Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

V porovnání s poněkud rozpačitou dvojkou působí kapitola tři podstatně uvědoměleji a "mraky se stahují" nad pseudorowlingovic pseudoříší. Alfonso Cuarón přinesl věnem jiný vizuální styl a doufám, že to nebylo jen v očekávání toho, že Emma Watson bude vypadat daleko lépe, když se nebude schovávat pod hábitem. Dále je třetí Potter obohacen o takové ty drobné špetky humoru, které Chris Columbus tak nějak nedodal...viz zmenšené hlavy, čaroděj čtoucí Stephena Hawkinga atpd. Jinými slovy na mě Vězeň Z Azkabanu působí poněkud vyspělejším dojmem než dva starší bratříčci, i když je to přece jen pořád film primárně pro děti, pročež se určitě režisér držel ještě zpátky, například co se scén s mozkomory týká. I u tohoto dílu musím zopakovat potlesk pro casting, Emma Thompson je přesně tak příšerná jako moje představy o Sybille Trelawneyové:) A Garyho Oldmana si prostě nejde neužít, ten chlap je neskutečnej. A konečně jsem viděl obvykle starého dobráka Timothyho Spalla jako skutečně povedenou krysu. No, jen tak dál. Sice to můj názor na "fenomén Potter" nezmění, a stále platí, že za něj nemíním nikdy dát ani korunu, ale tento film si zaslouží svých 80%.

Škola superhrdinů (2005)

Dobrá, po tomhle filmu nebudu opakovat, že Disney je mrtvý. No, že by nějak hýřil nápady či životní energií, to tedy neé, ale dětem do nějakých deseti let by se to mohlo líbit...já se radši podívám na Úžasňákovy ;)

O zvířatech a lidech (1994) (seriál)

Ano, v jistém ohledu jde o stejný kousek jako byli svého času těžce koprodukční formeláci Ferda s Ferdou, a to je třeba vzít v potaz. Pak je ovšem také třeba vzít v potaz "kvalitu" české seriálové tvorby, dobře odvedenou práci hlavních představitelů, zajímavé scénáře jednotlivých dílů a dokonce i jakýsi ústřední příběh, no a v neposlední řadě i u mě osobně velmi oblíbenou hudbu Petra Hapky. A s těmihle argumenty v zádech prostě nemůžu jít pod 60%.

Team America: Světovej policajt (2004)

Konečně někdo natočil s tímhle dementním typem loutek něco, co si ze sebe dokáže udělat legraci, ne jako například esence tuposti zvaná Thunderbirds (myšlen původní loutkovo-hraný seriál). Bohužel, autoři to zřejmě přehnali s fekáliemi nebo možná s tou protivšempolitickou agitací bez nějakého hlubšího smyslu, který tu byl například v South Parku. Team America je rozhodně film, který byste měli vidět, ale spíš jako takovou zajímavost (a proč si to nepřiznat, i kvůli některým těm fórům) - a rozhodně nemá na to, aby pokořil Peklo Na Zemi, proto jen 60%.

Světla pasáže (2007) (seriál) odpad!

Tak jsme se dočkali a Nova nám postavila naši vlastní Ordinaci. Čekal jsem daleko větší porci humorných právnických nesmyslů pramenících z elementární neznalosti problematiky (viz rozsah oblíbeného pana 513/1991), přesně dle minulých zkušeností se seriálovou tvorbou a okolo toho navršené ty "chytlavé a děj obohacující" minipříběhy, které prokouknete tak snadno jako ze sebe David Rath udělá pitomce. Pokud byl první díl po právní stránce nablblý jako Eliášův občanský kodex a filmově na houby, pak druhý díl byl bez práva a dějově naprosto o ničem. Po menší pauze, během které (pokud nemáte IQ přejetého ježka) pokud ne díky průhlednosti zápletky, tak alespoň díky tomu idiotovi co dává dohromady ukázky, nemáte šanci ztratit nit, se široká veřejnost dočkala jen totální dehonestace České advokátní komory a advokátních zkoušek, o dalších rádobyprávních perlách raději nemluvě. Některé díly zachraňuje jen a pouze slečna koncipientka, jejíž jméno si nikdo z našeho právnického privátu nezapamatoval, ale to vůbec nevadí, neb jí stejně nikdo neřekne jinak než "OSVOBOĎ TA DVOJČATA" (copyright kolega Jeřábek;)). Jen se zdá, že tento seriál plný schematicky načrtnutých postav charakterizovaných povětšinou i jejich příjmeními (zřejmě aby se i průměrný absolvent Plzně chytal bez problémů), nalezne novou hodnotu veličiny "marnost". Je mi líto Moniky Hilmerové, jejíž výkon v dnes již poněkud zapadlém Der Lebensborn byl výtečný. Bohužel takovou porci červenoknihovnového naivismu si nemůže na takovém prostoru dovolit nikdo - přehrávat a dělat ze své postavy vola lze například v roličce Josefa Herverta v díle pátém. Jeho slizký, šovinistický, dosebezahleděný uchazeč o místo byl zcela lahůdkový. Zdravíme Klicperovo Divadlo;) No a jinak...buď je paní scénáristka skutečně tak rozežraná nablblými historkami pro ještě nalblejší paničky nebo si trio poradkyň léčí své komplexy z mužů:) Ve zřejmě předposlední části se ve scénách, v nichž se povedlo nahnat do záběru jen skutečné herce (Hilmerová, Dvořák, Hlaváčová a pár dalších), blýskalo na lepší časy, bohužel díl zřejmě poslední to opět zazdil. Jestlipak se v září 2007 povede tento klenot televizní zábavy vzkřísit? Nějak si nejsem jist, pro co hlasovat. Přece jen si člověk už tak nějak zvykl, že si může pravidelně zvedat sebevědomí:) Ale ať se perverzně bavíme jak chceme, pokud podobná záležitost může zabírat hlavní vysílací čas, nelze než poznamenat - o tempora, o mores... Závěrečné hodnocení - "povinná četba" pro praktiky, teoretiky i studenty práva, kteří se touží opravdu od srdce zasmát a vytočit zároveň:) Ergo krásných 0% s tím, že náš drahý chorvatský přítel Boban Juštič by si bez tohoto sui generis zábavného spektáklu nikdy nenašel cestu do našich srdcí, což by byla velká škoda.

Kapsy plné dynamitu (1971)

Sergio Leone se rozhodl dát lidu pocítit, co že si to myslí o úžasných revolučních hnutích a ideálech, a přitom neslevil ze svého obvyklého vysoce kvalitního stylu. Jako obvykle výtečně vykreslené postavy a vybraní představitelé hlavních rolí, Ennio Morricone zakleknutý ve startovním bloku, ode mě 80% a máte kliku, že to stálo za to, protože těch dvě a půl hodiny jsem měl věnovat zkoušce z mezinárodního obchodu druhý den ráno:)

Choking Hazard (2004)

Nadšenecký projekt Byl Jsem Mladistvým Intelektuálem považuji za jednu pokud ne z nejlepších, tak rozhodně nejoriginálnějších českých komedií. A s nadšením konstatuji, že Choking Hazard by se svému nejstaršímu bratříčkovi v pohodě vyrovnal...kdyby celovečerní film neměl mít taky cosi jako děj:) Ale upřímně - za proslovy jehovistického pornoherce nebo slepého filozofa Dr. Reiniše nebo pro změnu nihilistického Vernera jsem ochotný na tuhle "drobnost" zapomenout a vézt se na vlně hlášek a absurdního českého pojetí zombie horroru od začátku až do konce. A mimochodem, při sledování jsem byl naprosto střízliv;) 80% a nikdy jinak. PS: Ono to tedy trochu vtipné je, protože humor na účet handicapovaných je vtipný takřka vždycky... PS2: POMO jako skriptka ve filmu o filmu je cool:)

Tajemství Ocelového města (1978)

Nedávno mi při prohlídce bohaté knihovny prarodičů padl zrak na Ocelové Město od Julese Vernea. Nešlo odolat, navíc ta předmluva jakéhosi dobového stranicky uvědomělého pisálka z roku 1954 byla naprosto úžasným způsobem k popukání. Po přečtení nijak obsáhlého dílka musím konstatovat, že ač klasické, neobstálo by filmové zpracování tohoto románu tak skvělým způsobem jako se díky panu Rážovi stalo, pokud by se jako režisér držel předlohy věrněji - jen díky režii a atmosféře se Tajemství Ocelového Města mohlo stát (jak se po těch pětadvaceti letech od vzniku zdá) nadčasovým dílkem, a to i navzdory svému až příliš haluzovitému scénáři. I dnešním dětem má co nabídnout, i když se asi z filmu nebudou klepat tak jako minulé generace. Zasloužených 80%.

Jak básníci neztrácejí naději (2004)

Člověk by řekl, že horší než Konec Básníků V Čechách to nebude. Ono to totiž není moc možné, vzhledem ke "kvalitám" onoho "posledního" dílu. Pravda je bohužel taková, že onu nízko nastavenou laťku naděje plný Pavel Kříž překonal jen tak tak, a to ještě jen proto, že na jméno Michaela Badinková slyším a mám na něj velmi pozitivní reakce:) A taky díky tomu, že vztah se Superpopelkou dopadl tak jak to vypadalo hned zkraje, takže aspoň to zrnko reality se do scénáře podařilo dostat. Vlastně dvě zrnka, to druhé je naprosto geniální hláška "Nechci vám radit, ale čím víc se budete hádat, tím to budete mít dražší," z úst koho jiného než právníka:) Když se nad tím zamyslím, obchodní praktiky a "výběrová řízení" paní náměstkyně Vendulky Utěšitelky by mohly být tím třetím zrnkem. Ale při dosažení tohoto bájeslovného počtu sudičky přehodnotily svou obchodní politku a byl konec jejich rozdávačnosti. Zbytek filmu působí hloupě až nevkusně, například viz rádobykomická figurka vietnamského obchodníka a role Jitky Kocurové a Adriany Sklenaříkové. Celkové vyznění filmu je podle mě optimističtější než u Konce Básníků, ale upřímně doufám, že je to opravdu poslední díl série. Velmi těsných 60%

Divoké kočky (2000)

Osobně jsem daleko víc na větvi z Bridget Moynahan než z Piper Perabo (s jednou čestnou výjimkou, a tou je Ztracená), ale to by se dalo přežít. Přece jen nejsem dětinský a přízemní, že. Haha, tak jsme se zasmáli a půjdeme na film, ne? Když už děvčata nejsou fešná, jsou aspoň mladá a tanečně zdatná a Maria Bello je všechny ukočíruje jak potřebuje. Její postava je příjemným kořením té naivní selanky, která se na obrazovce odehrává a její hláška "Jedna židle nezůstala suchá" vyvolala v mé bránici poctivý chvějivý záchvat známý též jako smích. Škoda, že byl za celých 100 minut plus nějakou tu čtvrthodinu děsivých reklam jediný. Divoké Kočky jsou film pro poněkud odrostlé děti a pro takovou smutnou skupinku, která nechodí příliš do společnosti a ke spokojenosti jim stačí málo, a toho mála dosáhnou poměrně snadno, pokud nemají obě ruce v sádře. Je to však film nejméně o třídu lepší než Crossroads o cestě jedné nejmenované blbky za slávou a přes všechny zápory jako je naivita a tak podobně, si Coyote Ugly zaslouží svých 50% a zřízení podniku podobných kvalit v nejšumnějším městě naší země, v Hradci Králové:)