• Krátkometrážní

Kapitán Phillips (2013)

Skvělé drama, kterému navíc přidává na atraktivnosti skutečnost, že je podle skutečnosti. Šlo by o ještě lepší film, kdyby se v něm nevyskytovaly rádoby dojímavé momenty, jako psaní vzkazu manželce nebo ten strašný šok kapitána na konci, kterému se pořád zdráhám uvěřit, protože do té doby se mi unesený Tom zdál dost nad věcí... jako pravý zkušený kapitán tušící co čekat;) Tyhle momenty jsou o to smutnější, protože se prý ve skutečnosti ani nestaly a byly do filmu přidány pro diváka. Já bych byl pro nový sestřih:)

Danny Mac Askill: The Ridge (2014)

Typický mtb-sportovní kraťas, kde se kocháte skvělými záběry a smutníte nad tím, že něco podobného taky neumíte... jaké by to asi bylo nemuset už nikdy po příjezdu domů otevírat branku a jen tak si přeletět přes plot:D Koukněte sami zde: http://www.youtube.com/watch?v=xQ_IQS3VKjA

300: Vzestup říše (2014)

Všichni tady mluví pomalu nebo hluboce (asi proto, že tehdá byl každý Řek filozof a každý Peršan skrytý Řek) a neustále se motivují siláckýma řečma. Pak se na pár sekund poperou a znova si jdou na úrovni pokecat. Pokud by se někdo i tak bál, že mu kus děje uteče, je všechno podstatné ve zpomaleném záběru. Tedy asi polovina filmu. První 300 byla obrazově velmi povedená a pěkně utíkala, protože po jednom zlém Peršanovi bylo třeba zabít většího a zlejšího Peršana. To už se u druhého filmu zopakovat nepodařilo a i když se tu pár zhlédnutelných záběrů najde, celkově se nemůžu zbavit pocitu, že jsem se mnohem víc nudil, než bavil. A ačkoliv spoustu krve u takovýchto filmů očekávám (čti: vyžaduji, protože si v Americe určitě nastudovali, že to tak bylo:), neustálé šplíchance digitálního slizu mě neskutečně iritovaly.

Enderova hra (2013)

Nečtěte knížky, protože jednou je zfilmují a vy budete zklamaní, že je to jinak, než jste si představovali. Po Atlasu mraků se mi to v krátké době stalo znovu u Enderovy hry. Chápu, že není jednoduché srovnat obsah celé knihy do necelých dvou hodin, ale hodně mi vadí, když se mění něco, co není nutně potřeba. Ender, který si v knize získává obdiv ostatních jako vůdce, i přesto že je mladší a menší než ostatní (kromě Fazolka, který bůh ví proč musel letět s Enderem), je o půl metru vyšší než Bonzo Madrid patřící mezi starší studenty bitevní školy. To by byl takový problém ubrat Bonzovi na nose a přidat na výšce, aby se nad Endera nemusel povyšovat jenom díky tomu, že nosí tílko bez rukávů?! Nesouhlasím s tím, že nemá smysl lpět na detailech. Koho by nepotěšilo, že mu film připomenul nějakou drobnost, na kterou už po přečtení předlohy stačil zapomenout, ať zvedne ruku:) A komu pak vadí, když ví, co se stane, a ono je to ve filmu bez zjevného důvodu úplně jinak? Ne, já bych na detailech, které film nezdražují a nezdržují, určitě lpěl. Celkově je pro mě Enderova hra dost rozporuplná. Dojem si trochu napravuje až v druhé části, kdy už z pohledu Termiťanů o něco jde, před tím ale nevím… Ender prošel bitevní školou a několika armádami asi tak během dne a půl. A mě vůbec nepřišlo, že by se měl během té doby stihnout změnit. Možná to s nějakým odstupem uvidím jinak, ale pro teď je pro mě Enderova hra sice moc pěkně vizuálně provedeným, ale hodně průměrným mainstreamovým filmem, kterému jeho předloha dává výrazně na frak.

Elfen Lied (2004) (seriál)

Nyu, Nyu! Nyan, nyan... http://www.youtube.com/watch?v=wZZ7oFKsKzY ...ale vážně Lucy je lepší, než Nyu, i když je "trošičku" násilná. Právě temná a brutální stránka Elfen Lied se opravdu povedla a nebýt toho věčného řešení vztahů, považoval bych seriál i za kultovní:)

Neznámý (2011)

Překombinované;) (ani smysluplné drama ani akční film... ani s podobným duchem jako např. Figh Club Davida Finchera, kde příjemně nevíte, jak to celé vlastně je:) Tady zvraty působí vyloženě jako natahovaní děje.

Zabít tiše (2012)

Jako už se tu objevilo několikrát, film je "obohacený" spoustou nudných keců, ale "ocenit" se na něm dá velmi realistické znázornění násilí (kde jsou ty filmy, kde desetkrát někomu ukopnout čelist, než ho to začne vůbec bolet:) Jinak je tento film především hereckým vyžitím Brada Pitta, což mě zas tolik nebere... takže vhodné na normální pokoukání, od kterého nic speciálního nečekáte nebo chcete-li vědět, jak to s vámi dopadne po pouliční bitce s někým bitek znalým.

Chňapáci (2012)

Průměrná komedie, která si ale zaslouží ocenění za profi provedení. Chňapákům to sluší, i když triky určitě nestály tolik co u podobných hollywoodských filmů. A navíc ten krásně nenápadně vyřešený milostný trojúhelník:)