Vesmírný pirát Kapitán Harlock (2013)

Natascha tady v komentářích píše: "Moc pěkně se na to dívá, ale.... vždyť to vůbec nedávalo smysl!" A má naprostou pravdu. Jenže po designové srtránce je to tak suprové, dokonalý mix hardcore sci-fi světa a prvků ve stylu romantických pirátských dobrodružství (divím se jen, že kapitán Harlock nehraje na varhany nebo spinet).

Ledová archa (2013)

Je to...divné. Ze začátku se to tváří jako schématické béčko, kde vás překvapí, kolik v tom hraje slavných lidí, pak se začnou objevovat prvky, které ukazují, že to asi tvůrci nemyslí až tak smrtelně vážně a že to asi bude mít i nějaký ten filozofický přesah...pak se z toho stane taková videohra a ta naděje se začne rozplývat a pak přijde závěr, který dá za pravdu těm, co čekali nějaké to eticko-morální drama. A všechny podivnosti se vysvětlí. A všechno to skoro bude dávat smysl. Až teda na tu základní myšlenku, že je to o vlaku, který během každého roku projede skrz na skrz zamrzlou zeměkoulí a jediné, co ho trápí, jsou sem a tam nějaké rampouchy na koleji.

300: Vzestup říše (2014)

Hezké bojové choreografie....a pak už nic, co by nebylo variací na první Třístovku, akorát že v modré barvě. S výjimkou scén s Evou Zelenou, která tam ale hraje tak protěžovanou úlohu, že je ke konci až otravná. A český dabing dokonává dílo zkázy. Střez se, ó střez sevidět to v češtině!!!

Kumo no jó ni, kaze no jó ni (1990)

Ze začátku to vypadá jako podařená taškařice na téma "My Fair Lady", s některými momenty opravdu jakoby z filmů studia Ghibli (které ale ve skutečnosti s tímto filmem nemá nic co do činění). Pohádková rozvernost se ale ztratí ve chvíli, kdy se ukáže, že vyvrcholení filmu je inspirováno skutečnými událostmi provázejícími dobytí Pekingu povstalci v roce 1644, konec dynastie Ming a nastolení jepičí vlády dynastie Šun. Pak tu padají hlavy, cinkají poháry s jedem a přes hradby se derou tisíce nadržených vojáků těšících se na plenění císařského harému.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Kapitán Nuda: Klišovitý voják. Nevím, proč si tvůrci myslí, že superhrdinský film musí mít nutně debilní příběh bez špetky překvapení. Možná by se to pro to ohromné množství "návratů" mohlo jmenovat spíš Jarmark nesmrtelných.

Zimní příběh (2014)

Přijde mi zvláštní, když tu tolik lidí píše, že "jim příběh nedával smysl". Mě ano. Jak je to možné? Třeba se nesnažili. Šlo to natočit srozumitelněji, přehledněji, ale...Já si myslím, že poselství bylo předáno. Těším se, že si přečtu knihu.

LEGO® příběh (2014)

Jako film mi to přišlo dost nudné, hlavní příběh je dost ohraný (zase nějaký nevyvolený vyvolený zachraňuje svět) a moc to nezachrání ani "pointa" a vysvětlení v podobě hrané části. Ale na druhou stranu, jsou to rozhýbané stránky z LEGO katalogů, které jsem celé dětství hltal a obdivoval jejich promyšlenost a propracovanost. To legoměsto opravdu žije tak, jak by legoměsto mělo žít. Everything is awesome.

The Return of the King (1980) (TV film)

Je to trochu podivný počin, ale jako jen o trošku vážnější pokračování rozverného písničkového Hobita z roku 1977 od stejných tvůrců to celkem funguje. Protože děj Společenstva Prstenu a Dvou věží už pokryl v roce 1978 Ralph Bakshi svým kontroverzním Pánem prstenů, začíná tenhle snímek rovnou jako třetí a samostatný díl. Ale jsou tu zase písničky, zajímavé retro designy středozemských míst a postav, rohatí skřeti a žabí Glum. U mě dobrý. Kéž by takhle byly zpracované i první dva díly trilogie. Byl by to takový Pán prstenů pro děti a mládež.

Stíhači Red Tails (2012)

Měli to natočit spíš jako komedii ve stylu Kokosů na sněhu. Na válečný film je to moc neuvěřitelný - piloti takřka neumírají (takže tam chybí ta smutná atmosféra, která dýchá třeba z vyprazdňujících se lehátek v Tmavomodrém světě) a naopak Němcům vybuchuje všechno, čeho se jen letmo dotknou černošské kulky (jako ta válečná loď? seriously?) Nejzajímavější moment je asi střet s prvními proudovými stíhačkami Třetí říše. Dovedu si představit, že pro vrtuláky to muselo být nepříjemné překvapení.

Flash Gordon (1980)

Když se na to člověk kouká jako na parodii, tak je to vlastně dost super. Jako specialitu navíc oceňuji kostýmy a design vesmírných lodí, který nereflektuje scifi doby svého vzniku, ale skutečně je spíš poctou komixům 30. let