Prach a broky (2015) (amatérský film)

Věřím, že by se mi to strašně líbilo, i kdybych neznal půlku tvůrců osobně. Přesto byla moje očekávání výrazně překonána a bavil jsem se po celou dobu promítání. Výborná hudba, co nejde z hlavy, epický vizuál, tarantinovské zvraty a hlášky a rozhodně to chce vypíchnout i akční složku filmu, protože takhle dobře a rozmanitě udělané bojové choreografie nemá naprosto žádná česká pohádka a sotvakterý zahraniční historický velkofilm. Ale pro děti to není, no.

Zlaté kapradí (1963)

Pohádka to tedy není. Je to krutý a ponurý příběh poměrně věrně zobrazující chudé a opilecké Horní Uhry a těžký život vojáka ve vojsku císařovny Terezie kdesi na břehu Dunaje na dostřel tureckých kanónů. Místo dobrého konce jen morální poučení o tom, že si člověk má vážit toho, co má, nezpychnout a nebýt debil. Brrr.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Je to kvůli těm helmám! Ani stormtroopři Prvního řádu se za boha nemohou trefit, ale jakmile zelenáč Finn sundá helmu, střílí jako hvězdný pašerák. Samotný film je remake Čtvrté epizody. Nic víc. Pomrkávání na fanoušky původní série je tam tolik, že se v podstatě přelilo v jeden dlouhý pohled. Nám starým nostalgikům se to ještě celkem může líbit - je tam všechno znovu, ale větší, barevnější a efektnější, jen ti záporáci jsou oproti těm starým ubožáci - ale co na to budou říkat budoucí generace, které to pojedou v chronologickém pořadí I až IX? Budou si myslet, že si pustili jeden soubor omylem dvakrát :-(

Korunní princ (2015) (TV film)

Já nevím, ale přijde mi to jako nejlepší "štedrovečerní českotelevizní pohádka" nejmíň od dob první Princezny ze mlejna. Je až překvapivé, že to natočil stejný člověk, jako obludnost Dvanáct měsíčků. Společné to má zřejmě hlavně opisování z jiných filmů - v tomto případě třeba z Příběhu rytíře. Jsem strašně kritický vůči všem pohádkám, které zobrazují středověk, zbraně, zbroje nebo šerm, ale v téhle pohádce to bylo překvapivě snesitelné. A tady je navíc jako bonus i drak.

Fetih 1453 (2012) odpad!

Historické filmy to mají těžké, většinou ale alespoň kvůli něčemu se vyplatí na ně dívat. Tento není ani zábavný, ani historicky věrný (ani v chování postav, ani co se týče výstroje a výzbroje 15. století), ani tam nejsou sympatičtí herci (samozřejmě hlavně proto, že tam hrajou Turci, že) a navíc opisuje odkud může. Prostě takové turecké Království nebeské, ale horší :-( PS: nejvtipnější a zároveň nejbolestivější okamžik je scéna, ve které turecký felčar stříhá chirurgickými nůžkami kroužkovou košili, aby mohl ošetřit zraněného vojáka. Vypovídá o všem.

War of the Worlds: Goliath (2012)

Je to hovadina, ve které se vůbec nic neděje, kromě střetů s Marťany samotnými. Samotná myšlenka, že se lidstvo po událostech z Wellsovy Války světů sjednotí proti druhé invazi je lákavé, stějně jako design všech těch válečných udělátek (které ale připomínají spíš konec 30. let než 1914 a to i když zvážíme přínos mimozemské technologie). Vysloveně iritující je ale celková militantnost toho snímku, zvlášť v kombinaci s tím, že všichni chlapi (včetně Theodora Roosvelta!) jsou strašní Rambové. Bylo by fajn, kdyby to někdo natočil hrané, ve stylu Fury - Železná srdce :-)

Tři životy (2007) (TV film)

Není to možná zrovna zlatý hřeb Štědného večera (ale která dnešní pohádka je a navíc, na vánoce mají lidi být pospolu a ne koukat na televizi), ale jinak nechápu, co proti téhle pohádce kdo má. Není tam jediná postava, která by se chovala nelogicky nebo neuvěřitelně, všechno působí přesvědčivě, opravdově a vizuální stránka mě potěšila ze všeho nejvíc - přecijen, dojen 18. století se vytváří snáz, než nějaký kloudně uvěřitelný středověk.

Vesmírný lovec: Dobrodružství v Zakázané zóně (1983)

Scénář je sice o ničem, ale taky o všem! Je tu úplně všechno, co musí mít béčkový osmdesátkový akční žánrový film (tady v perfektním mixu space opery a postapo): mutanti, krásky v nesnázích, zlý kyborg, amazonky, gladiátorské zápasy, divná vozítka, starý mudrc, co umře hned na začátku, vesmírný kovboj, jeho kámoš/konkurent,...prostě všechno. Chybí snad jen dinosauři (ale ty nahrazují možná ty rogalo-pterodaktylové na tryskový pohon) Přijde mi, že většina scén je ve filmu jen proto, aby se tvůrci mohli blýsknout nějakou novou kulisou, lokací nebo udělátkem. U mě dobrý.

Labyrint: Útěk (2014)

Do kina bych na to nešel, jako kulisa pro nedělní odpolední žehlení asi dobrý, ale Kostka je Kostka.

Jen my víme kde (2015)

Reklama na Prahu pro čínské turistické kanceláře. Pro české publikum je to spíš komedie plná absurdit (nejvíc mě pobavil vlakový lístek do Číny s relací Praha Strašnice - Český Šternberk), ale čínský divák asi brečí celou dobu nad několika souběžnými romantickými liniemi (z nichž by se jedna - retrospektiva z čtyřicátých let - klidně mohla úplně vystřihnout). Taky je to zajímavá sonda do života cizinců žijících v Čechách.