• Pohádka

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Spoilery: Toto Krimi / Drama či dokonce prý Thriller se nese v duchu předchozích počinů. Opět natahované a debilně natočené. Nepochopil jsem vůbec o co tam šlo. Na začátku gang prohnilých důchodců ukradne obě kopie důležité zprávy, pak zastrašuje opravu profesionálně působící redakci vyhlášeného investigativního plátku, načež se rekrutuje nějaký záhadný tým (úřad pro ochranu ústavy - wtf), který víceméně čeká na to, až se tu lehkomyslnou redakci pokusí zabít, aby je mohli všechny při velké razii zatknout - omg, proč už to neudělali dávno? Aha, čekali na soudní proces s Lisbeth a Teleborjanem, aby se to hezky načasovalo. Tam se obhájkyně Lisbeth celou dobu chytá za hlavu, že nemá vlastně důkazy (přitom celou dobu vlastní DVD s videem znásilnění) a aby toho nebylo málo, dodá promptně tlustý bratr Lisbeth usvědčující materiály, které získá naprosto realistickým zkopírováním obsahu Teleborjanova počítače... Nevíte někdo náhodou, kde je takový software k mání? No tvle, jak může být něco takového tady v červených číslech? Copak máte všichni vymyté mozky? Akční scény (přepadení dvou policistů či souboj Lisbeth s nevlastním bratrem) opravdu vejdou do dějin žánru.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Jednička byla nelogická nadhodnocená nuda, toto je do puntíku to samé, jen ještě rozbředlejší, nelogičtější a nudnější. Motivaci téměř postav, ať mi prosím někdo vysvětlí! Svolně lezou bez jakéhokoliv vybavení do evidentních pastí a evidentně postrádají jakýkoliv pud sebezáchovy. Opravdu Larsson musí být mistr, aby to v knize popsal tak, aby to dávalo smysl, protože toto byla opravu občas až parodie. Když chci natočit film podle knihy, musím ten příběh dotáhnout, opečovat a přemýšlet, jestli to dává smysl, ne?

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Oproti věhlasu předlohy poměrně zklamání, při čtení knihy se některé nelogičnosti a nedotaženosti schovají, při převodu na plátno chtěl scénář více dotáhnout a opečovat, vadí zejména: málo podezřelých / nepřehledné rodinné vztahy / nelogické chování všech tří aktérů při závěrečné konfrontaci / příliš mnoho náhod, včetně úsměvného "hackerství" / příliš mnoho neobjasněných vražd / příliš mnoho úchylných mužů / dost žánrových klišé / absence charismatu a jakýchkoliv schopností hlavního hrdiny - spíše je to lehkomyslný ňouma... a dále pak pomalé tempo, délka a nesouvisející odbočky na začátku a konci filmu. Hrozně přeceněný film.

Magický hlas rebelky (2014)

osobnost marty, její přístup k životu a smysl pro humor se podařilo vystihnout dokonale, nicméně dokument mohl být delší, hodně otázek, které se nabízely, zůstalo nezodpovězeno, v dílčích tématech se nešlo do hloubky, víceméně je to trochu zaměnitelné s 13. komnatou... jako memento doby a oslava statečného člověka ovšem výborné

Princezna a písař (2014) (TV film)

nadhodnocuju, ale opravdu mi to přišlo jako nejlepší pohádka od dob Anděla Páně, čemuž zatím hodnocení moc neodpovídá, jasně, mělo to díry ve scénáři a tempo občas kolísalo, na druhou stranu velmi solidní herecké výkony, choreografie, kamera, hudba, dialogy... ve spoustě disciplín nadprůměr, který bych rád ocenil!

Něco se musí zlomit (2014)

prudérní nejsem, otevřenost filmu mi nevadila, co mi ale vadilo je absence nějakého kloudného scénáře, příběhu nebo aspoň atmosféry, ač relativně krátké, byla to pro mě nuda k nepřečkání. líbily se mi jen technicky dokonalé zpomalené (polostatické) záběry

Mami! (2014)

SPOILERY: Na poměrně zajímavém filmu mi vadila přílišně okatá hra na city, kdy režisér sáhne po tom nejjednodušším prostředku (dva širokoúhlé klipy proložené 2 hodinami ukřičené režisérovy představy, jak asi žijí lidi s ADHD syndromem). I když zůstala některá tajemství (nedořečená motivace a psychologie postavy sousedky, která je asi tím nejzajímavějším z filmu), je na druhou stranu film hodně předvídatelný (scéna s karaoke a závěr - o kterém víte díky zbytečné anotaci už od začátku, že přijde, nepochopil jsem ale, proč byl Steve umístěn do nemocnice zrovna v té chvíli, co provedl...). Ty pak zbytečně natahují stopáž, ačkoliv nemohu říct, že bych se nudil, film celkem příjemně uběhl, ale zanechal spíš takové prázdno, než nějaké emoce.

Dešťová víla (2010)

Divím se, že má tato pohádka tak vysoké hodnocení. Je smutné, že výpravností se plýtvá na takto děravý, nesmyslný scénář. Postavy jednají iracionálně, jestli měla být víla nejednoznačná, je spíše otravná, taky poučení žádné, nepřijde by, že by obyvatelé vísky prošli nějakou proměnou a jediná, kdo musela trpět byla ta hodná... super no.

Neznámý od jezera (2013)

Pomalé a obtížně stravitelné, nicméně zajímavé podobenství o gay světě. Nemohu se zbavit pocitu, že by to šlo natočit lépe.

Vlhká místa (2013)

LFŠ 2014. Rozporuplný, ale za mě docela příjemně ubíhající a zábavný film, který povznáší hlavně výkon hlavní představitelky a sympatický sestřičkář. Moc mi tam neseděla ta linka se stmelováním rodiny, v kombinaci s hrdinčinnou drňáckou a rebelskou povahou mi to jaksi neladilo.