Nepřítel (2013)

Niečo špeciálne pre "fajnšmeckerov"(filmových labužníkov). Tých "lahôdok" je tam tak zdravo kvantitou, ako aj kvalitou. "Nič pre komerčne navyknutého diváka" je na tom filme asi najsympatickejšie.

Memento (2000)

Marihuanu nefajčím, ale rozhodne viem o nej to(čo by už aj blbý vedel), že nijak nepoškodzuje krátkodobú pamäť. Okrajovo je to premňa kvazi osobytný prínos tohto filmu... Ch.Nolan sa uz ako filmár narodil, a že to remeslo má fyziologicky v krvi odjakživa, dokazuje ešte aj svojim mladším bratom. Okrem toho má ďalšie "miliónové" schopnosti a vycybrený zmysel pre "miliónový nápad". Memento hlavne vyniká v tom, že je určite jeden z najoriginálnejších filmov za posledných -možno aj sto rokov. Niesom nejaký extra fanda nol. filmov, no rešpekt si zaslúži každý kto sa po tak geniálne jednoduchom nápade o "výpadku krátkodobej pamäti" dokáže hneď pustiť do tak krkolomného scénara - bez ohľadu na výsledok- lebo ako toto asi len môže dopadnúť :) V takejto dejovej zápletke isto nemá zmysel hľadať chyby alebo "nelogičnosti" - tie sú tam relatívne hocikde (alebo tiež nikde). Celkovo je to tiež relatívne asi tak za ***.

Panelák (2008) (seriál) odpad!

Ako prvé ma napadlo, že čas nie je až tak lacný, a teda že tento Panelák nie je hoden ani len komentára. Opak je ale pravdou, no nebude to ľahké, keďže by som sa chcel vyhnúť vulgarizmom. Vytrpel som si zopár dielov, po ktorých sa vždy dostavilo silné nutkanie vymazať TV JOJ z môjho TV príjmača. Napokon k tomu aj došlo. Tento (hanbím sa povedať že slovenský) seriál existuje z jediného dôvodu, tým je byznis pre niekoho. No a všetko ostatné (písanie, natáčanie, diváci) je druhoradé, nepodstatné a rutina. Ale až tak sa nečudujme - veď Panelák je ako vizitka tejto doby Slovenska, ako symbol dnešnej slovenskej politiky namierenej proti vlastným, kde je všetko na hovno a divák/občan je až posledný chudák, čakajúci na samom konci rebríčka hodnôt, zoradených podľa dôležitosti. Ešte čosi k obsahu: tí naši herci sa chodia do Paneláku najesť a napiť, no hlavným mínusom (okrem toho že s plnou pusou sa nerozpráva) je fakt, že v každom inom reálnom paneláku na Slovensku sa toho deje viac, navyše zaujímavejšie a zábavnejšie ako v tomto. No, aspoň že pár nezamestnaných našlo prácu. odpad!

Hříčky přírody (2015)

Tento bez pochýb schopný maskér, z tejto (že vraj) komédie, by si mal hľadať inú partiu. Neviem ako sa tento scenár mohol objaviť medzi údajne najlepšími nepoužitými scénarmi (viď "ZAUJíMAVOSTi"). Fakt a v čom najlepšími a pre koho ?? Tu sa proste musela stať nejaká technická chyba niekde počas podávania tejto informácie, lebo o takýto scenár s takýmito dialógmi by isto ani pes nezakopol. Vety sa pretekajú ktorá je hlúpšia. No, všetky sú hlúpe a celkovo je z toho film o ničom. Pár akčných scén kde sa nerozpráva, by sa akurát vošli do hudobného videoklipu, no hneď po krátkej akcii niekto otvorí "hubu" a hneď je v tomto Pitchen Sink filme po zábave 15%

Stůj při mně (1986)

Štyria 12r. školáci idú koncom prázdnin na výlet + nájsť v horách mŕtve telo ich kamoša. Len tak bez batohu, bez akéhokoľvek zavazadla. Keď sú takmer na mieste, zisťujú že nikto z nich nevzal so sebov žiadne jedlo a začnú sa navzájom osočovať. Ja sa pýtam -kde asi to jedlo celú dobu bolo? Až teraz si všimli že okrem jedného spacáku nikto so sebov nemá ani len igelitku? Následne si sadnú niekde na lúke kde široko ďaleko ani noha, a práve tam sa jeden druhého pýta, koľko má peňazí. Po chvíli sa ukáže, že si žiadne z domu nevzali, teda dokopy majú nakoniec smädní a hladní niečo cez dva doláre. Ale načo im budú niekde v lesoch? OK iste začali hľadať v lese supermarket ...Tiež som sa možno kedysi dal na cesty len tak spontánne/omylom, ale tu sa pýtam - žeby tých chlapcov ich mamy nechali takto odísť na oficiálny výlet? Bez kúska chleba? Iba jeden z nich odišiel z domu "načierno". Vidím že tento príbeh zrejme napísal niekto, kto v živote ešte nikde nebol, alebo nejaké decko ustavične zamknuté v domácom vezení.. No jo.. Potom staršia partia zlých chlapcov hrajú v dedine bejzbol - za chodu vystrčení cez dvere auta triafajú bejsbalkou poštové schránky postavené zaradom pri každom dome. Asi je to ich pravidelní šport, a nikomu to nevadí, pretože začína ešte jedno kolo, kde mladý Sutherland "dá dole" všetky schránky. (Moja poznámka: potom obyvatelia rýchlo postavia schránky na ďalšie kolo.) Po niekoľkých ďalších scénach chcem stlačiť "STOP" ale nie je mi to dovolené. Dva body čo dávam, sú čisto len za technicko-vizuálnu stránku filmu. Záver: Tak hlúpe, že nechápem prečo s takým citom a tak prenádherne natočené.

Bitva o Moskvu (2016)

Asi som bol až príliš natešený že si pozriem veľký vojnový superfilm, a tak teda ma trochu mrzí že ma film bavil len do toho momentu keď sa začalo bojovať. Celkom úprimne, do samého konca som to dopozeral už asi len kvôli akémusi rešpektu. Celkovo som mal pocit že sa pozerám na akési dobové vojenské cvičenie s ukážkou vojenskej techniky 'zo všetkého po 1kus' (no dobre niekedy aj 2).Rád by som tomu nejakú tú hviezdu pridal, ale naozaj neviem prísť na to za čo..

Koe no katači (2016)

Opäť sa raz musím pred tými Japoncami skloniť. Prívlastok "geniálny" (film) tu napĺňa svoj zmysel. Aj ked som počas filmu musel často na niečo hundrať - ako napríklad že čo vôbec robí sluchovo postihnutá osoba v tej škole - tak až po krásne desivom finále, trvajúcom asi 2 ťažko predýchané minúty počas ktorých hlavná postava prežíva (spolu s divákom) šokujúce uvedomenie spolu s vygradovanou melódiou, sa tieto drobné nelogickosti ukážu ako bezvýznamné. Samotná pointa v závere je tak smutná že pre istotu je pred deťmi a slabšími povahami dokonale ukrytá v oných najdôležitejších 2 minútach tak, že tento šokujúci koniec pochopí len skúsený dospelý divák. Takže kvôli zachovaniu psychickej pohody detí a mladších divákov je ten v skutočnosti tragický koniec akoby alternatívny. No zdá sa že nie každý (možno len menšina) ten záver pochopil tak ako ja. Ďalej by som už spojleroval...

Pravá tvár (2017) (seriál)

Viem že by som teraz nemal každý jeden nový slovenský seriál porovnávať s Panelákom - samozrejme by som tým musel zakaždým laťku nastaviť na úplný spodok a každé takéto hodnotenie by bolo neprimerane a nezaslúžene nadhodnotené. Preto sa radšej budem držať mojej laťky, a tiež dodávam že za Pravú tvár sa istotne nemusíme hanbiť tak ako za hore spomenutý skutočný trapas. Zatial 49%.

Psí únosce (2013)

Ten príbeh nie je zlý, herci skutočne nemajú chybu, zopár krát sa človek aj zasmeje, a aj keď humorom tento film zrovna nesrší, je vcelku pozitívne a veselo naladený. Problémom môže byť (aj keď uznávam že nie pre každého) roztržitosť scenára a jeho viacero vrstiev, pričom ani jednej sa nevenuje plnejšie, a tak si divák nemusí podľa očakávania užiť buď toho pekného psíka, ale ani tej hlavnej - romantickej roviny. (45%)

Ogroff (1983)

Myslím že toto je ešte niekde pod undergroundom. A viem si predstaviť, že sa to pár psychopatom(v tom dobrom zmysle slova) dokonca môže páčiť. Mne je celkom sympatické to, že niekto vôbec mal tú "drzosť" a tú "odvahu" si takto (zchuti) pošliapať po všetkých možných zásadách filmarčiny a ešte na to zvysoka kašlať.. No, keď nejde byť najlepší, tak nech aspoň najhorší. Tak či tak to bude NAJ ..