• Pohádka

Con Air (1997)

Čestný voják Cameron Poe (můj oblíbenec Nick Cage) se dostal kvůli nešťastné shodě okolností do vězení. Po svém propustění se chce jen dostat domů k manželce a dceři. Ale jeho převoz vězeňským letadlem nabere dramatický spád, když se letadla zmocní parta nebezpečných věznů... Akční film, který staví hlavně na stísněném prostředí letadla a propracovaných postavách zločinců, strhující akci a koňské dávce humoru. Herci se ve svých rolích vskutku vyřádili - hlavně šílený Malkovich, rasista Rhames, odporný zvrhlík Trejo a jako "přídavek" sadista Buscemi.

Walker, Texas Ranger (1993) (seriál)

Mocný a velký Walker všude byl, všechno zná, všechno vypátrá, každému pomůže, každého zločince důkladně zmlátí a jeho manželka pak zločince nechá zašít na hodně dlouhou dobu... Zní to jako parodie na Supermana. Jedna hvězda za Trivetta, který občas utrousí nějakou vtipnou poznámku a za pěknou Niu Peeples v roli rangerky Sydney ta druhá. Zbytek za moc nestojí... Možná bych uvažoval i o hvězdě navíc za některý luxusní záporáky (ti často hrají lépe než celý main cast), ale nedám kvůli faktu, že ať záporák nejprve působí sebetvrději, tak ve finálním boji s Chuckem si obvykle ani neškrtne... A přece tu 3 hvězdu nakonec dám. Osobně myslím, že v televizi se v poslední době vysílají daleko horší věci než Walker a až takovou kritiku si seriál nezaslouží, tak mu lehce nadhodnotím. A ještě jedna věc, čím se Chuck tolik liší od těch tisíců jiných filmových/seriálových hrdinů, kteří jsou neomylní a neprůstřelní, že zrovna na něj je tolik vtipů?

Pearl Harbor (2001)

Tady už musím Bayovi strhnout jednu hvězdičku. Pearl Harbor patří mezi mé oblíbené filmy, ale oproti jeho předchozím snímkům trochu strádá. Námět byl dobrý, akční scény jsou opět na vrcholu, ale filmu podráží nohy milostná linka, která na můj vkus zabírala až moc stopáže, nemluvě o tom, že z milostné trojky byl dobrý akorát Hartnett, který jako naschvál musel z kola ven, zato Affleck a Beckinsale se moc nevytáhli. I přes tyhle nedostatky mě film bavil, jen je to prostě už není na pět hvězd.

Skála (1996)

Jeden z nejlepších akčních filmů 90 let. Akční velmistr Bay ze sebe vymáčkl to nejlepší a jeho styl je nezaměnitelný, nadupaný a hlavně naprosto strhující. Ať na něj filmoví kritici klidně kydají hnůj, já ho prostě žeru. Skála překypuje akcí, tvrdými chlápky (Connery, Harris, Morse), skvělou hudbou a vynikajícími hláškami. ("Ahoj. Jsem agentem vod tý.... prostě z FBI. Jsem Stanley Goodspeed." - "V tomhle nekecáš." - "V tom ne.")

Ostrov (2005)

Bay tentokrát natočil film v trochu jiném stylu. V první půlhodině to vypadá spíš na sci-fi typu Minority Report, aby pak nastoupila klasická Bayova jízda, která člověku rozproudí krev. Když připočtu vynikající herecké obsazení (McGregor, Johansson, Bean), skvělou hudbu a zajímavý námět, tak mi vychází pohodový snímek, ideální pro relaxaci.

Poslední svědek (1998) (seriál)

Jediné, co je na tomhle seriálu zajímavé je vcelku dobrá myšlenka o řešení vražd z pozice soudního lékařství. Jinak jde ovšem o brak s příšerným provedením a prkennými hereckými výkony.

Vraždy v Midsomeru (1997) (seriál)

Angličani nám v tomhle seriálu ukázali, jak natočit detektivku podle staré školy. Propracovaná psychologie postav, tradiční způsob vyšetřování a mozaika případu se skládá jako švec. Hlavní hrdina Tom Barnaby je sympatický postarší elegán, kterému to pálí rychlostí blesku a jeho parťák většinou jen nechápavě přihlíží. Z jeho hereckých protějšků mi asi jako většině nejvíc sedl trochu potrhlý seržant Troy, ale ani noví parťáci nejsou špatní. Na tuhle starou anglickou školu si, když můžu, čas najdu. Edit: Tak i přes mé pochyby ani příchod nového inspektora Barnabyho kvalitu nesnížil, i když mu chvíli trvalo zaplout, obzvláště se mi nelíbila jeho první epizoda, kdy se hned při prvním případu dostal do smrtelného nebezpečí, to mi přišlo dost násilně vytvořené. Škoda faktu, že sympatický seržant Jones na konci aktuální 15. série seriál opouští, v průběhu let jsem si jeho postavu oblíbil stejně jako prvního pomocníka Troye (jen ten pomocník mezi nimi, Scott byl takovej nevýraznej a nepříliš zajímavej, i když je fakt, že na nějaké oblíbení u fanoušků tam moc dílů nebyl). Každopádně jsem zvědav, jak bude seriál pokračovat dál a jestli je ten postřeh z diskuze faktem, tak v Midsomeru máme stále dost lidí, kteří mohou být poteciální oběťi či vrazi...

Hospoda (1996) (seriál)

Na české poměry slušný sitcom z hospodského prostředí. Ve svých rolí se vyřádili hlavně Potměšil a Polozcek ztvárňující typické hospodské rozumbrady a Václav Knop jako nerudný majitel činžovního domu. Je fakt, že s postupem doby začal seriál klesat na kvalitě a zápletky byly čím dál trapnější, ale jak říkám - na nováckou tvorbu jde o lehký nadprůměr.

M*A*S*H (1972) (seriál)

Jeden z klenotů americké tvorby, který i přes obrovský počet dílů a obměnu sestavy hereckého týmu kvalitativně neklesl, dokázal pobavit i poukázat na hrůzy války. Nezapomenutelní Hawkey, B.J., Potter, Klinger, Radar, Henry, Trapper, Frank, Charles, Margaret a otec Mulcahy - parta, která mě vždy dokázala pobavit.

Sindibádova dobrodružství (1996) (seriál)

Seriál mého dětství. Kdykoli jsem tehdy sedl k obrazovce, tak jsem se po celých 40 minut bavil dobrodružstvími našich hrdinů, kteří se během plavby po moři zapletli do mnoha ošemetných situací. Postavy jsem si doslova zamiloval - chrabrý kapitán Sindibád, silný Doubar, zábavný Firouz, věrný Rongar a neskutečně hot Maeve, stejně jako ďábelská Rumina a její arogantní otec Turok. V paměti mi nejvíc utkvěly díly Mizející vesnice - stupňující se bezmoc a postupné mizení Sindibádovy posádky, dále Tichý svět - Maeve se tu ukázala v plně kráse a démonický Vincenzo, Rarach - uvidíme nejhorší noční můry našich hrdinů (hlavně Doubar a Maeve je mají hodně drsný) a tradičně skvělá Rumina. Poslední díl první série pak mohl skvěle ukončit celý seriál. Scénáristé ale přišli s další řadou. Když jsem ji viděl poprvé, opravdu jsem ji nesnášel, hlavně kvůli faktu, jak Maeve odešla ze seriálu, že se ze Sindibáda stal typický námořník s holkou v každým přístavu, nárůst počtu "červených triček", méně prostoru pro další členy posádky kromě Sindibáda a Bryn, absence nějaké propojovací linie mezi jednotlivými díly a další věci. Nicméně po letech jsem měl možnost ji shlédnout znovu a přestože na tu předchozí výrazně ztrácí a nemá pro mě ani polovinu jejího kouzla, přesto se zde najdou zajímavé prvky i příběhy, navíc jsem si dokázal oblíbit i postavu Bryn, čemuž bych před lety vůbec nevěřil.