• Pohádka

Xena (1995) (seriál)

Pěkný fantasy seriál, který sice překroutil řecké dějiny úplně naruby, ale já jsem ten poslední, který by tohle považoval za chybu. Sexy Xena s věrnou družkou Gabriellou cestují po světě, poradí si s ledajakou příšerou a potýkají se s mnoha ošemetnými situacemi, které nakonec zvládnou. Normálně bych dal ***, ale čtvrtá je za skvělé vedlejší postavy jako Král zlodějů, pohodový bůh Ares, neohrabaný a vtipný Joxer Veliký a hlavně absolutně fantastická sexy záporačka Callisto. Edit: Tak tenhle komentář platí tak pro první dvě řady, protože co natahování z tohohle seriálu udělalo, je něco neskutečného. Míchání paralelních realit, minulých i budoucích životů a podobných nesmyslů z tohohohle seriálu udělalo naprostou sračku, tvůrci evidentně neměli nápady a zoufale chtěli udržet seriál na obrazovce. Poslední 4 řady jsou téměř na odpad, po zprůměrování s prvními dvěma řadami dám 2 hvězdy...

Herkules (1995) (seriál)

Kdysi to bývala má modla, ale ze zástupu podobných seriálů (Xena, Sindibádova dobrodružství, Temný rytíř) dnes Herkules vychází jako poražený. Zápletky jsou většinou zajímavé, ale co naprosto selhává jsou triky, které sice ani u výše zmíněných seriálů nejsou moc světoborné, ale tady je to naprostý děs a hrůza. Navíc Herkules a jeho kumpán Ioalos nejsou zdaleka tak sympatičtí jako kolegové ze zmíněných seriálů. Abych ale zase moc nekritizoval - dívat se na to dá i dnes, jen už to pro mě není modla. Edit: Bohužel i zde platí, co jsem psal u Xeny, poslední řady byly cucané z prstu a musím za ně dát hvězdičku dolů...

Ztracený svět (1999) (seriál)

Možná je to tím, že jsem Doylův román nečetl a tudíž nemám s čím srovnávat, ale musím říct, že tenhle seriál celkem můžu. Je fakt, že scénáristé do seriálu naplácali vše možné i nemožné, takže ve výsledku jde o velmi úsměvnou záležitost, kde nedoporučuji příliš používat mozek a hledat nějakou logiku a smysluplnost. Když to dokážete, tak vás to možná bude i bavit.

Můj přítel Monk (2002) (seriál)

Pan Monk je pro mne značně rozporuplný seriál. První dvě řady byly velmi povedené. Scénáristé vymysleli zajímavé, komplikované a patřičně neobvyklé případy, Monk je i přes svou "podivínskost" sympaťák a najde se tu i hodně humoru. Od třetí řady však šla kvalita hodně dolů. Scénáristé začali sekat chybu za chybou - nahrazení Sharony protivnou a nesympatickou Natalií, ze Stottlemeyera a hlavně Randyho se stali šašci bez mozku, případy si začaly být dost podobné a chyběla jim propracovanost a poutavost z předchozích řad, Monk tím svým puntičkářstvím už jen leze člověku na nervy. Během čtvrté řady jsem seriál přestal sledovat a zatím neuvažuji o tom, že bych ho dokoukal. Za první dvě řady bych dal klidně ****, ale u zbytku bych se rozhodoval mezi * a **. Celkově *** Edit: Nakonec jsem se odhodlal shlédnout i zbytek seriálu a můžu říct, že se seriálu v dalších řadách podařilo vrátit do starých kolejí a opět jsem se u sledování bavil. Jednoznačně největší krize seriálu byla opravdu v 3 řadě a na začátku 4, kdy jednak došlo k výměně jedné z hlavních postav, která mi opravdu citelně chyběla a způsob jejího odchodu jsem nikdy nestrávil (na Natalii jsem si nakonec zvykl, ale Sharonu jsem měl vždycky radši) a pak se zde objevila celá řada hloupých detektivních zápletek, kde jsem si říkal, že větší pitomost snad scénáristy ani napadnout nemohla. (jako třeba vrah, co dvakrát vyhodí proud ve městě, aby ho nikdo neviděl kdesi na koncertě) Každopádně v průběhu 4 řady se seriál znovu ustál do podoby, kterou jsem měl rád a užil jsem si další zajímavé případy podivínského detektiva. Takže díky tomu zvyšuju hodnocení. Jen poslední poznámka: byť byla Randyho debilita někdy zábavná, tak v mnohých případech mi přišla spíš trapná.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Tenhle seriál patřil v prvních 2 sériích mezi mé nejoblíbenější. Skvělé napětí, jeden vymakaný plán, který ovšem musí počítat s vnějšími okolnosti, sympatické obsazení většiny postav (bohužel ty nejméně zajímavé jsou ony dvě hlavní) a strhující tempo. Oproti mnoha dalším uživatelům mi druhá série přišla jako logické pokračování té první (představovat si to můžu různě, ale když jsem si ty postavy oblíbil, tak chci vědět, jak to s nimi dopadne, kdo to zvládne a kdo ne), postava agenta Mahona byla rovněž zajímavá, byť mě tam postupně štvala ta narůstající konspirace (místo ní bych dal víc prostoru útěkové linii Abruzziho, Patoshika a Tweenera). Ten násilný zvrat v posledním dílu, kdy byla většina dění již dostatečně uzavřena mě vyloženě naštval, ovšem ze zvědavosti jsem pokračoval dále. Stojím si za tím, že 3 a 4. série kvalitu seriálu hodně snížily, místo vymakaných plánů se začalo strašně hrát na náhodu, nové exotické vězení nudí, staré postavy postupně ztratily svůj význam, nové mě nijak nezaujaly (s čestnou výjimkou Gretchen, nejenže to byla proklatě sexy kost, ale v porovnání s jinými novými postavami se mi líbil i její herecký projev), zoufalé dějové zvraty (postavy vstávají z mrtvých, postavy konají extrémní proměny v charakterech, neustálé změny stran), reputaci trochu napravily až závěrečné dva díly, ty se mi opravdu líbily a trochu mi spravily celkový pohled na seriál. Za první 2 řady pět hvězd, za ty dvě další vždy po hvězdičce dolů

Kriminálka New York (2004) (seriál)

Další spin-off variující na motivech z Las Vegas. Nic jsem od tohohle seriálu nečekal a o to víc jsem byl překvapen. Las Vegas sice zůstalo nepřekonáno, ale kolegové z Miami s Newyorčany prohráli. Tým je složen z celkem dobrých charakterů, hlavní tahoun Gary Sinise je jako tvrdý polda zatraceně přesvědčivý. Případy tu jsou co se týče kriminálek, asi nejdrsnější, holt New York je betonová džungle plná nebezpečí. První dvě řady za **** uvidím, jak se můj názor vyvine po dalších sériích. Časem mě ale i tahle odrůda původního CSI přestala bavit, byť nad Miami to opravdu drtivě vede, ale místní charaktery mě tak nedovedly připoutat jako parta z Las Vegas a případy mi taky připadají slabší.

Kriminálka Las Vegas (2000) (seriál)

Scénáristé seriálu měli skvělý nápad, řekli si : "Dnes každá detektivka je na jedno brdo, musíme nato jít jinak." A tak napsali seriál o řešení případů z pozice forenzních kriminalistů, kteří jsou podstatnou složkou procesu vyšetřování. Nejsou tu žádné zběsilé přestřelky, osobní problémy hrdinů jsou jen útržkovité (tedy alespoň zpočátku) a většina dílů se odehrává v laboratořích, kde jsou analyzovány stopy a kriminalisti dávají dohromady střípky událostí,aby na konci sympatický policista Brass (skvělý Paul Guilfoyle) nebo krásná policistka Curtisová (výborná Louise Lombard) pachatele buď zatkli, nebo ho se skřípěním zubů propustili. Tým kriminalistů je perfektně sehraný, herecká sestava byla vybrána opravdu kvalitní (snad až na pro mě nesympatickou Jorju Fox). 1 řada (90%): Perfektní úvod do seriálu. Hned na začátku dost drsný případ mladé kriminalistky, která zemřela hned v první den služby. Upřímně, kdyby tahle herečka byla v seriálu místo Sáry, byl bych radši. Sára má své světlé chvilky, ale většinou je buď nesnesitelně přecitlivělá, nebo silně arogantní. (její chování k Warrickovi, obviněnému z gamblerství jako příklad za všechno) Také se tu objevil charizmatický zabiják Paul Millander, který dokázal tahat za fusekli i Grissoma, a to už je co říct. Za nejlepší díly považuji: 106 Kdo jsi?, 109 Nelítostně, 113 Výbuch, 117 Matčiny oči, 118 Vítěz bere vše, 120 Slyšet ticho, 123 Škrtič. 2 řada (95%): Tady plně souhlasím s komentářem Mattyho, který napsal: "Kriminálka zraje jako víno. Některé epizody mají působivou thrillerovou atmosféru." Celá druhá řada je výrazně temnější a efektnější a pro mě o stupínek lepší než ta první. Paul Millander se vrací a odchází s grácií sobě vlastní a objevují se i jiní staří záporáci. Za nejlepší díly považuji: 202 Teorie chaosu, 205 Samá voda přihořívá, 207 V kleci, 209 Společná práce, 211 Co přináší trpělivost, 212 Chlap jako já, 214 Prst, 218 Zkouška tvrdosti, 221 Nehoda není náhoda. 3 řada (95 %): Opět kus dobře odvedené práce. Drobnou výtku mám jen k tomu, že některé zápletky skutečně vypadají jako slušné sci-fi. Za nejlepší díly považuji: 302 Nárok obviněných, 303 Na prodej, 307 Tvrdá pěst, 309 Touha po krvi, 313 Zbloudilá střela, 317 Čelní náraz, 319 Cizinky ve vlaku, 321 Království za koně. 4 řada (95%): Seriál si pořád drží kvalitu na stálé úrovni. Za nejlepší díly považuji: 403 Sami doma, 404 Horko na padnutí, 407 Neviditelný důkaz, 411 Jedenáct rozhněvaných porotců, 414 Papírovou či igelitovou, 417 Dvojité x, 419 Ošklivá slova, 420 Běh pro smrt, 421 Povolené šrouby. 5 řada (95%): Jen málokterý seriál si takhle dlouho drží úroveň. Pátá řada přihazuje jednu z mých nejoblíbenějších postav, krásnou policistku Sofii Curtisovou. Slizák Ecklei vnáší svým intrikařením nové zajímavé události. A nesmím se zapomenout zmínit o nářezovém finále mistra Tarantina, kde se Nick pořádně zapotil. Za nejlepší díly považuji: 501 Viva Las Vegas, 504 Stará vražda, 506 Noční můra Gila Grissoma, 509 Mea Culpa, 510 Nejde o lidi, 514 Nesnesitelná, 517 Nutkání, 519 4x4, 523 Chladivá vášeň, 524+525 Oběma nohama v hrobě. 6 řada (95%): Některé věci se vracejí, někteří lidé se mění (Ecklei už není tak nepříjemný slizák). Má oblíbená Sofia tu dostala po čertech víc prostoru a jsem zato rád. Nickův únos z předchozí řady ukazuje další podrobnosti. A v závěrečném dvojdílu šestky scénáristé pro změnu ohrožují život Jima. Paráda. I když ta věc mezi Gilem a Sárou... to mě moc nepotěšilo. Za nejlepší díly považuji: 601 Těla v pohybu, 603 Kousej mě, 604 Létavice, 607+608 Letí tudy střela, 609 Psí život, 612 tatínkova holčička, 615 Piráti Třetí říše, 617 Rád se dívám, 621 Rašomáma, 623 Prásk-prásk. 7 řada (95%): V sedmé sezoně dojde k řadě dalších věcí, hlavně Greg a Catherine si užili svý a bylo mi jich fakt líto. Sofia se zařadila mezi hlavní postavy, což si zasloužila, její postava je skvělá a mezi ní a Nickem je podle mě slušná chemie. Modelový vrah nás provázel celou řadou a zamotal všem kriminalistům hlavy. Za nejlepší díly považuji : 703 Visačky, 704 Buchařina, 707 Post Mortem, 708 Shoda okolností, 710 Lokomotivy, 713 Drom, 716 Čertík z krabičky, 718 Prázdné oči, 719 Ranaři. Celkem vzato (94%): Jeden z mála seriálů, který má po 7 letech stálou kvalitativní úroveň. Snad to ty nové řady nezkazí. Edit: Tak nové řady seriál nezkazily a udržely si svou kvalitu, i když jsem lítostivě sledoval, jak plno starých známých postav postupně odchází. Nové postavy, byť ne tak dobré, jako ty staré zapadly bez větších problémů (jen postava Teda Dansona mi v jeho první řadě přišla místama opravdu podivná, ale poté se uklidnil a začal mi sedět) a kriminální zápletky, byť už ne tak inovativní jako na začátku dokážou stále zaujmout. Nicméně jistá vyčerpanost je tam už trochu cítit, a i když mám seriál stále rád, tak na 5 hvězd to už přece jen není.

Kriminálka Miami (2002) (seriál)

První spin-off, který těží z divácky velmi úspěšné Kriminálky Las Vegas. Jeho kvalita ovšem ve srovnání s původním seriálem značně pokulhává. Zatímco v Las Vegas jsem si oblíbil prakticky celý tým, tak tady je to se sympatiemi horší, především hlavní představitel David Caruso je příšerně nesympatická postava, prototyp amerického hrdiny, který každý případ vyřeší a zlo potrestá. Z hlavních postav mi nejvíc sedla Calleigh a Tim. Co se týče řešených případů, tak oproti Las Vegas je jich méně zajímavých ( ale několik opravdu dobrých se najde). Přesto první dvě řady mě seriál celkem dobře bavil, ale od třetí série mi začíná připadat, že scénáristům dochází nápady a seriál začíná celkem strmě klesat na kvalitě. Poslední díl třetí řady pak na mě působil jako výtažek z těch nejbéčkovějších filmů a neměl prakticky nic společného s původním konceptem CSI. Čtvrtou řadu jsem už po zklamání z třetí radši ani nezačínal. Hlavně za začátky seriálu dávám solidní *** Edit: Měl jsem možnost vidět další nahodilé epizody v průběhu let a zdá se, že sestupná tendence celého seriálu je stále horší a horší. Co mi tady navíc opravdu hodně vadí je fakt, že zatímco v Las Vegas bylo mnohokrát ukázáno, že ne vždy je možné vraha usvědčit, tak tady se tenhle jev objevuje opravdu velmi zřídka. Takže už je to jen za 2, za ty první dvě dobré řady...

Ordinace v růžové zahradě (2005) (seriál) odpad!

Když jsi vzpomenu na kdysi kvalitní českou tvorbu, tak se jen s povzdechem musím ptát, kam ta naše kvalitní tvorba zmizela. Místo toho dnes frčí tyhle rychlokvašky, kde se dokola opakují ty samé stupidní dialogy, postavy působí dojmem prken, zápletky dílů jsou si podobné jako vejce vejci, navíc počet dílů seriálů neustále přibývá a s každým dílem seriál klesá níž a níž do hlubin odpadu. Edit: Co mi hlava opravdu nebere, je jak je možné, že i po tolika letech tuhle hovadinu furt sleduje tolik lidí. Kdysi jsem nadával na jihoamerický telenovely, ale ty měly alespoň svůj konec, tohle snad poběží až do soudného dne. Navíc to teď dávají dokonce několikrát za den, takže když se vracívám z koleje, můžu se vždycky spolehnout, že to uslyším z televize alespoň dvakrát za den.

Krok za krokem (1991) (seriál)

Krok za krokem je seriál, který jsem v mládí rád sledoval. Dvě úplně odlišné rodiny - sportovně založení, veselí Lambertovi versus upjatí a vážní Fosterovi. A jen co se tyhle dvě rodiny ocitnou pod jednou střechou, je zaděláno na řadu veselých příhod, během kterých se z nich snad stane skutečná rodina. Musím ale souhlasit s těmi, kdo vytýkají seriálu "výchovné" konce, kde je plno omlouvání, odpouštění a ponaučení. První 4 řady byly asi nejlepší, 5 řada je přechodník k 6 a 7 řadě, hodně věcí se tu změní (odchod Codyho, příchod Riche a Lilly) a je pořád dost kvalitní, snad až na poslední tři díly, kde se vyskytuje jakási karikatura na Codyho (do děje nesmyslně napasovaná postava dělníka Bleska, který má poměr hlášek 1 vtipná:100 trapných). V 6 řadě je postava Codyho nahrazena potrhlým Francouzem Jean-Lucem, a i když se Codymu nevyrovná, tak je celkem v pohodě. Co ale tuhle řadu hodně shazuje, je neskutečně protivná Lilly. Já mít takovýho fracka doma, tak ho asi zakopu na zahradě. 7 řada si pak drží přibližně stejnou kvalitu. Tenhle seriál má své mouchy, ale čert je vem, já se u toho dobře bavím i dnes. Silné ***