Avatar: The Way of Water (2022)

Hlavně prostědní, dejme tomu 2 a 3/4 jsou naprosto... pro milovníky oceálnů a potápění... nádhera. Prostě nádhera. Absolutní nádhera. Ten skok, doslovný, s divákem do oceánu je... zážitek, prostě jo. Technicky je tento Avatar zase vytahující ze standardu. Pecka. Začátek navazuje na předcházející 4* film ve stejném tempu. Pak skvělý prostředek v budování světa. I když koukáme na velmi malou komunitu celé Pandory. Příběh oproti minulu, zaměřený na rodinu nevýrazeného Sullyho, ale oproti minulému filmu to jede trošku více díky personálnímu zaměření, věříte tomu, protože je to prostě více o postavách. Poslední 1/4 je ale akční bláznovství, asi v dobrém i zlém, a ještě oproti jedničcě na daleko menším rozměru. Natáhlé zbytečně a ještě s přirovnáníma s dnešního světa (což v budoucnosti už snad nedává smyl, za 100 let se velrybaří s loděma... a podobné menší věci). Naprosto mě nezajímá, co mistr poručík přinesl do tohohle dílu a přinese do dalšího. Vůbec, levný záporák. A čistý levný scénárismus. Vymažte ho. A nebo z něj udělejte ještě lépe postaveného záporáka ve trojce, ale tomu nevěřím... (Postava Spidera byla pro mě ve vztahu ke všem ve filmu, včetně Sully rodiny, která ho "adoptovala" absolutní bizardnost, nikdo to postavu nevidí, má zvláštní motivace a jede příběhem bez dosahu, strašný).

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

Začátek série mi přijde ideální... seznamujeme se, skáčeme mezi postavami, vše krásně vypadá, skvělá hudba, občas trošku táhlejší. Sem tam nějaký nesmysl, kde scénáristům vypadl um. Jenže to je horší v posledních třech epizodách, kde celá série má mířit do nějaké epičťějšího finále. Scénáristi nedokáži držet tempto s rozsahem výpravy, hudbou a kinematografií. Je tu tedy geopolitický konflikt o celý Mordor, kde žije 50 vesničanů. Nebo Sauronova infiltrace a přinesení daru elfům je vlastně jen to, že pošeptá chudákovi Celebrimborovi při prvním setkání... hele, když ti to nejde natavit, co takhle udělat slitinu... tři prsteny moci jsou na světě, elfové ošáleni. No ták...

Pán prstenů: Prsteny moci - Udûn (2022) (epizoda)

Budování světa mě v minulých dílech oproti většině hodnotících bavilo. Přišlo mi grandiózní a detailní. Když to ale vyústí v epickou bitvu dobra a zla o Hoštice, tak mě to z toho jinak nadšeného vlaku vysadilo.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Baví mě trávit čas v tomhle světě... všechno je svižné, mám rád postavy, audiovizuál, humor. Ale humor je tady bohužel na obtíž. Možná ho není moc, ale je uplně špatně použitý na úkor vážnosti. Scén je spousta, ale asi nejlepším příkladem je Thor ubezpečující unesené dětí a přitom tam sází jeden joke za druhým. Mezitím mu Valkýra šťouchá v nose? Nechápu. Ten přesun Thora ke komedii mu sedí, asi i kvůli Hemsworthovi, který to umí, ale to všechny postavy se pak snažit improvizovat na místě? Waititi umí vážné scény, pár jich tady podařených má, ale už je asi opojený svým uměním být vtipný a nikdo mu neřekne, že když má dvě naprosto skvělá seriózní témata - Thora s Protman a Gorra s Balem - tak se má soustředit na ně, a rozpracovat je, místo řvoucích koz. Protože obě postavy by byly o to lepší, a jejich vývoj a porozumění, kdyby se jim právě dalo víc času... možná i samostatné filmy. Tohle mu se Star Wars neprojde.

Kingsman: První mise (2021)

CGI kozy, nebo ovce, skotyš přízvuk, Ifans líže Fiennesovi nohu nebo já vlastně nevím, o čem tohle bylo... 3/4 filmu jsou nuda nebo wtf... bizár. Od Vaughna mám rád všechno, ale tohle mi vůbec nesedlo.

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Pořád skvělé SW. Tahle série na mě ale působí, že Favreau, po všé té exceletní práci, trošku pochytil god complex a snaží se namíchat ultimátní fan service a udržet si svoje zlaté vejce. Samozřejmě díky, pořád chci více, díky. Já bych tady ale Luka a Ashoku uplně vynechal (mají dostat svojí sérii). Manadaloriana a Grogu přitáhnul na poslední epku, a jinak bych to od začátku nechal na Bobovi a Cad Banovi. Když už se Favreau rozhodne Bana zatáhnout do live action, tak ho nech zabít tuskeny apod. a ať je to one-on-one mezi ním a Bobou na celou sérii. Tihle dva mají charisma na utáhnutí čehokoliv... nechte je se bavit jako v Mannově Heatu u drinku a bude to paráda na celý díl. Bane pak odejde, odpálí bar a... bla bla... dá se to vytěžit. Trošku mě to mrzí hlavně pro Morrisona, protože on je možná i nejlepší (charismatický) herec na place a tu sérii mu vlastně ukradnou. I to ježdění na rancorovi je... super! ale dopadu jeho postavy to zrovna moc nedodá, protože na něm jen sedí - my nevíme, co pro to musel udělat. Moc pomalý něco (Bobův back story tady), moc rychlý něco... Favreau, umíš to, nespěchej, nech to být, času dost přes x sérií, které jdou ven.

Expanze - Série 6 (2021) (série)

Je velmi povzbuzující, že podobné scifi ještě dostane zelenou, aby dojelo do konce. Dostalo navýšený rozpočet a udrželo kvalitu výpravy a herců. A zároveň jejich postavy dále vykreslovat. Bohužel celkově se příběh za tři sezóny nikam neposunul. Koukat na geopolitiku sluneční soustavy je na nějakou dobu poutající, ale už ne tolik, když se vlastně točí v kruhu. Tohle se dalo uzavřít ve 4. sezóně. Ten scifi element mysterična bran a inteligence mimo soustavu se uplně vytratil. A to si do traileru ještě troufli střihnout mimozemšťana, ze kterého není vůbec, ale vůbec nic. Zklamání, protože jsem čekal, že se ty naše postavy a politické frakce budou muset vypařádat s něčím skutečně mimozemským, ale k tomu (zatím) nedošlo.

Anděl Páně (2005)

Anděl Páně je pro mě naprotý bizár. Ani poučná, ani zábavná... "Každá žena si nakonec zvykne." Nedokážu si představit, že pouštím dětem pohádku se dvěma sociopaty nadhánějícími si ženu v nelehké situaci. Kde vlastně jeden na konci uspěje po pochybném sebeuvědomění svých nešvarů. Akorát čert tu má nějaký normální morální kompas, což o této pohádce vypráví své. Ufff... Trojan a obzvlášť Dvořák tu mají nějakou tu jiskru.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Je to prostě extended verze. Podobně jako tyhle verze pro spoustu fanoušků, včetně mě, fungují u Pána Prstenů, tak fungují i tady. Tady už ten základ nebyl až tak dobrý a extended tomu pomůže jen trochu. Spousta nových scén je super, spojí to lépe dohromady, rozšíří univerzum, přidá detaily, více pozadí záporákovi, supr. Jenže pořád je to jen více toho, co zde bylo v původním střihu - nic moc scénář, dialogy a celek víceméně působí jako koláž jednotlivých DC fan videí od Snydera (extrémním případem budiž epilog). Na vrchu toho leží stále strašný ale jiný filtr, špatné CGI, vlastně velmi špatné CGI a kompozice, plus jako nový bonus 4:3. Asi nic proti 4:3, ale teď jsme všichni zvyklí na široké formáty a přinést tohle je jen sebe marketingový tah, který kvalitě nepřidá a diváka na začátku vytrhává ze zážitku. Hudba, obzvlášť písně nebo ten rokec nesedí... Taky je podle mě nutné se ptát, jak je možné, že ten scénář počítal s tolika hodinami, a že se tolik i natočilo. Snyder by to stejně musel sestříhat na 2,5 hodiny a asi by to nedopadlo lépe než původní verze. No... 4 hodiny dobré zábavy, ale jestli někdy v budoucnu budu klikat mezi Justice League a třeba Anakondou, nevím proč zrovna tohle, tak si možná radši pustím Anakondu, protože je to méně sebestředné a bere se to s humorem. PS: Velké plus pro Snydera je, že ví jak pracovat s akcí a Wonder Woman (a Amazonkami). Všechno tady je lepší new ve WW84 a ten její úvod je paráda. S Gordonem se přijde na to, že záporáci jsou na Stryker's Island. Střih s rokec hudbou... -Where are we Alfred? -Stryker's Island..."

Útok vražedných sršňů (2021)

Jenom v USA uvidíte týpka včelaře, který chodí po lese a chce řezat sršňům hlavy nožem, kterým jeho děda údajně odsekával hlavy náckům za druhé světové.