• Pohádka

Revival (2013)

Ani moc zábavné... vlastně trochu nijaké. Herecky mě mnohem více bavily dámy Boková, Žáková, Bydžovská, byly prostě zábavněji a uvěřitelněji napsané. Některé dialogy pánů šustily papírem. Opravdu je tomu celkem špatně rozumět...

Den, kdy unesli papeže (1995) (TV film)

Když si vezmete, že jen o rok později byl natočen např. Kolja, je to opravdu tristní výsledek. Asi na to nebylo moc peněz, ale proč tohle točit, to je mi opravdu záhadou. Ani obsahově to není moc zajímavé, takže herci defacto nemají co hrát.

Most (2011) (seriál)

1. série: Upřímně řečeno, měl jsem co dělat, abych prvních pár dílů vydržel. Napětí a akce jsou dávkovány opravdu dost poskrovnu, tempo seriálu je relativně pomalé. I když jsou zobrazovány celkem drsné a akční věci, je to nasnímáno tak, že se mě to moc nedotklo a nevtáhlo mě to. Smrt holčičky v nemocnici na konci pátého dílu byl wtf moment, kdy jsem si říkal, že už na to kašlu. Půlka seriálu je složená víceméně z toho, že někdo někomu zavolá, ten sedne do auta, nastoupí, vystoupí, omrkne terén a zas jede jinam. Dvojice policistů, z nichž jeden je naprosto, ale naprosto neschopný - přispěl Martin do vyšetřování vůbec něčím? Mám pocit, že na vše přišla Saga ne? Její syndrom je jediná věc, která mě opravdu zaujala a bavila. Ke konci seriálu se tempo trochu zlepší, ale zase na úkor logiky a uvěřitelnosti... Asi to tak musí být.

Labyrint (2015) (seriál)

Spoilery: I přes relativně vysoké hodnocení hodně komentářů dílo shazuje. Myslím, že je potřeba říci, že toto je oproti zbytku televizní produkce opravdu jiná liga a že se to zkrátka povedlo - dobře natočený a zahraný seriál. Ano, je to okatá kopie mostu, ale pro mě osobně v mnoha ohledech lepší a koukatelnější než originál - tempo, akce, režie... Ohledně scénáře jsou tu nejvíce výtky k překombinovanosti a k odbočujícím liniím. To opravdu musí být každý příběh vyprávěn lineárně a doslovně? Jsou tři paralelní linie, které se protnou někdy v pátém díle, opravdu tak moc na pochopení? Mně se toto naopak líbilo. Ano, ta se soškou trochu sráží logiku příběhu (proč neslyšel pláč i kostelník, jak mohl vrah vědět, že farář neodnese sošku nahoru, zával přesně odřízl biskupa, ale sloupy a soška zůstaly neporušené, dlouhá cesta vyšetřovatelů podzemní chodbou). Nabízejí se i další otázky, ale myslím, že dotáhnout takovýto košatý a napínavý příběh do 100%ní uvěřitelnosti je asi nemožné, důležité podle mě je, že se to dá v pohodě sledovat, aniž by se člověk chytal za hlavu. Do třech dílů, jak tu mnoho lidí píše, bych opravdu seriál nezkracoval, možná tak do pěti, ale tak je pravda, že jsem viděl všechny díly v pár dnech za sebou, nemusel jsem čekat na další. Herecky mě zaujali zejména Kanócz, Janečková, Racek, Holub, Zahálka, Vlasáková, ale i minirole jsou na seriálový průměr velice dobře obsazené... Hudba zajímavá, i když nemusela by vyvolávat skličující atmosféru i když jde Langmajer domů nebo když se Kanócz svléká... Použití Carminy Burany a Hoziera opravdu trošku navíc. Každopádně mě tyto Strachovy projekty baví a těším se na pokračování!

American Horror Story - Asylum (2012) (série)

Může obsahovat spoliery. Bohužel všeho moc škodí a i když to tvůrci asi mysleli dobře, ve mně ta přemíra motivů, zvratů a přehlídka krutosti a zvrácenosti (jakkoli to možná mělo být podobenství a kritika společnosti) vyvolaly takovou apatii, že jsem seriál dokoukal víceméně z povinnosti. Prostě jakoby tvůrci skoro s každou postavou měli potřebu udělat salto (klaďas-záporák, trýznitel-oběť), ok, je fajn, že postavy nejsou černobílé, ale pak tím uvěřitelnost a logika příběhu opravdu dostává dost na prde* (a to se neschová ani za nadpřirozené motivy). Také to, že defacto každá postava musí dříve nebo později umřít je dost divné. Poslední dvě epizody v běhu času trpí ztrátou atmosféry a jsou trochu moc překotné. Herecky obstojné, typově dobře obsazené.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Zajímavý a neotřelý koncept, po prvních dílech jsem byl spíše zmatený a příliš mě to netáhlo, pak mě to ale pohltilo :)

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

moderní pohádka proč ne, ale to utahané až mrtvolné tempo tedy vadí dost... také výkon O. Pavelky už není ani civilní, ale spíše naprosto odevzdaný...

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Viděl jsem to v televizi, ale jen tak BTW obal toho DVD dost napovídá ne? :D Vašíček od dob Strážce duší posunul level příběhů na trochu jinou laťku a s dialogy mu musel asi někdo pomoct, protože jsou velmi dobré, film má i odlehčené momenty... Trochu slabinou je třetí díl, který je napumpován akcí a přejezdy (taky bych chtěl mít tak dlouhý den), ale celkově v televizní tvorbě rozhodně nadprůměr.

Santiniho jazyk (2011) (TV film)

Ačkoliv to není řemeslně vůbec špatné, příběh, logika a motivace postav selhává natolik, že se to dá brát spíše jen v nějaké pohádkové či symbolické rovině. Obstojí spíše jako průvodce po Santiniho stavbách.

Strážce duší (2005) (seriál)

Podle mě jsou náměty dílů poměrně zajímavé a neotřelé a nabízejí prostor pro dobrý příběh. Bohužel měl být panu Vašíčkovi přizván nějaký opravdový scénárista nebo dramaturg, protože některé dialogy jsou opravdu perly a spolehlivě zabijí atmosféru i uvěřitelnost. Macho poloha Armína leze na nervy stejně jako cca dvě výrazové herecké polohy, které Norisová/Nelserová zvládá. Kvalita také dost kolísá s režisérem a kameramanem, nejlepší díly u mě: Pozdní návrat, Démoni noci, Tajemství templu, nejhorší Poslední princezna, Jeskyně běsů a Bratrstvo ohně.