jinak by nebylo na co pachatele chytit. Je tedy fakt, že vražedný plán měl díry (žádný důkaz o krizi středního věku u oběti, jen tak někoho zastřelit bez jakéhokoliv varování? - to by v reálu určitě střelci přineslo víc nepříjemností, (asi ztrátu zbrojního průkazu, pokud nic horšího) i kdyby přepadení bylo pravé), ale sotva by se to podařilo uspokojivě dokázat. Zápletka s poldou srabem pobavila. "Zastřel ho." - "To se přece nesmí." - "Tak zastřel alespoň mě."

Můj přítel Monk - Pan Monk jde do blázince (2002) (epizoda)

Epizoda se zajímavou zápletkou ohledně pobytu Monka v léčebně zde zdaleka zastiňuje zápletku kriminální. Je tedy fakt, že ohledně provozu léčeben jsou zde značné chyby (nejvíc bije do očí to nezajištěné okno u pacienta s fixací na Santu, to by mu jistě nechali, aby si za ním mohl šplhat), ale je to zajímavé sledovat, dokonce tady Monk sám začne pochybovat o své příčetnosti a pěkně interaguje se zbytkem pacientů - poněkud se tady rozvíjí jeho charakter, což takhle na začátku seriálu není na škodu. Záporák není špatný, ale jeho motivace ohledně uvěznění Monka v léčebně nedává moc smysl - radši by ho měl nechat co nejdřív propustit, ne ho nechat šmejdit kolem a hledat důkazy pro svá podezření. I kdyby po propuštění informoval policii, tak co? Případ je oficiálně uzavřený a v momentě, kdy doktor odmítl Monka propustit, Monk ještě neměl prakticky nic v ruce (o té fobii údajného vraha si přečetl až po téhle scéně), tak na základě čeho by tam policie mohla vyšetřovat? Jinak ta zbraň schovaná v komíně - jasný důkaz, to ano, ale proč se jí vrah zbavoval zrovna v léčebně? Proč ji nehodil někam na dno rybníka nebo někde nezakopal? Detektivní zápletky v Monkovi se někdy opravdu nesmějí moc pitvat.... Nicméně pohodová podívaná to je.

Můj přítel Monk - Pan Monk na dovolené (2002) (epizoda)

Hodně blbej díl. Když odhlédnu od faktu, že nesnáším to klišé, jak příhodně se dějí zločiny, kdekoliv se detektiv objeví, tak komando vraždících uklízeček, které kradou interní informace z oblasti bankovnictví (to jako nějací podnikatelé nemají žádné zabezpečení dat na počítači? nebo jsou ty pipiny nějaké superodbornice na IT?) je leda tak k smíchu a to věčné nahánění mrtvoly po chvíli omrzí. Sharonina zápletka s nápadníkem, ze kterého se vyklube ženáč, je nudná a nezajímavá. Vedlejší postavy tu nestojí za nic, ani rádobydrsná detektivka nebo arogantní ředitel hotelu nezaujmou. Jen ten otcovský vztah Monka s Benjym je alespoň drobným pozitivem epizody.

Walker, Texas Ranger - Šest hodin (2001) (epizoda)

Tahle epizoda obsahuje tolik příšerných klišé některých akčních filmů (ne že by na tom jiné díly byly o tolik líp) - někdo někoho unese a celý únos se přenáší živě na Internetu a stovky lidí po celém Texasu trnou u obrazovky, jak to asi dopadne, Walker tam vtrhne pár sekund před vypršením lhůty a zabije záporáka před zraky fandícího obyvatelstva Texasu, problematický vztah dcery s otcem a smíření přes Internet. Taky je tu dobrý příklad nelogicky vložených bitek - tady si jeden svědek, příbuzný jednoho ze záporáků, nechá nelogicky rozmlátit půlku baru, místo aby rangerům řekl jednu triviální informaci o příbuzném, která mu nijak neuškodí (sám v ničem nejede).

Big Ben - Ideální svět (2000) (epizoda)

No, ten zpěvák vypadal jako úchylák hned od začátku, tak to jeho tajemství nebylo nic překvapivého, ale i tak to byl slušně zapeklitý případ, protože oběť si nadělala nepřátele na všech stranách a bylo zde tedy hodně možností. Navíc zde vždycky byla možná ta Benova teorie "zabil ho někdo, kdo ty příšerné písně už nevydržel" (to by do seznamu podezřelých přidalo i samotného Bena). Benova matka se náhodou připlete i k téhle vraždě a samozřejmě z toho chce něco vytřískat. Já na jejím místě bych radši nikam nechodil, kde se objeví, tam se objeví i mrtvola (syndrom staré Fletcherové). A docela dobrý nápad, že tu máme hned dva vrahy, navzájem nespolupracující.

Akta X - Empedoklés (2001) (epizoda)

Napůl mytologická epizoda o Johnu Doggettovi, napůl samostatná epizoda o tajemném zlu, co se přesouvá z člověka do člověka a nutí ho páchat zlo. Povedená epizoda, kterou trochu sráží tato kombinace zápletek + ty scény s těhotnou Scully mě nikdy nebraly, tohle zázračné dítě, které se stalo součástí nové mytologie nejen zde, ale hlavně v revivalu, mi nikdy moc nesedělo. Ovšem v 8.+9. sérii mě to ještě neštvalo zdaleka tolik, jako když se z Williama stalo snad jediné téma mytologie revivalu (taky jeden z důvodů, proč předstírám, že revival neexistuje). Nicméně trochu charakterového podhoubí pro Johna vítám, ta zápletka s přesunem zla je hodně dobrá a za mě by si zasloužila samostatnou epizodu (tenhle typ zápletky jsem poprvé viděl v nějakém animovaném Supermanovi, putovalo tam tajemné světlo a do koho vstoupilo, ten měl najednou potřebu všechno ničit). A Monica je jedním slovem skvělá, líbí se mi, že je takovým předobrazem Muldera, její nadšení a ochota věřit v prakticky cokoliv mi připomíná Muldera z prvních sérií. A to nezmiňuji, že Annabeth Gish je ještě k tomu proklatě sexy... Monica je vlastně další z důvodů, proč nemám rád revival. Jen tak jí nechat spolupracovat s Kuřákem, aniž by se někdo namáhal to alespoň trochu osvětlit, to jde úplně proti jejímu charakteru z 8.+9. série.

Věřte nevěřte - Kolotoč / Přízrak s rudýma očima / Autobazar / Kamera / Grafity (1998) (epizoda)

Jen málo dílů mělo nějaké jednotné téma, zde to bylo zlo. Jeden z mých oblíbených dílů, i když hodně opěvovaný příběh o příšeře s rudýma očima mi ze zdejších připadal jako ten nejslabší (i když možná proto, že jsem měl ten příběh vyspoilerovaný ještě před prvním zhlédnutím). Naopak dost atmosférický mi přišel ten díl se strašidelným kolotočem a ten o Pearl Harbor, u jeho konce zamrazí, když při tom záběru na datum si člověk uvědomí, co se stalo o dva dny později. Osobně si myslím, že ten pravdivý základ příběhů je hodně upravený pro formát seriálu, ale už jsem něco o varování před blížícím se útokem Japonců někde četl (nebo slyšel), tak na tom možná něco bude. Co se týče herců, ti ve Věřte Nevěřte nikdy nijak nevynikali, v tomhle dílu je pro mě jedna z mála výjimek - ten chlápek, co hrál toho křivýho prodavače aut v bazaru, ten to zahrál výborně, opravdu slizoun par excelance.

Hvězdná brána - 48 hodin (2002) (epizoda)

Pěkná týmová epizoda, kde tým není pohromadě, ale každý po svém pracuje ke společnému cíli - záchraně Teal'ca z brány. Nejvíc mě bavila spolupráce Sam s McKayem - tady to ještě byl naprostý asociál, který se považoval za nejchytřejšího na světě, žádná pozitivní vlastnost. V rámci jedné epizody to dobře fungovalo, dokonce měl v něčem i pravdu (byť nevhodně podanou), jako stálou postavu ho nakonec trochu rozvinuli do hloubky. I vyjednávání v Rusku mě zaujalo, koneckonců proč by Rusové měli jen přihlížet tomu, jak Američané kompletně vládnou celému programu a nechtít něco pro sebe? Linie Jacka s Maybournem je tu taková průměrná, nic specifického z ní neutkví. A velká škoda, že pomsta Teal'ca na Tanithovi proběhla tak rychle a antiklimaticky, skoro by to člověk ani nezaznamenal.

Hvězdná brána - Nepřátelé (2001) (epizoda)

Vcelku slušná epizoda, i když celkově mi úvod 5. řady připadal takový unavený. Zápletka s replikátory a uvězněním v jiné galaxii je zajímavá, Teal'c s vymytým mozkem patří mezi jeho nejlepší scény vůbec a taky mu tahle zápletka dala šanci předvést se jako herec (z hlavní čtyřky k tomu měl zatím nejméně příležitostí) plus dodala jeho charakteru nějakou hloubku (díky této zápletce jsme za jednu epizodu dostali tak 10x víc informací o něm než za celé 4 série) a Apophis nám neslavně konečně zemřel nadobro (stylový záběr, jak je obklopený replikátory těsně před smrtí). Nějak mi ale v téhle epizodě chybí napětí, řada náhodiček, které pomáhají hlavním hrdinům přežít nemožné, je tu pro mě až moc přemrštěná (Apophis se už chystá střílet na naše hrdiny, ale najednou se objeví jiná loď, Daniel jen tak dokáže letět s lodí (i když mu radí Jacob), těsný průlet dveří hangáru, těsný únik před explozí, replikátoři příhodně poškodí ovládání dveří cely, aby naši hrdinové unikli a ještě upraví motory, aby se hrdinové dostali zpět do své galaxie co nejrychleji). Autoři tuhle nesmrtelnost postav ještě podporují hláškami typu "SG-1 má překvapivě dobrý zvyk vyváznout ze všeho." - jak pak má být člověk alespoň trochu v napětí?

Hvězdná brána - Rozděl a panuj (2000) (epizoda)

Sám za sebe jsem trochu shipper, takže si myslím, že celá zápletka ohledně vztahu mezi Jackem a Sam je dobře zahrána, fungují zde emoce a interakce obou charakterů, líbilo se mi i rozšíření epizody Upgrades. Problém pro mě je, že celá zápletka epizody ohledně naprogramovaných zatarců je vlastně jen berlička, abychom se dostali k onomu rozřešení jejich vztahu. Ten koncept naprogramovaných zabijáků je zajímavý i děsivý zároveň, představa, že se to může stát během vteřiny, že si toho člověk vůbec není vědom (chudáci z SG-14, tak další tým líbá prach) a že není způsob, jak to zvrátit, v lepším případě pak takový chudák zabije jen sebe, v horším i jiné lidi kolem. Tohle by znovu vrátilo do hry nebezpečnost Goa'uldů jako na začátku série, protože by pak byli lidé ohroženi při každém průchodu Bránou a na rozdíl od hadů v hlavě se taková věc dá zjistit velmi nespolehlivě. Nedivím se autorům, že tuhle hrozbu více nerozváděli, ale imho by bylo lepší, kdyby se nějak vysvětlilo, proč Goa'uldi přestali zatarcy používat, místo toho, abychom o nich nikdy více neslyšeli (proč by se Goa'uldi vzdali tak potenciálně výhodné zbraně?). Je tu i pár nejasností a dějových děr (jak může nějaký Goa'uld vědět, že se setkání s představiteli Tok'rů zúčastní zrovna nějaký člen SG-14?). Dost mě překvapila smrt Martoufa, sice jsem nebyl jeho velkým fanouškem (ale ani odpůrcem), ale bral jsem ho už jako stálou vedlejší postavu. A jak dlouho byl asi naprogramovaný bez svého vědomí? Stalo se to mimo obrazovku, nebo mohl být naprogramovaný třeba už při misi na Netu? Mimochodem v té scéně, kdy ta naprogramová členka SG-14 říká, že si myslela, že se jejímu týmu podařilo Goa'uldům uniknout, protože jsou "tak dobří", tak už jen chybělo, aby někdo řekl, že tak dobrá je jen SG-1. Kdyby to takhle přežila SG-1, tak by se někdo nedivil, ale u jiného SG týmu je to divné (už mě unavuje, jak je někdy naznačováno, že ty ostatní týmy prostě nejsou tak dobré jako SG-1, navíc to tuhle bylo v Upgrades).