Vesmírní trakeři (1996)

Překvapuje mě rok vzniku filmu, hádal bych tomu spíš nejmíň o deset let víc. A klidně by tam mohlo být míň vražedných robotů a víc humoru, protože tohle není vážně míněný film. Některými kouski mi to připomělo Pátý element, jindy to zabrousí skoro až k Vetřelci, ale pořád je to bláznivé béčko, které dobře pobaví fanoušky sci-fi (ale asi jen ty).

Princezna a pilot (2011)

Příběh je klasický a jednoduchý, ale tenhle film žádný jiný nepotřebuje. Funguje i tak krásně, jako prosluněná romance ve vzduchu a na moři. Něčím mi to připomnělo jadranskou pohodovou atmosféru z PORCO ROSSO.

Last Exile: Ginjoku no Fam (2011) (seriál)

Pouhý stín původní série. Nějaké nápady se tu najdou, ale nejsou originálnější, než ty dřívější. Přehršel patosu, kerý ale na diváka nijak emočně nepůsobí, přehršel přeroztomilých holčiček na prahu puberty, které se ale nikam nevyvinou (ani duševně, když už ne alespoň tělesně :-)), přehršel bitev, kde se to jen hemží výstřely, ale málokdy se kdo trefí a když už, tak zase nikdo neřeší ty stovky vojáků, kteří musí zahynout na palubě každé té sestřelené obrvzducholodě. Když se na začátku obejví pár známých z první série, je to milé. Když je autoři začnou na konci vytahovat jak z kouzelného klobouku, je to trapné. Nelze doporučit nikomu jinému, než těm nejoddanějším fanouškům první série, kteří si jen chtějí rozšířit obzory o světě Last Exilu.

Dva na koni, jeden na oslu (1986)

Samozřejmě je to poplatné době svého vzniku, takže ty hudební vložky jsou tak trochu jako šou Michala Davida (i když některé melodie jsou velmi chytlavé). Je nutno si uvědomit, že je to zfilmovaná divadelní hra. A je zfilmovaná dobře, ve výborných přírodních kulisách a má to atmosféru. Příběh, ve kterém neustále někdo někoho zrazuje, a rozuzlení ve stylu Božích mlýnů, které melou pomalu, ale jistě, nemá chybu. Všechny pojmenované postavy mají něco do sebe a Přeučilův zjizvený Rychtář je noční můra mých dětských snů :-)

Tři mušketýři (2011)

Zřejmě je moje hodnocení zcela nekritické a subjektivní, ale jsem nadšen! Nepřišlo mi to o nic horší než jakákoli verze mušketýrů, kterou jsem viděl předtím a asi milionkrát lepší než Muž se železnou maskou (který přecijen taky patří do Dumasovské rodiny). Perfektní obsazení, svižné a věrohodné šermířské souboje, padouch, co střílí místo, aby šermoval a oživlé DaVinciho vynálezy. U mě dobrý.

Čertova nevěsta (2011)

Pro mě nejlepší Troškova pohádka od Princezny Jasněnky. Což ale není zas až taková pochvala. Vánoce bych si tím nekazil, ale třeba k žehlení...proč ne. Největším pozitivem jsou asi hezky sladěné a načančané kostýmy (princezně to nejvíc sekne v napudrované paruce), nicméně parazitování na S čerty nejsou žerty je tím zřejmé.

Světová invaze (2011)

Nebylo by ode mě fér, dát tomu nižší hodnocení, přestože to na mě nenechalo žádné stopy a znovu na to nikdy koukat nebudu. Bylo-li záměrem tvůrců udělat "reportáž" ze zásahu americké armády proti nepříteli v ulicích města (je celkem jedno, že to jsou mimozemšťani, protože mají takřka stejné vybavení i slabiny jako lidé, jen srdce mají napravo a jejich kanón má vlastní nožičky), pak se to povedlo na jedničku. Navíc je neustále obraz podkreslen nevtíravou, ale působivou hudbou skladatele, který patří mezi mé oblíbené. Jenom má touha vidět konečně nějaké nápadité alienské sci-fi zůstává nenaplněna (District 9 moc nezabodoval). Mimochodem, já být mimozemským agresorem, který dokáže cestovat mezi hvězdami, spálím všechny ty směšné lidské červy rovnou z orbity a nehraju si s nimi na vojáčky. Ale o tom by asi nešlo natočit zrovna dlouhý film :-)

Sador, vládce vesmíru (1980)

Jasně, že je to úplně příšerně natočené, ale být to alespoň o 15 let mladší, tak je to celkem bezva :-) Vedle motivů parodicky vykrádajících Star Wars a Sedm statečných je tu překvapivé množství originálních nápadů (tu celkem dobrých, tu dementních) , které z toho dělají důstojného zástupce žánru space opera.

Přenašeči (2009)

Čtvrtou hvězdičku přidávám jako ocenění toho, že tam NEPOBÍHAJÍ nakažení jako vzteklí zombíci (28 dní poté, Já legenda a mnoho dalších podobných filmů). On je to totiž mnohem víc než cokoli jiného dokument o tom, jak by to asi vypadalo, kdyby prasečí nebo ptačí chřipka nebyla taková neškodná rýmička, jak se naštěstí ukázalo, že je. Nevím ale, jestli jenom shlédnutí tohohle filmu stačí na to, aby si člověk předem rozmyslel, co všechno je ochotný udělat pro své přežití.